631013-2026 - Competition
Denmark – High-voltage cable – GENUDBUD af rammeaftale på højspændingskabler
OJ S 177/2026 14/09/2026
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
1. Buyer
1.1.
Buyer
Official name: Dinel A/S
Email: afri@servia.dk
Legal type of the buyer: Entity with special or exclusive rights
Activity of the contracting entity: Electricity-related activities
1.1.
Buyer
Official name: TREFOR EL-NET A/S
Email: afri@servia.dk
Legal type of the buyer: Entity with special or exclusive rights
Activity of the contracting entity: Electricity-related activities
1.1.
Buyer
Official name: TREFOR El-Net Øst A/S
Email: afri@servia.dk
Legal type of the buyer: Entity with special or exclusive rights
Activity of the contracting entity: Electricity-related activities
1.1.
Buyer
Official name: NORD ENERGI NET A/S
Email: afri@servia.dk
Legal type of the buyer: Entity with special or exclusive rights
Activity of the contracting entity: Electricity-related activities
1.1.
Buyer
Official name: NETSELSKABET ELVÆRK A/S
Email: afri@servia.dk
Legal type of the buyer: Entity with special or exclusive rights
Activity of the contracting entity: Electricity-related activities
1.1.
Buyer
Official name: NOE Net A/S
Email: afri@servia.dk
Legal type of the buyer: Entity with special or exclusive rights
Activity of the contracting entity: Electricity-related activities
1.1.
Buyer
Official name: JYSK ENERGI TEKNIK A/S
Email: afri@servia.dk
Legal type of the buyer: Entity with special or exclusive rights
Activity of the contracting entity: Electricity-related activities
1.1.
Buyer
Official name: NORD ENERGI TEKNIK A/S
Email: afri@servia.dk
Legal type of the buyer: Entity with special or exclusive rights
Activity of the contracting entity: Electricity-related activities
2. Procedure
2.1.
Procedure
Title: GENUDBUD af rammeaftale på højspændingskabler
Description: Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på højspændingskabler til distribution af el i Ordregivers forsyningsområde. Formålet med udbuddet er at sikre leverancer af elforsyningskabler til nyetablering og renovering af Ordregivers forsyningsnet. Delaftale 4 - Højspændingskabler vil være en rammeaftale med tre (3) leverandører. Rammen vil indebære en genåbning af konkurrencen ved miniudbud. Nærmere betingelser fremgår af delkontrakten inklusive bilag.
Procedure identifier: b1b3443d-21b1-4c7e-bfd4-c9fe63466266
Previous notice: 218379-2026
Internal identifier: 791419
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
2.1.1.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 31321300 High-voltage cable
Additional classification (cpv): 31321300 High-voltage cable
2.1.2.
Place of performance
Country subdivision (NUTS): Extra-Regio NUTS 3 (DKZZZ)
Country: Denmark
2.1.3.
Value
Estimated value excluding VAT: 165 000 000,00 DKK
Maximum value of the framework agreement: 330 000 000,00 DKK
2.1.4.
General information
Legal basis: 
Directive 2014/25/EU
2.1.6.
Grounds for exclusion
Sources of grounds for exclusion: Notice
Breaching of obligations in the fields of environmental law: En ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren har tilsidesat gældende forpligtelser inden for det miljø-, social- eller arbejdsretlige område i henhold til EU-retten, national lovgivning, kollektive aftaler eller de miljø-, social- eller arbejdsretlige forpligtelser, der er afledt af konventionerne, der er nævnt i bilag X til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud og om ophævelse af direktiv 2004/18/EF (EU-Tidende 2014, nr. L 94, side 65), eller er omfattet af retsakter, der vedtages af Europa-Kommissionen i medfør af direktivets artikel 57, stk. 4, jf. artikel 88. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Breaching of obligations in the fields of social law: En ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren har tilsidesat gældende forpligtelser inden for det miljø-, social- eller arbejdsretlige område i henhold til EU-retten, national lovgivning, kollektive aftaler eller de miljø-, social- eller arbejdsretlige forpligtelser, der er afledt af konventionerne, der er nævnt i bilag X til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud og om ophævelse af direktiv 2004/18/EF (EU-Tidende 2014, nr. L 94, side 65), eller er omfattet af retsakter, der vedtages af Europa-Kommissionen i medfør af direktivets artikel 57, stk. 4, jf. artikel 88. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Breaching of obligations in the fields of labour law: En ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren har tilsidesat gældende forpligtelser inden for det miljø-, social- eller arbejdsretlige område i henhold til EU-retten, national lovgivning, kollektive aftaler eller de miljø-, social- eller arbejdsretlige forpligtelser, der er afledt af konventionerne, der er nævnt i bilag X til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud og om ophævelse af direktiv 2004/18/EF (EU-Tidende 2014, nr. L 94, side 65), eller er omfattet af retsakter, der vedtages af Europa-Kommissionen i medfør af direktivets artikel 57, stk. 4, jf. artikel 88. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Bankruptcy: En ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Insolvency: En ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Arrangement with creditors: En ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Analogous situation like bankruptcy, insolvency or arrangement with creditors under national law: En ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Assets being administered by liquidator: En ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Business activities are suspended: En ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er hjemhørende. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Grave professional misconduct: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren i forbindelse med udøvelsen af sit erhverv har begået alvorlige forsømmelser, der sår tvivl om ansøgerens eller tilbudsgiverens integritet. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Conflict of interest due to its participation in the procurement procedure: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at en interessekonflikt, jf. udbudslovens § 24, nr. 18, i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes effektivt med mindre indgribende foranstaltninger. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Direct or indirect involvement in the preparation of this procurement procedure: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at en konkurrencefordrejning som omhandlet i udbudslovens § 39 som følge af den forudgående inddragelse af de økonomiske aktører i forberedelsen af udbudsproceduren i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes med mindre indgribende foranstaltninger. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Early termination, damages, or other comparable sanctions: En ansøger eller tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren væsentligt har misligholdt en tidligere offentlig kontrakt, kontrakt med en forsyningsvirksomhed eller koncessionskontrakt og misligholdelsen har medført den pågældende kontrakts ophævelse eller en lignende sanktion. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Misrepresentation, withheld information, unable to provide required documents or obtained confidential information of this procedure: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren i det pågældende udbud har givet groft urigtige oplysninger, har tilbageholdt oplysninger eller ikke er i stand til at fremsende supplerende dokumenter vedrørende udelukkelsesgrundene i udbudslovens § 135, stk. 1 eller 3, og, hvis det er relevant, i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 eller 6, de fastsatte minimumskrav til egnethed i udbudslovens §§ 140-144 eller udvælgelsen i § 145. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Purely national exclusion grounds: Udbudslovens § 134 a finder anvendelse, hvorfor en ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikkesamarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land. Udbudslovens § 134 a, Stk. 2: § 135, stk. 6, finder tilsvarende anvendelse på situationer omfattet af stk. 1. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Terrorist offences or offences linked to terrorist activities: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet som defineret i henholdsvis artikel 1, 3 og 4 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2002, nr. L 164, side 3) som ændret ved Rådets rammeafgørelse 2008/919/RIA af 28. november 2008 om ændring af rammeafgørelse 2002/475/RIA om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2008, nr. L 330, side 21). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153
Breaching obligation relating to payment of social security contributions: Ordregiveren skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver, der har ubetalt forfalden gæld på 100.000 kr. eller derover til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Breaching obligation relating to payment of taxes: Ordregiveren skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver, der har ubetalt forfalden gæld på 100.000 kr. eller derover til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Participation in a criminal organisation: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for handlinger begået som led i en kriminel organisation som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 (EU-Tidende 2008, nr. L 300, side 42). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Money laundering or terrorist financing: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EU-Tidende 2005, nr. L 309, side 15). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Fraud: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for svig som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Child labour and including other forms of trafficking in human beings: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for overtrædelse af straffelovens § 262 a eller, for så vidt angår en dom fra et andet land angående børnearbejde og andre former for menneskehandel som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EU-Tidende 2011, nr. L 101, side 1). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Corruption: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for bestikkelse som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater, og artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EU-Tidende 2003, nr. L 192, side 54) og bestikkelse som defineret i den nationale ret i ansøgerens eller tilbudsgiverens medlemsstat eller hjemland eller i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
5. Lot
5.1.
Lot: LOT-0000
Title: GENUDBUD af rammeaftale på højspændingskabler
Description: Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på højspændingskabler til distribution af el i Ordregivers forsyningsområde. Formålet med udbuddet er at sikre leverancer af elforsyningskabler til nyetablering og renovering af Ordregivers forsyningsnet. Delaftale 4 - Højspændingskabler vil være en rammeaftale med tre (3) leverandører. Rammen vil indebære en genåbning af konkurrencen ved miniudbud. Nærmere betingelser fremgår af delkontrakten inklusive bilag.
Internal identifier: 791419
5.1.1.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 31321300 High-voltage cable
Additional classification (cpv): 31321300 High-voltage cable
5.1.2.
Place of performance
Country subdivision (NUTS): Extra-Regio NUTS 3 (DKZZZ)
Country: Denmark
5.1.3.
Estimated duration
Start date: 22/12/2026
Duration: 3 Years
5.1.4.
Renewal
Maximum renewals: 3
Other information about renewals: Fornyelse på 12 måneders varighed op til 3 gange
5.1.5.
Value
Estimated value excluding VAT: 165 000 000,00 DKK
Maximum value of the framework agreement: 330 000 000,00 DKK
5.1.6.
General information
Reserved participation: 
Participation is not reserved.
The names and professional qualifications of the staff assigned to perform the contract must be given: Not required
Procurement Project not financed with EU Funds.
The procurement is covered by the Government Procurement Agreement (GPA): yes
Additional information: Vedrørende forhandling: Der kan anvendes successive faser med henblik på at begrænse antallet af tilbud der skal forhandles. Under forhandlingsprocessen (både før og efter forhandlingerne) forbeholder ordregiver sig ret til at reducere antallet af tilbudsgivere til 3 baseret på det indledende tilbud. Ordregiver kan vælge at tildele rammeaftalen på baggrund af det første indledende tilbud. Såfremt ordregiver tildeler rammeaftalen på baggrund af det første indledende tilbud, vil forbehold i det første indledende tilbud blive behandlet på samme måde som forbehold i det endelige tilbud, Vedrørende udvælgelse: Er der flere ansøgere, som ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, og som lever op til de fastsatte minimumskrav, vil ordregiver udvælge op til fire (4) ansøgere, som vil blive opfordret til at afgive tilbud.  Udvælgelsen sker på baggrund af de oplysninger, som ansøger angiver i ESPD’et om teknisk og faglig formåen.  Ordregiver vil foretage en udvælgelse blandt de egnede ansøgninger på et objektivt og ikke-diskriminerende grundlag.  Udvælgelsen sker med udgangspunkt i de ansøgere, der har de bedste og mest relevante referencer ift. den udbudte opgave. I forbindelse med udvælgelsen vil ordregiver lægge vægt på de angivne oplysninger i referencerne henset til relevansen og sammenligneligheden af den udbudte opgave.   Følgende tillægges positiv betydning i udvælgelsen:  Referencernes lighed med den udbudte opgave, herunder både ydelser, som beskrevet i udbudsmaterialet og værdi. Sekundært vil antallet af sammenlignelige referencer blive tillagt vægt.
5.1.9.
Selection criteria
Sources of selection criteria: Notice
Criterion: Financial ratio
Description of selection criterion: Minimum 25 mio. dkr. i egenkapital de seneste tre (3) regnskabsår

Criterion: Professional risk indemnity insurance
Description of selection criterion: Gyldig erhvervsansvarsforsikring

Criterion: References on specified deliveries
Description of selection criterion: Ansøger skal i ESPD’et beskrive sine referencer for sammenlignelige leverancer. For hver reference skal følgende oplysninger som minimum angives: Kundens navn og type, herunder om kunden er et elnetselskab/DSO, eller om leverancen er udført på vegne af et elnetselskab/DSO. Geografisk placering for leverancen, herunder hvilket land leverancen er udført i. Beskrivelse af leverancen, herunder de konkrete ydelser og deres sammenlignelighed med den udbudte opgave. Oplysning om spændingsniveau, herunder om leverancen vedrører anlæg/net på mellem 50-72 kV. Oplysning om hvorvidt leverancen er udført som led i en rammeaftale eller tilsvarende aftalestruktur. Leveranceperiode, herunder start- og sluttidspunkt samt eventuel varighed. Estimeret aftaleværdi eller kontraktværdi. Kontaktoplysninger på kunden, hvis disse kan oplyses. Minimumskrav til teknisk og faglig formåen: Ansøger skal fremlægge minimum tre (3) og maksimalt fem (5) referencer. Referencerne skal vedrøre sammenlignelige leverancer udført for elnetselskaber/DSO’er i Europa eller på vegne af sådanne. Referencerne skal vedrøre leverancer inden for spændingsniveauet 50-72 kV eller tilsvarende sammenlignelige leverancer. Referencerne skal være igangværende eller afsluttet inden for en periode på maksimalt 3 år forud for ansøgningsfristen.
The criteria will be used to select the candidates to be invited for the second stage of the procedure
Maximum number of tenders passing: 4
Information about the second stage of a two-stage procedure: 
Minimum number of candidates to be invited for the second stage of the procedure: 3
Maximum number of candidates to be invited for the second stage of the procedure: 4
The procedure will take place in successive stages. At each stage, some participants may be eliminated
5.1.10.
Award criteria
Criterion: 
Type: Price
Name: Pris
Description: Pris
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 90
Criterion: 
Type: Quality
Name: Bæredygtighed
Description: Bæredygtighed
Category of award weight criterion: Weight (percentage, exact)
Award criterion number: 10
5.1.11.
Procurement documents
Languages in which the procurement documents are officially available: Danish
Address of the procurement documents: https://www.comdia.com/servia/tenderinformationshow.aspx?Id=791419
5.1.12.
Terms of procurement
Terms of submission: 
Electronic submission: Required
Address for submission: https://www.comdia.com/servia/tenderinformationshow.aspx?Id=791419
Languages in which tenders or requests to participate may be submitted: Danish
Electronic catalogue: Not allowed
Variants: Not allowed
Tenderers may submit more than one tender: Not allowed
Deadline for receipt of requests to participate: 12/10/2026 23:59:00 (UTC+02:00) Eastern European Time, Central European Summer Time
Terms of contract: 
The execution of the contract must be performed within the framework of sheltered employment programmes: No
Conditions relating to the performance of the contract: Fremgår af udkast til kontrakt inklusive bilag
Electronic invoicing: Required
Electronic ordering will be used: yes
Electronic payment will be used: yes
Financial arrangement: Fremgår af udkast til kontrakt
5.1.15.
Techniques
Framework agreement: 
Framework agreement, with reopening of competition
Maximum number of participants: 3
Information about the dynamic purchasing system: 
No dynamic purchase system
5.1.16.
Further information, mediation and review
Review organisation: Klagenævnet for Udbud
Information about review deadlines: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frist for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale, regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Organisation providing additional information about the procurement procedure: Dinel A/S
Organisation providing more information on the review procedures: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Organisation receiving requests to participate: Dinel A/S
Organisation processing tenders: Dinel A/S
8. Organisations
8.1.
ORG-0001
Official name: Dinel A/S
Registration number: 25706900
Postal address: Knudsminde 10
Town: Odder
Postcode: 8300
Country subdivision (NUTS): Østjylland (DK042)
Country: Denmark
Contact point: Anne-Mette Runge Fris
Email: afri@servia.dk
Telephone: 4576962100
Internet address: https://www.dinel.dk
Roles of this organisation: 
Buyer
Group leader
Organisation providing additional information about the procurement procedure
Organisation receiving requests to participate
Organisation processing tenders
8.1.
ORG-0002
Official name: TREFOR EL-NET A/S
Registration number: 20806397
Postal address: Kokbjerg 30
Town: Kolding
Postcode: 6000
Country subdivision (NUTS): Sydjylland (DK032)
Country: Denmark
Contact point: Anne-Mette Runge Fris
Email: afri@servia.dk
Telephone: 4576962100
Internet address: https://www.trefor.dk
Roles of this organisation: 
Buyer
8.1.
ORG-0003
Official name: TREFOR El-Net Øst A/S
Registration number: 32268498
Postal address: Industrivej 1
Town: Rønne
Postcode: 3700
Country subdivision (NUTS): Bornholm (DK014)
Country: Denmark
Contact point: Anne-Mette Runge Fris
Email: afri@servia.dk
Telephone: 4576962100
Internet address: https://www.trefor.dk
Roles of this organisation: 
Buyer
8.1.
ORG-0004
Official name: NORD ENERGI NET A/S
Registration number: 25399269
Postal address: Ørstedsvej 2
Town: Hjørring
Postcode: 9800
Country subdivision (NUTS): Nordjylland (DK050)
Country: Denmark
Contact point: Anne-Mette Runge Fris
Email: afri@servia.dk
Telephone: 4576962100
Internet address: https://nordenerginet.dk/
Roles of this organisation: 
Buyer
8.1.
ORG-0005
Official name: NETSELSKABET ELVÆRK A/S
Registration number: 21085200
Postal address: Løvevej 5
Town: Thisted
Postcode: 7700
Country subdivision (NUTS): Nordjylland (DK050)
Country: Denmark
Contact point: Anne-Mette Runge Fris
Email: afri@servia.dk
Telephone: 4576962100
Internet address: https://elvrk.dk/
Roles of this organisation: 
Buyer
8.1.
ORG-0006
Official name: NOE Net A/S
Registration number: 28855206
Postal address: Skivevej 120
Town: Holstebro
Postcode: 7500
Country subdivision (NUTS): Vestjylland (DK041)
Country: Denmark
Contact point: Anne-Mette Runge Fris
Email: afri@servia.dk
Telephone: 4576962100
Internet address: https://noe.dk/
Roles of this organisation: 
Buyer
8.1.
ORG-0007
Official name: JYSK ENERGI TEKNIK A/S
Registration number: 25489608
Postal address: Skivevej 120
Town: Holstebro
Postcode: 7500
Country subdivision (NUTS): Vestjylland (DK041)
Country: Denmark
Contact point: Anne-Mette Runge Fris
Email: afri@servia.dk
Telephone: 4576962100
Internet address: https://jyskenergi.dk/?gad_source=1&gad_campaignid=20770858970&gbraid=0AAAAAD8xPvfkRWH3xrmVwCfVzOaiqdvXW&gclid=EAIaIQobChMIta_thcW6kwMVjpKDBx3OVTiKEAAYASAAEgIMj_D_BwE
Roles of this organisation: 
Buyer
8.1.
ORG-0008
Official name: NORD ENERGI TEKNIK A/S
Registration number: 25657403
Postal address: Ørstedsvej 2
Town: Hjørring
Postcode: 9800
Country subdivision (NUTS): Nordjylland (DK050)
Country: Denmark
Contact point: Anne-Mette Runge Fris
Email: afri@servia.dk
Telephone: 4576962100
Internet address: https://www.nordenergi.dk/
Roles of this organisation: 
Buyer
8.1.
ORG-1000
Official name: Comdia ApS
Registration number: 33501404
Postal address: Lindvedvej 71
Town: Odense S
Postcode: 5260
Country subdivision (NUTS): Fyn (DK031)
Country: Denmark
Email: support@comdia.com
Telephone: +45 7199 3672
Internet address: https://www.comdia.com/
Roles of this organisation: 
TED eSender
8.1.
ORG-1001
Official name: Klagenævnet for Udbud
Registration number: 37795526
Postal address: Nævnenes Hus, Toldboden 2
Town: Viborg
Postcode: 8800
Country subdivision (NUTS): Vestjylland (DK041)
Country: Denmark
Email: klfu@naevneneshus.dk
Telephone: +45 7240 5600
Internet address: http://www.klfu.dk
Roles of this organisation: 
Review organisation
8.1.
ORG-1002
Official name: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registration number: 10294819
Postal address: Carl Jacobsens Vej 35
Town: Valby
Postcode: 2500
Country subdivision (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Country: Denmark
Email: kfst@kfst.dk
Telephone: +45 4171 5000
Internet address: https://www.kfst.dk/
Roles of this organisation: 
Organisation providing more information on the review procedures
Notice information
Notice identifier/version: 083d00d3-137c-4ba1-9f32-f6a29b3863f6  -  01
Form type: Competition
Notice type: Contract or concession notice – standard regime
Notice subtype: 17
Notice dispatch date: 11/09/2026 10:39:43 (UTC+02:00) Eastern European Time, Central European Summer Time
Languages in which this notice is officially available: Danish
Notice publication number: 631013-2026
OJ S issue number: 177/2026
Publication date: 14/09/2026