631040-2026 - Competition
Sweden – IT services: consulting, software development, Internet and support – Öppen programvara med tillhörande konsulttjänster
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Öppen programvara med tillhörande konsulttjänster
Description: Upphandlingen omfattar Öppen programvara med tillhörande Konsulttjänster. Konsulttjänster som ingår i Upphandlingsföremålet är exempelvis stöd, anpassningar eller andra tjänster kopplade till Öppen programvara. Följande Konsulttjänster är exempel som ingår i Upphandlingsföremålet: Installation Kundtjänst Systemförvaltning Systemutveckling Test Utbildning Med Öppen programvara avses programvara vars licens exempelvis är godkänd av och som uppfyller Open Source Initiative (OSI) definition av öppen programvara (engelska: Open Source Software, OSS). Öppen programvara innebär att användaren, i enlighet med tillämpliga licensvillkor, har rätt att använda programvaran, ta del av och studera källkoden, ändra och vidareutveckla programvaran samt dela den vidare, inom den egna verksamheten och externt, oavsett syfte. Öppen programvara har samma betydelse som öppen källkod.
Internal identifier: 23.3-14464-2025
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 72200000 Software programming and consultancy services, 72600000 Computer support and consultancy services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Generella krav och informationsfrågor
Internal identifier: 1814503-0
Lot: LOT-0002
Title: Obligatoriska krav och tilldelningskriterier
Internal identifier: 1872582-1
Lot: LOT-0003
Title: Pris
Internal identifier: 1872583-2