2. Procedure
Procedure
Title: Käyntilaskennan hankinta kokonaispalveluna, puitejärjestely 2026-2028 (2028-2030)
Description: Helsingin kaupungin kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala on kehittämässä tiedolla johtamista ja tähän liittyen toimipaikkojen käyntilaskentaa sekä siihen liittyviä ratkaisuja. Käyntitiedot ovat yksi toiminnan tärkeimmistä tunnusluvuista: käyntitietoja käytetään muun muassa resurssien kohdentamiseen, toiminnan suunnitteluun ja kehittämiseen sekä toiminnan vaikuttavuuden arviointiin. Käyntilaskentapalvelun tavoitteena on kerätä yhteismitallista ja oikeellista käyntitietoa toimialan toimipaikoista mahdollisimman automaattisesti analysoinnin ja raportoinnin tarpeisiin. Toimittajan toimittama SaaS-palvelu (Software as a Service) sisältää vähintään: • käyntitiedon tuottaminen laskentakohteesta toimialan määrittelemän tarpeen mukaisesti • käyntitiedon välittämisen tarjoamalla rajapinnan (rajapintapalvelu) tietojen siirtämiseksi toimialan tietovarantoon • käyntitiedon välittämisen tarjoamalla käyttöliittymän (käyttöliittymäpalvelu) tietojen tarkastelemiseksi • käyntitiedon keräämisen laitteista, sekä tiedon oikeellisuuden ja kattavuuden seurannan ja raportoinnin (sis. mittaamisen varmistuslaskennat määritellyin väliajoin) • käyntitiedon keruussa käytettävät laitteet elinkaaripalveluna (HaaS-palveluna, Hardware as a Service): - laitteiden asennukset, käyttöönotot, ylläpidon, huollon, toimivuuden testauksen ja kalibroinnit - laitteiden toiminnan seurannan - laitteiden asennusten poistamisen ja kierrättämisen. Tilaaja on parhaillaan kartoittamassa uuden tietoalustan hankintaa ja kilpailuttaa sen arviolta loppuvuodesta 2026. Tarjoaja sitoutuu jättämällä tarjouksen avustamaan integraatioissa sekä tarjoamaan rajapinnan käyntilaskentapalvelusta tietoalustaan. Hankinnan arvioitu arvonlisäveroton kokonaisarvo on 1 680 000,00 euroa. Arvioitu arvo sisältää varsinaisen sopimuskauden kaksi (2) vuotta sekä lisäksi yhden (1) kahden (2) vuoden optiokauden. Hankinta on jaettu kolmeen (3) eri osa-alueeseen: - osa-alue 1: sisäkohteet - osa-alue 2: ulkokohteet - osa-alue 3: monikäyttöiset ulkokohteet. Tarjoaja voi jättää tarjouksen niin moneen osa-alueeseen kuin haluaa. Tarjoajat valitaan puitejärjestelyyn kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteella. Hankittaville laitteille ja palveluille on asetettu vähimmäisvaatimuksina laadullisia vaatimuksia (laatukriteereitä), jotka tarjottavien laitteiden ja palveluiden pitää täyttää. Lisäksi hintavertailussa vertaillaan osa-aluekohtaisia enimmäishintoja (jatkossa kattohinta) halvimmasta kalliimpaan. Toimittaja antaa kattohinnan Tilaajan määrittelemän osa-alueen vaativimman esimerkkikohteen mukaisesti. Tarjouskilpailun perusteella solmitaan hankinnan kohteesta puitejärjestely, johon valitaan viisi (5) halvimman kattohinnan jättänyttä sopimustoimittajaa per osa-alue, ellei vaatimukset täyttäviä tarjoajia ole vähemmän. Puitejärjestelyyn valituilla toimittajilla ei ole yksinoikeutta puitejärjestelyn kohteena oleviin hankintoihin, vaan tilaajalla on oikeus hankkia samaa hankinnan kohdetta myös tämän puitejärjestelyn ulkopuolelta. Tilaaja ei myöskään sitoudu tiettyihin hankintamääriin puitejärjestelyn aikana. Tarkempi kuvaus hankinnan kohteesta on kuvattu tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Internal identifier: 590700 / HEL 2025-016912
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Tässä hankinnassa käytetään avointa menettelyä. Tarjoajien tulee toimittaa tarjoukset määräaikaan mennessä tämän tarjouspyynnön vaatimusten mukaisesti. Tarjoajien soveltuvuus ja tarjousten tarjouspyynnönmukaisuus tarkastetaan tämän tarjouspyynnön ehtojen mukaisesti. Tarjousten vertailu tehdään tämän tarjouspyynnön vertailuperusteiden mukaisesti. Tarjouspyynnön ehdoissa esitetyt selvitykset ja todistukset pyydetään ennen hankintapäätöksen tekoa tarjoajalta, joka vertailun ja alustavan soveltuvuusarvioinnin perusteella näyttää tulevan valituksi. Hankintapäätös muutoksenhakuosoituksineen lähetetään kaikille tarjoajille tiedoksi. Ennen tarjousten toimittamisen määräaikaa on mahdollista esittää Tarjouspalvelun kautta kysymyksiä, ja näihin kysymyksiin annetut vastaukset tulee ottaa huomioon tarjousta annettaessa tämän tarjouspyynnön vaatimuksia täsmentävinä vaatimuksina. Tarjouksen tekemisestä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille palkkiota tai korvausta. Tarjousasiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Hankintamenettelyn vaiheet ovat tarjousten vastaanottamisen jälkeen pääpiirteittäin seuraavat: - Hankintayksikkö avaa tarjoukset - Hankintayksikkö tarkastaa tarjoajien soveltuvuuden - Hankintayksikkö tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden - Hankintayksikkö vertailee tarjoukset - Hankintayksikkö valitsee parhaat tarjoukset ilmoitettujen valintaperusteiden mukaisesti - Hankintayksikkö tekee hankintapäätöksen ja antaa sen tiedoksi tarjoajille - Hankintayksikkö pyytää ja tarkastaa mahdollisesti valittavaksi tulevien tarjoajien soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset - Hankintayksikkö tekee hankintasopimuksen valittujen tarjoajien kanssa laissa säädetyn odotusajan kuluttua.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 42961100 Access control system, 48000000 Software package and information systems, 50300000 Repair, maintenance and associated services related to personal computers, office equipment, telecommunications and audio-visual equipment
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Sisäkohteet
Description: Osa-alueen kohteissa on yksi tai useampi sisäänkäynti toimipisteeseen. Eri sisäkohteiden käyntitiedon erittelylle on kohdekohtaisesti tarvetta. Tällaisia kohteita ovat esimerkiksi kirjastot, nuorisotilat, kulttuurikeskukset ja liikuntahallit. Palvelun tarkempi kuvaus sekä vähimmäisvaatimukset on esitetty tarjouspyynnön liitteenä olevassa Hankinnan kohteen kuvauksessa, Vaatimusmäärittelyssä, Palvelutasot-liitteessä sekä tarjouspyynnön muissa liitteissä. Hankintayksikkö arvioi, että puitesopimuskauden aikana tällaisia kohteita kilpailutetaan 80 kappaletta. Määrä on arvio eikä sido hankintayksikköä.
Internal identifier: 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Ulkokohteet
Description: Osa-alueen kohteissa on yksi tai useampi rajattu tai rajaamaton sisäänkäynti. Eri ulkokohteiden käyntitiedon erittelylle on kohdekohtaisesti tarvetta. Tällaisia kohteita ovat esimerkiksi aidatut tenniskentät, skeittipuistot, tapahtumat kaupunkitilassa, uimarannat, ulkoilusaaret ja -reitit. Palvelun tarkempi kuvaus sekä vähimmäisvaatimukset on esitetty tarjouspyynnön liitteenä olevassa Hankinnan kohteen kuvauksessa, Vaatimusmäärittelyssä, Palvelutasot-liitteessä sekä tarjouspyynnön muissa liitteissä. Hankintayksikkö arvioi, että puitesopimuskauden aikana tällaisia kohteita kilpailutetaan 82 kappaletta. Määrä on arvio eikä sido hankintayksikköä.
Internal identifier: 2-1
Lot: LOT-0003
Title: Monikäyttöiset ulkokohteet
Description: Osa-alueen kohteissa on useampi rajattu tai rajaamaton sisäänkäynti tilaan ja se sisältää useita palvelupaikkoja tai tiloja. Käyntitiedon erittely on olennaista. Tällaisia kohteita ovat esimerkiksi liikuntapuistot. Palvelun tarkempi kuvaus sekä vähimmäisvaatimukset on esitetty tarjouspyynnön liitteenä olevassa Hankinnan kohteen kuvauksessa, Vaatimusmäärittelyssä, Palvelutasot-liitteessä sekä tarjouspyynnön muissa liitteissä. Hankintayksikkö arvioi, että puitesopimuskauden aikana tällaisia kohteita kilpailutetaan 38 kappaletta. Määrä on arvio eikä sido hankintayksikköä.
Internal identifier: 3-2