631084-2026 - Competition
Romania – Industrial robots – Furnizare roboti bipezi si patrupezi, extra baterii pentru roboti bipezi si patrupezi si brat robotic pentru robot patruped și accesorii aferente, destinate activităților de cercetare-dezvoltare-inovare desfășurate în cadrul proiectului „PABLO – Roboți Autonomi Livrare Urbană
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Furnizare roboti bipezi si patrupezi, extra baterii pentru roboti bipezi si patrupezi si brat robotic pentru robot patruped și accesorii aferente, destinate activităților de cercetare-dezvoltare-inovare desfășurate în cadrul proiectului „PABLO – Roboți Autonomi Livrare Urbană
Description: DOTLUMEN S.R.L. organizeaza procedura de atribuire a contractului de furnizare Kit Roboti in vederea dotarii echipei de cercetare cu platformele robotice necesare testarii si validarii algoritmilor de navigatie autonoma pedestriana (PAD AI) in medii urbane reale. Realizarea obiectivelor de cercetare-dezvoltare vizate in proiectul PABLO impune, in mod necesar, disponibilitatea fizica a platformelor robotice pe care algoritmii vor fi rulati, testati si validati, atat in medii de simulare, cat si in conditii reale de teren. Platformele robotice achizitionate vor avansa nivelul de maturitate tehnologica (TRL) al solutiei de la TRL4 (validat in laborator) la TRL7-8 (sistem demonstrat in conditii operationale reale), constituind astfel o conditie necesara si neinlocuibila pentru atingerea indicatorilor de performanta ai proiectului.
Internal identifier: 42260316 -2026 -01
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 42997300 Industrial robots
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectul prezentului contract de achizitie publica consta in furnizarea, transportul DDP la sediul beneficiarului si verificarea functionala a urmatoarelor platforme robotice si accesorii aferente, in cadrul proiectului PABLO: o Robot biped (umanoid) –– 1 buc., cu modul de calcul compatibil NVIDIA Jetson AGX Thor sau echivalent și mâini robotice incluse; o Baterie adițională pentru robot biped – 1 buc.; o Robot patruped – Unitree B2W sau echivalent – 2 buc., cu LIDAR inclus în configurația standard, grad de protecție minim IP67 și baterie adițională de schimb inclusă per unitate; o Braț robotic pentru robot patruped – Unitree Z1 Pro sau echivalent – 1 buc., cu rază de acțiune de minim 740 mm; – Documentație tehnică, interfețe SDK/API și transfer de cunoștințe tehnice. Platformele robotice achizitionate vor fi utilizate exclusiv pentru testarea si validarea algoritmilor PAD AI (Pedestrian Autonomous Driving AI) dezvoltati de consorțiul PABLO in cadrul activitatilor de cercetare-dezvoltare. Contractul include verificarea functionala a fiecarei platforme la livrare si transferul de cunostinte tehnice privind operarea sistemului. - Program finantare: POCIDIF – Programul Crestere Inteligenta, Digitalizare si Instrumente Financiare - Prioritatea: P1 – Sustinerea si promovarea unui ecosistem de CDI atractiv si competitiv in Romania - Obiectiv specific: RSO1.1 – Dezvoltarea si sporirea capacitatilor de cercetare si inovare si adoptarea tehnologiilor avansate - Apel de proiecte nr.: PCIDIF/159/PCIDIF_P1/OP1/RSO1.1/PCIDIF_A1 - Contract de finantare nr. 390060 / 16.09.2025, Cod SMIS: 333334 Platformele robotice, impreuna cu infrastructura software PAD AI, contribuie direct la atingerea obiectivului specific al proiectului si la indeplinirea obiectivului general, respectiv crearea unui sistem eficient, sustenabil si automatizat de roboti autonomi de logistica pentru livrarea urbana a produselor in faza finala (last-mile delivery), capabil sa reduca costurile operationale, sa optimizeze timpii de livrare si sa minimizeze impactul asupra mediului.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 31430000 Electric accumulators