2. Procedure
Procedure
Title: Nybyggnation sysselsättning- & personalbyggnad
Description: Kriminalvården genomför en kapacitetsökning av befintlig anläggning och ett tillkommande behov har identifierats avseende uppförande av en ny byggnad för sysselsättning- och personal. Byggnaden ska uppföras inom befintligt anläggningsområde och entreprenaden kommer därmed genomföras med hänsyn till pågående verksamhet samt andra arbeten inom området. Entreprenaden omfattar i huvudsak uppförande av en ny byggnad om ca 4 370 m2 BTA, utformad för att stödja Kriminalvårdens dagliga arbete. Byggnaden innehåller lokaler för varierad sysselsättningsverksamhet i form av enklare produktions-, monterings- och förädlingsarbete, undervisning och verksamhetsbundna programinsatser i form av strukturerade grupp- och individuella utbildningsinsatser samt kontors- och personalutrymmen för administration.
Internal identifier: SPF2026-067
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45210000 Building construction work
Additional classification (cpv): 45216113 Prison building construction work
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: Nybyggnation sysselsättning- & personalbyggnad