2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de intretinere, constatare/diagnosticare, reglari si reparatii, inclusiv furnizare de piese de schimb si materiale de exploatare pentru echipamentele autovehiculelor tip UNIMOG
Description: Serviciile ce urmeaza a fi achizitionate, respectiv: “Servicii de intretinere, constatare/diagnosticare, reglari si reparatii, inclusiv furnizare de piese de schimb si materiale de exploatare pentru echipamentele autovehiculelor tip UNIMOG” Achizitia are ca obiect atribuirea unui contract pentru prestarea serviciilor de reparare, intretinere, piese de schimb si consumabile pentru echipamentele autovehiculelor tip UNIMOG. În afara serviciilor principale ce fac obiectului contractului, prestatorul, din proprie inițiativă, poate semnala și propune soluții de remediere achizitorului, pentru defecțiuni și uzuri ce afectează siguranța circulației, identificate ca urmare a operațiunilor de demontare și/sau reasamblare de piese de schimb. Listele estimative cu piese de schimb, materiale de exploatare si ore de manopera solicitate pentru echipamentele ce fac obiectul procedurii se regasesc in Anexa nr. 1 la caietul de sarcini. Pentru echipamentele Autoritatii contractante, mentionate in cadrul Anexei nr. 2 la prezentul caiet de sarcini Prestatorul trebuie sa: - asigure asistenta tehnica pentru interventii si reparatii 24/24 ore, in perioada 20 octombrie – 15 martie: -detina service mobil in cazul reparatiilor pe teren; -se aprovizioneze cu piesele de schimb şi materialele de exploatare necesare; -efectueze reparatiile solicitate de catre Autoritatea contractanta; -efectueze probe funcţionale în prezenţa conducatorului autovehiculului cu echipament si a unui delegat al Autoritatii contractante A. Conform art. 160 alin. 1 din Legea 98/2016, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari/informatii suplimentare in legatura cu Documentatia de Atribuire este: - primul termen este cu 26 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor; - al doilea termen este cu 18 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. B. Conform art. 160 alin. 2 din Legea 98/2016, Autoritatea Contractanta stabileste doua termene limita in care va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare: - primul termen-limita este cu 20 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor; - al doilea termen-limita este cu 12 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. In functie de complexitatea solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici, pt care raspunsurile ar trebui publicate la primul termen indicat mai sus, Autoritatea Contractanta isi rezerva dreptul de a publica raspunsurile la clarificarile respective la al doilea termen stabilit in Documentatia de Atribuire. Termenele de raspuns la clarificari au fost stabilite astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pt analizarea Documentatiei de Atribuire si, ulterior, pt elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta. C. Orice solicitare de clarificare transmisa dupa data mentionata la punctul A, va pune AC in imposibilitatea de a oferi un raspuns si drept urmare se va considera TARDIVA. D. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (www.e-licitatie.ro).
Internal identifier: 16054368/2026/229/S2
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50100000 Repair, maintenance and associated services of vehicles and related equipment
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Achizitia are ca obiect atribuirea unui contract pentru prestarea serviciilor de reparare, intretinere, piese de schimb si consumabile pentru echipamentele autovehiculelor tip UNIMOG. În afara serviciilor principale ce fac obiectului contractului, prestatorul, din proprie inițiativă, poate semnala și propune soluții de remediere achizitorului, pentru defecțiuni și uzuri ce afectează siguranța circulației, identificate ca urmare a operațiunilor de demontare și/sau reasamblare de piese de schimb. Listele estimative cu piese de schimb, materiale de exploatare si ore de manopera solicitate pentru echipamentele ce fac obiectul procedurii se regasesc in Anexa nr. 1 la caietul de sarcini. Pentru echipamentele Autoritatii contractante, mentionate in cadrul Anexei nr. 2 la caietul de sarcini Prestatorul trebuie sa: - asigure asistenta tehnica pentru interventii si reparatii 24/24 ore, in perioada 20 octombrie – 15 martie: -detina service mobil in cazul reparatiilor pe teren; -se aprovizioneze cu piesele de schimb şi materialele de exploatare necesare; -efectueze reparatiile solicitate de catre Autoritatea contractanta; -efectueze probe funcţionale în prezenţa conducatorului autovehiculului cu echipament si a unui delegat al Autoritatii contractante
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 34300000 Parts and accessories for vehicles and their engines, 50116000 Maintenance and repair services related to specific parts of vehicles