631863-2026 - Competition
Poland – Repair and maintenance services of machinery – „Serwis urządzeń energetycznych elektrowni wodnych”
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: „Serwis urządzeń energetycznych elektrowni wodnych”
Description: Przedmiotem zamówienia jest serwis urządzeń wytwórczych elektrowni wodnych w zakresie układów: • mechanicznych, • elektrycznych, • automatyki i sterowania, • infrastruktury powiązanej. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera Załącznik Nr 2 do SWZ – Opis przedmiotu zamówienia.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Działając na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2026 r. poz. 793 ze zm., dalej jako „ustawa Pzp”), Zamawiający – PGW Wody Polskie RZGW we Wrocławiu – wyznacza skrócony do 20 dni termin składania ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Serwis urządzeń energetycznych elektrowni wodnych”. I. Podstawa prawna Zgodnie z art. 138 ust. 1 ustawy Pzp, w trybie przetargu nieograniczonego podstawowy termin składania ofert wynosi 35 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. Jednakże w myśl art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp, zamawiający może wyznaczyć termin krótszy, nie krótszy jednak niż 15 dni, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu jest uzasadnione. Przepis ten stanowi implementację art. 27 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE. II. Stan faktyczny i uzasadnienie pilnej potrzeby W okolicznościach niniejszej sprawy zachodzi obiektywna, nadzwyczajna pilność w udzieleniu zamówienia, której nie można przypisać zaniedbaniom po stronie Zamawiającego. Konieczność skrócenia terminu wynika z następujących okoliczności: 1. [Opis skutków upływu czasu – przerwania ciągłości usługi świadczonej na rzecz Operatora Systemu Przesyłowego]: Realizacja zamówienia jest powiązana z sztywnym harmonogramem wykonywanych uprzednio prac remontowych na terenie elektrowni, które będą przedmiotem prac serwisowych. Zgodnie z wymogami technicznymi obiekty dla których wymagane jest przeprowadzenie ww. czynności powinny być sprawne technicznie. Nie można na ich terenie w czasie prac serwisowych prowadzić czynności remontowych. Nadmienić należy, iż brak realizacji czynności serwisowych a w tym badań i pomiarów określanych w obowiązujących wymogach Polskich Norm i Polskich Dokumentach Normalizacyjnych uniemożliwia prowadzenie prawidłowego ruchu obiektów wytwórczych. 2. [Charakterystyka przedmiotu zamówienia]: Mimo skrócenia terminu, opis przedmiotu zamówienia (OPZ) oraz udostępniona Specyfikacja Warunków Zamówienia (SWZ) pozwalają wykonawcom na rzetelne i terminowe sporządzenie oferty. Przedmiot zamówienia mieści się w standardach rynkowych i jest tożsamy, z podobnymi czynnościami realizowanymi dla obiektów zawodowej energetyki wodnej eksploatowanymi przez Spółki Skarbu Państwa oraz PGW Wody Polskie. III. Wniosek Mając na uwadze powyższe uwarunkowania faktyczne i prawne, wyznaczenie terminu składania ofert na okres 20 dni od dnia przekazania ogłoszenia Urzędowi Publikacji UE jest w pełni uzasadnione obiektywną koniecznością spełnienia potrzeb technologicznych urządzeń energetycznych. Istotnym celem jest także uniknięcie negatywnych skutków finansowych Zamawiającego powodowanych awariami urządzeń, powstałych w wyniku zaniedbania realizacji wymaganych przeglądów i serwisów. Skrócenie to nie narusza zasady uczciwej konkurencji ani równego traktowania wykonawców, dając im wystarczający czas na kalkulację i złożenie propozycji.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50530000 Repair and maintenance services of machinery
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Przedmiotem zamówienia jest serwis urządzeń wytwórczych elektrowni wodnych w zakresie układów: • mechanicznych, • elektrycznych, • automatyki i sterowania, • infrastruktury powiązanej.