2. Procedure
Procedure
Title: Furnizarea unei mașini hibride de bătut zăpada și a trei tunuri automate mobile pentru producerea zăpezii artificiale, necesare organizării FOTE 2027
Description: Autoritatea Contractantă, Orașul Predeal, intenționează să achiziționeze: • în cadrul Lotului 1, o mașină de bătut zăpada cu sistem de propulsie hibrid diesel-electric, destinată pregătirii și întreținerii pârtiilor din Domeniul Schiabil Clăbucet; • în cadrul Lotului 2, trei tunuri automate mobile pentru producerea zăpezii tehnice, prevăzute cu pompe proprii de apă, destinate Complexului Național de Schi Fond–Biatlon Valea Râșnoavei. Furnizarea va include transportul, livrarea la amplasamentele indicate, descărcarea, instalarea și configurarea, după caz, testarea, punerea în funcțiune, instruirea personalului Autorității Contractante, predarea documentației tehnice, precum și asigurarea garanției, mentenanței și suportului tehnic. Produsele și cantitățile corespund cererii de finanțare aprobate pentru proiectul „Dezvoltarea și întreținerea infrastructurii sportive necesare organizării FOTE 2027” Autoritatea Contractantă va răspunde în mod clar, complet și fără ambiguități tuturor solicitărilor formulate în termen, printr-un răspuns consolidat publicat în SEAP în a 11-a zi înainte de data-limită de depunere a ofertelor, în conformitate cu art. 160 și art. 161 din Legea nr. 98/2016.
Internal identifier: 4/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 43500000 Track-laying vehicles
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Furnizarea unei mașini hibride de bătut zăpada pentru Domeniul Schiabil Clăbucet
Description: Pentru Domeniul Schiabil Clăbucet este necesară achiziționarea unei mașini de bătut zăpada care să asigure: • nivelarea, compactarea și întreținerea stratului de zăpadă; • pregătirea pârtiilor și a suprafețelor destinate probelor de snowboard; • distribuirea zăpezii tehnice în zonele deficitare; • intervenția în condiții de teren înclinat și de vizibilitate redusă; • reducerea timpului necesar pregătirii pârtiilor; • menținerea unor condiții uniforme și sigure pentru sportivi. Alegerea unei soluții cu propulsie hibridă diesel-electrică este justificată prin necesitatea combinării unei puteri ridicate de lucru cu reducerea consumului de combustibil și a emisiilor. Sistemul de transmisie bazat pe acționări electrice și recuperarea energiei în timpul frânării sau deplasării în pantă contribuie la creșterea eficienței energetice și la reducerea impactului asupra mediului. Aceste caracteristici sunt prevăzute în cererea de finanțare și în cerințele tehnice minime ale Ghidului de finanțare
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 34114000 Specialist vehicles, 34143000 Winter-maintenance vehicles, 51500000 Installation services of machinery and equipment
Lot: LOT-0002
Title: -Furnizarea a trei tunuri automate mobile pentru producerea zăpezii tehnice la Complexul Național de Schi Fond–Biatlon Valea Râșnoavei
Description: Pentru Complexul Național de Schi Fond–Biatlon Valea Râșnoavei este necesară achiziționarea a trei tunuri automate mobile, având în vedere lungimea și configurația traseelor și necesitatea producerii zăpezii în puncte diferite ale amplasamentului. Caracterul mobil al echipamentelor va permite utilizarea acestora pe traseele de schi fond și biatlon, în zonele de start și sosire și în celelalte puncte în care stratul de zăpadă trebuie completat. Fiecare tun va fi prevăzut cu pompă proprie de apă, montată pe același șasiu cu generatorul de zăpadă, ceea ce va permite funcționarea fără dependența exclusivă de o rețea centralizată de apă sub presiune și va crește flexibilitatea operațională. Funcționarea automată, reglarea în raport cu temperatura și umiditatea, monitorizarea consumurilor de apă și energie și limitarea puterii instalate vor contribui la producerea eficientă și controlată a zăpezii tehnice. Cererea de finanțare prevede trei tunuri automate mobile, fiecare cu pompă proprie, precum și limite de consum de maximum 22 kW pentru turbină și compresor și maximum 20 kW pentru pompa
Internal identifier: 2
Main classification (cpv): 42990000 Miscellaneous special-purpose machinery
Additional classification (cpv): 42122130 Water pumps, 51500000 Installation services of machinery and equipment