632264-2026 - Competition
Romania – System maintenance services – Acord-cadru de servicii de mentenanță și suport tehnic pentru platforma OnBase și sistemul informatic SPID
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Acord-cadru de servicii de mentenanță și suport tehnic pentru platforma OnBase și sistemul informatic SPID
Description: Obiectul acordului-cadru îl constituie achiziționarea serviciilor de mentenanță și suport tehnic pentru sistemul SPID („Sistem de identificare rapidă și păstrare a documentelor"), utilizat de Curtea de Conturi a Romaniei în vederea desfășurării activității specifice la nivel central și local, precum și a serviciilor de mentenanță și suport tehnic pentru platforma OnBase pe care este dezvoltat sistemul SPID. Scopul achiziției este menținerea și dezvoltarea capacității operaționale și manageriale a instituției prin achiziționarea serviciilor de suport tehnic pentru asigurarea funcționării optime a sistemului SPID și a serviciilor de mentenanță pentru platforma OnBase pe care a fost dezvoltat sistemul SPID, asigurându-se astfel accesul la noile versiuni si la numeroaselor îmbunătățiri tehnologice și funcționale aduse platformei. Atribuirea se va finaliza prin incheierea unui acord-cadru de prestări servicii cu o valabilitate de 36 de luni, cu 2 (doi) operatori economici ale căror oferte declarate admisibile s-au clasat pe primele două locuri în clasamentul întocmit după aplicarea criteriului de atribuire, fără reluarea competiției. Achiziția va fi derulată integral prin mijloace electronice, într-o singură etapă, potrivit dispozițiilor art. 73 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare. Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 15 zile. Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită stabilită pentru depunerea ofertelor. Se vor respecta prevederile art. 160 din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare și ale art. 27 din Anexa la H.G. nr. 395/2016 cu modificările și completările ulterioare. În vederea aplicării acelorași condiții contractuale tuturor ofertanților și a respectării principiilor care stau la baza achizițiilor publice, asa cum sunt stabilite de legiuitor la art. 2 alin. (2) din Legea nr. 98/2016 cu modififcările și completările ulterioare, AUTORITATEA CONTRACTANTĂ NU PERMITE MODIFICAREA CLAUZELOR/ACCEPTAREA CU OBIECȚIUNI A CLAUZELOR CONTRACTUALE prevăzute în Documentația de atribuire, Secțiunea IV Proiect de Acord-cadru/Contract subsecvent, după data stabilită pentru depunerea solicitărilor de clarificări. Specificatiile tehnice solicitate de autoritatea contractantă se regăsesc în Caietul de sarcini.
Internal identifier: 4265922/20.01.30/2/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50324100 System maintenance services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectul acordului-cadru îl constituie achiziționarea serviciilor de mentenanță și suport tehnic pentru sistemul SPID („Sistem de identificare rapidă și păstrare a documentelor"), utilizat de Curtea de Conturi a Romaniei în vederea desfășurării activității specifice la nivel central și local, precum și a serviciilor de mentenanță și suport tehnic pentru platforma OnBase pe care este dezvoltat sistemul SPID. Atribuirea procedurii se va finaliza prin încheierea unui acord-cadru de prestări servicii cu o durată de 36 de luni, cu doi operatori economici ale căror oferte declarate admisibile s-au clasat pe primele două locuri în clasamentul întocmit după aplicarea criteriului de atribuire, fără reluarea competiției. Scopul achiziției este menținerea și dezvoltarea capacității operaționale și manageriale a instituției prin achiziționarea serviciilor de suport tehnic pentru asigurarea funcționării optime a sistemului SPID și a serviciilor de mentenanță pentru platforma OnBase pe care a fost dezvoltat sistemul SPID, asigurându-se astfel accesul la noile versiuni si la numeroaselor îmbunătățiri tehnologice și funcționale aduse platformei. Valoarea maximă estimată a acordului-cadru este 4.888.404 lei fără TVA. Valoarea minimă estimată a acordului-cadru este 1.792.476 lei fără TVA. SERVICII DE SUPORT TEHNIC SPID PE DURATA ACORDULUI-CADRU: - cantitate minimă 252 zile-om, - cantitatea maximă 612 zile-om, - valoare minimă 855.792 lei fără TVA, - valoarea maximă 2.078.352 lei fără TVA. SERVICII DE MENTENANȚĂ PLATFORMA OnBase PE DURATA ACORDULUI-CADRU: - cantitate minimă 12 luni, - cantitate maximă 36 luni. - valoare minimă 936.684 lei fără TVA, - valoare maximă 2.810.052 lei fără TVA. CANTITĂȚI ȘI VALORI CONTRACTE SUBSECVENTE: Cantitatea minimă a unui contract subsecvent având ca obiect achiziția serviciilor de suport tehnic SPID este de 7 zile-om/lună, iar cantitatea maximă este de 17 zile-om/lună x 12 luni. Valoarea celui mai mic contract subsecvent având ca obiect achiziția serviciilor de suport tehnic SPID este de 23.772 lei fără TVA, iar valoarea celui mai mare contract subsecvent este de 692.784 lei fără TVA, Cantitatea minimă a unui contract subsecvent având ca obiect achiziția serviciilor de mentenanță platforma OnBase este de 1 lună, iar cantitatea maximă este de 12 luni. Valoarea celui mai mic contract subsecvent având ca obiect achiziția serviciilor de mentenanță platforma OnBase este de 78.057 lei fără TVA, iar valoarea celui mai mare contract subsecvent este lei 936.684 lei fără TVA. Pe durata acordului-cadru se estimează încheierea a minim 1 contract subsecvent, maxim 8 contracte subsecvente. Valoarea celui mai mic contract subsecvent având ca obiect prestarea de servicii de mentenanță și suport tehnic pentru platforma OnBase și sistemul informatic SPID este de 101.829,00 lei fără TVA, iar valoarea celui mai mare contract subsecvent pentru aceste servicii este de 1.629.468,00 lei fără TVA. Durata contractelor subsecvente va fi de maximum 12 luni.
Internal identifier: 1