632403-2026 - Competition
Finland – Health and social work services – Vammaisten henkilöiden työ- ja päivätoiminnan hankinta
Contract notice – light regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Vammaisten henkilöiden työ- ja päivätoiminnan hankinta
Description: Hankinnan kohteena on vammaisten henkilöiden työ – ja päivätoiminnan palvelut. Tarkempi erittely sopimuksen kohteesta käy ilmi tarjouspyyntöasiakirjoista ja palvelunkuvauksesta. Kyseessä on hankintalain (Laki julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016) liitteen E mukainen hankinta. Hankinta toteutetaan dynaamisen kaltaisena tarjousmenettelynä, joka tarkoittaa Tilaajan itsensä suunnittelemaa, hankintalain periaatteiden mukaista menettelyä hankinnan kohteena olevien palveluiden hankkimiseen (kuvattu tarkemmin liitteessä "Hankinta menettelyn kuvaus". Hankinta on jaettu osa-alueittain seuraavasti: TUOTE 1 Työtoiminta (kuvattu tarkemmin liitteessä ”Palvelukuvaus”) Osa-alue 1: Työtoiminta PL 1 Osa-alue 2: Työtoiminta PL 2 Osa-alue 3: Työtoiminta PL 3 Osa-alue 4: Työtoiminta PL 4 Osa-alue 5: Työtoiminta PL 5 TUOTE 2 Päivätoiminta (kuvattu tarkemmin liitteessä ”Palvelukuvaus”) Osa-alue 6: Päivätoiminta PL 1 Osa-alue 7: Päivätoiminta PL 2 Osa-alue 8: Päivätoiminta PL 3 Osa-alue 9: Päivätoiminta PL 4 Osa-alue 10: Päivätoiminta PL 5 Tarjoaja voi tehdä tarjouksen yhteen tai useampaan osa-alueeseen. Vantaan ja Keravan hyvinvointialue tuottaa hankinnan kohteen mukaisia palveluita myös omana toimintana. Hankinnalla täydennetään omaa tuotantoa. Tilaaja ei sitoudu tiettyihin tilaus- tai hankintamääriin, sillä hankinnan kohteen mukainen tarve ei ole ennalta tiedossa. Hankinta koskee työ- ja päivätoimintaa, joka toteutetaan erillisessä työ- tai päivätoiminnan toimintaympäristössä. Tilaaja voi järjestää palvelua myös muilla tuotantotavoilla, kuten asiakkaan asumisyksikössä toteutettavana toimintana, etäryhmätoimintana tai jalkautuvana toimintana. Tilaaja varaa oikeuden tuottaa/hankkia palvelua myös muilla tuotantotavoilla. Palvelut ja palvelujen tilaaminen on kuvattu tarkemmin liitteissä "Palvelukuvaus". Sopimuskausi on toistaiseksi voimassa oleva 1.1.2027 alkaen.
Internal identifier: VAKEDno-2026-344
Type of procedure: Open
Main features of the procedure: Hankinta toteutetaan dynaamisen kaltaisena tarjousmenettelynä, joka tarkoittaa Tilaajan itsensä suunnittelemaa, hankintalain periaatteiden mukaista menettelyä hankinnan kohteena olevien palveluiden hankkimiseen. Hankinnassa käytetään avointa menettelyä, joten kaikki halukkaat voivat tehdä tarjouksen. Hankintayksikkö tekee hankintasopimukset dynaamisen kaltaiseen hankintajärjestelyyn valittujen Toimittajien kanssa. Hankintamenettely on kuvattu tarkemmin liitteessä "Hankintamenettelyn kuvaus"
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85000000 Health and social work services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Työtoiminta PL 1
Description: ks. Palvelukuvaus
Internal identifier: 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Työtoiminta PL 2
Internal identifier: 2-1
Lot: LOT-0003
Title: Työtoiminta PL 3
Internal identifier: 3-2
Lot: LOT-0004
Title: Työtoiminta PL 4
Internal identifier: 4-3
Lot: LOT-0005
Title: Työtoiminta PL 5
Internal identifier: 5-4
Lot: LOT-0006
Title: Päivätoiminta PL 1
Internal identifier: 6-5
Lot: LOT-0007
Title: Päivätoiminta PL 2
Internal identifier: 7-6
Lot: LOT-0008
Title: Päivätoiminta PL 3
Internal identifier: 8-7
Lot: LOT-0009
Title: Päivätoiminta PL 4
Internal identifier: 9-8
Lot: LOT-0010
Title: Päivätoiminta PL 5
Internal identifier: 10-9