632647-2022 - ResultRomania-Tulcea: Construction work
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
TL-CL-10 "EXTINDEREA SI REABILITAREA SISTEMULUI DE ALIMENTARE CU APA SI A SISTEMULUI DE COLECTARE A APELOR UZATE MENAJERE DIN TULCEA (ZONA CENTRALA)”
Reference number: 16775941_2022_PAAPD1326907
II.1.2.
Main CPV code
45000000 Construction work
II.1.4.
Short description
Activitatile de executie pentru Contractul de Lucrari “Extinderea si reabilitarea sistemului de alimentare cu apa si a sistemului de colectare a apelor uzate menajere din Tulcea (zona centrala)” constau in:
• Obiect 1 TULCEA – Reabilitare si extindere retea de distributie
• Obiect 2 TULCEA – Statie noua de pompare apa potabila
• Obiect 3 TULCEA - Reabilitare si extindere retea de canalizare ape uzate menajere
• Obiect 4 TULCEA – Statii de pompare ape uzate menajere
• Obiect 5 TULCEA – Conducte de refulare statii de pompare ape uzate menajere
Lucrarile se refera la:
a) Lucrari de constructie
b) Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice
c) Testare si punere in functiune
d) Monitorizarea si acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de Garantie, atunci cand este necesar
e) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie de 36 luni, respectiv 1095 zile
f) Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului
Durata prevazuta la Sectiunea II.2.7, reprezinta perioada de executie a lucrarilor si nu cuprinde perioada de Garantie de 36 de luni, respectiv1095 zile.
Numarul de zile până la care Operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor / candidaturilor este de 19 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare astfel:
- in a 25- a zi inainte de data limita de depunere a solicitarile de clarificari depuse cu 34 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor;
- in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a solicitarile de clarificari depuse cu 19 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45231112 Installation of pipe system, 45232150 Works related to water-distribution pipelines, 45232151 Water-main refurbishment construction work, 45232152 Pumping station construction work, 45232400 Sewer construction work
II.2.4.
Description of the procurement
Activitatile de executie pentru contractul de lucrari „Extinderea si reabilitarea sistemului de alimentare cu apa si a sistemului de colectare a apelor uzate menajere din Tulcea (zona centrala)” sunt structurate astfel:
d) Monitorizarea si acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de garantie, atunci cand este necesar
e) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de garantie de 36 luni, respectiv 1095 zile
SINTEZA LUCRARI
1.1 Alimentare cu apa
Sunt propuse urmatoarele lucrari:
- lucrari de inlocuire a retelei de distributie existente - pe 37 strazi din Municipiul Tulcea. Inlocuirile totalizeaza 9784 m de conducte cu diametre cuprinse intre 110 si 500 mm realizate din PEID, PE100RC, SDR17 si fonta ductila;
- lucrarile de extindere a retelei de distributie - pe 3 strazi din Municipiul Tulcea. Astfel s-a propus executarea a 317 m de conducte cu diametre cuprinse intre 110 si 200 mm, realizate din PEID, PE100RC, SDR17;
- instalarea a 14 puncte de monitorizare a debitului in reteaua de distributie;
- instalarea a 5 vane de reducere a presiunii in reteaua de distributie;
- executia unei statii de pompare apa potabila (inclusiv a conectarilor la infastructura existenta);
- achizitionarea a 5 terminale pentru citirea contoarelor;
- achizitionarea aplicatiei software aferenta terminalelor pentru citirea contoarelor.
1.2 Canalizare menajera
- lucrari de inlocuire a retelei de canalizare existente - pe 34 de strazi din Municipiul Tulcea. Inlocuirile totalizeaza 11204 m m de conducte cu diametre cuprinse intre 250 si 1000 mm realizate din PP corugata, SN10 si ceramica vitrificata (35 de m reprezentand o subtraversare);
- lucrarile de extindere a retelei de canalizare – pe 5 strazi din Municipiul Tulcea. Astfel s-a propus executarea a 515 m de conducte de canalizare cu diametrul de 250 mm, realizate din PP corugata SN10;
- executia unei statii noi de pompare apa uzata (inclusiv a conectarii la infrastructura existenta) si a conductei de refulare aferenta, cu lungimea de 746 m si diametrul de 630 mm realizata din PEID, PE100RC;
- reabilitarea a 4 statii de pompare apa uzata existente;
- inlocuirea conductei de refulare aferenta SP 4, cu o lungime de 70 m si diametrul de 180 mm, realizata din PEID, PE100RC;
- reconfigurarea unui colector de apa uzata menajera sub presiune prin conectarea la infrastructura existenta din aval cu un tronson nou de colector cu diametrul de 630 mm, realizat din PEID, PE100RC, SDR26, cu lungimea de 40 m;
- integrarea in SCADA a 24 statii de pompare apa uzata existente.
Durata prevazuta la Sectiunea II.2.7, reprezinta perioada de executie a lucrarilor si nu cuprinde Perioada de Garantie de 36 de luni, respectiv 1095 zile.