2. Procedure
Procedure
Title: ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΤΗΣ ΕΚΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΔΕΘ-HELEXPO ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Description: Το Έργο αφορά στη συνολική ανάπλαση της έκτασης της ΔΕΘ HELEXPO στη Θεσσαλονίκη, με τη δημιουργία σύγχρονου εκθεσιακού και συνεδριακού κέντρου διεθνών προδιαγραφών, σε συνδυασμό με την ανάπτυξη εκτεταμένων κοινόχρηστων χώρων και χώρων πρασίνου. Εκτελείται με το σύστημα μελέτης–κατασκευής (άρθρο 50 ν. 4412/2016) και περιλαμβάνει την εκπόνηση του συνόλου των απαιτούμενων μελετών. Τα ουσιώδη χαρακτηριστικά και κύρια αντικείμενα του Έργου είναι: • Ανέγερση δύο (2) νέων εκθεσιακών κτιρίων (Η01 και Η02) με υπόγειους χώρους στάθμευσης. • Ανακαίνιση και λειτουργική/ενεργειακή αναβάθμιση του Συνεδριακού Κέντρου «Ιωάννης Βελλίδης». • Διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου, με χώρους πρασίνου, εκδηλώσεων και συνάθροισης κοινού (πλακοστρώσεις, φυτεύσεις με νέα δένδρα, χλοοτάπητες και θάμνους, υδάτινα στοιχεία, παιδικές χαρές, πέργκολες/στέγαστρα, pavilions/café και αστικό εξοπλισμό), κατασκευή περιμετρικής περίφραξης. • Κατασκευή των συνοδών δικτύων υποδομής: αποχέτευση ομβρίων και ακαθάρτων, άρδευση, συλλογή/αξιοποίηση ομβρίων, μηχανοστάσιο, πυρόσβεση και ηλεκτροφωτισμός (περιμετρικός και πάρκου). • Καθαίρεση υφιστάμενων κτιρίων, και διαχείριση των προϊόντων καθαίρεσης (ΑΕΚΚ). Ο Ανάδοχος αναλαμβάνει το σύνολο των ανωτέρω ως ενιαίο αντικείμενο, κατά τους όρους και τις τεχνικές προδιαγραφές των εγγράφων της Διακήρυξης
Previous notice: 540290-2026
Internal identifier: ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΔΕΘ
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Διακήρυξη ανοικτής διαδικασίας άνω των ορίων μέσω του Εθνικού Συστήματος Ηλεκτρονικών Δημοσίων Συμβάσεων (Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ.) για την επιλογή αναδόχου/ων κατασκευής έργου.
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
Additional classification (cpv): 71320000 Engineering design services, 45233120 Road construction works, 45210000 Building construction work, 45259900 Plant upgrade work, 45300000 Building installation work, 45351000 Mechanical engineering installation works, 45310000 Electrical installation work, 45112700 Landscaping work
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Αντικείμενο του δημοπρατούμενου έργου «ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΤΗΣ ΕΚΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΔΕΘ-HELEXPO ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ» (το «Έργο») είναι η συνολική ανάπλαση της έκτασης της ΔΕΘ-HELEXPO Α.Ε. στη Θεσσαλονίκη, με σκοπό τη δημιουργία ενός σύγχρονου εκθεσιακού και συνεδριακού κέντρου διεθνών προδιαγραφών, σε συνδυασμό με την ανάπτυξη εκτεταμένων κοινόχρηστων χώρων, χώρων πρασίνου και υποδομών που θα αναβαθμίσουν ουσιωδώς το αστικό περιβάλλον και τη λειτουργία της πόλης. Το Έργο θα αποτελέσει έργο μείζονος αναπτυξιακής προοπτικής για τη Θεσσαλονίκη, καθώς θα αναβαθμίσει την ποιότητα ζωής των κατοίκων αποδίδοντας δημόσιο χώρο πρασίνου και την ανταγωνιστικότητα της πόλης ως προορισμό για συνέδρια, εκθέσεις και εκδηλώσεις. Το Έργο αναμένεται να παράξει σημαντικά οφέλη για την Θεσσαλονίκη και συνολικά για τη Βόρεια Ελλάδα. Για την πόλη της Θεσσαλονίκης, ένα μεγάλο τμήμα της έκτασης αποδίδεται ξανά στους κατοίκους μέσω υπαίθριων χώρων και χώρων πρασίνου με τα χαρακτηριστικά μητροπολιτικού πάρκου, συνολικής έκτασης περί των 120 στρεμμάτων. Επίσης, πρόκειται να κατασκευαστεί σημαντικός αριθμός υπόγειων θέσεων στάθμευσης, γεγονός που αναμένεται να συμβάλει στην αποσυμφόρηση του κυκλοφοριακού προβλήματος στην πόλη. Σε ό,τι αφορά στην εκθεσιακή/συνεδριακή υποδομή, η ανάπλαση πρόκειται να αναβαθμίσει σημαντικά μια δραστηριότητα που συνδέεται με την ταυτότητα της πόλης και να ενισχύσει ένα τοπόσημο της. Με σύγχρονες και αναβαθμισμένες υποδομές, η πόλη θα μπει δυναμικά ξανά στο χάρτη των διεθνών συνεδρίων, εκθέσεων και μεγάλων εκδηλώσεων, γεγονός που έχει πολλαπλασιαστικά οφέλη στην τοπική οικονομία. Ο νέος σχεδιασμός του Έργου ενδεικτικά περιλαμβάνει: • Δύο (2) νέα κτίρια εκθέσεων • Ανακαίνιση του Συνεδριακού Κέντρου Ιωάννης Βελλίδης. • Δημιουργία υπόγειων θέσεων στάθμευσης. • Διαμόρφωση περί των 120 στρεμμάτων ανοιχτών χώρων με έμφαση στη διαμόρφωση χώρων πρασίνου, εκδηλώσεων και συνάθροισης κοινού.
Internal identifier: Τμήμα 1 (και μόνο)
Quantity: 1