2. Procedure
Procedure
Title: Rakennushistoriaselvitysten puitejärjestely 2027-2029 (2029-2031)
Description: Puitesopimuksen piiriin kuuluvien rakennushistoriaselvitysten kohteena ovat pääasiassa kaupunkiympäristön toimialan hallinnoimiin Helsingin kaupunginomistamiin julkisiin rakennuksiin (mm. kasvatus- ja koulutustoimialan, sosiaali ja terveystoimialan, kulttuuri- ja vapaa-ajan toimialan rakennukset sekä toimisto ja liikerakennukset) kohdistuvat peruskorjaus-, perusparannus-, laajennus- ja uudisrakennushankkeet sekä rakennusten purku- ja myyntitilanteet. Näiden lisäksi tehtävien piiriin voivat kuulua myös maankäytön suunnittelun lähtötiedoksi tehtävät rakennetun kulttuuriympäristön selvitykset ja ominaispiirreselvitykset. Rakennushistoriaselvitysten laatiminen ennen perusparannushankkeita ja purku- ja myyntitilanteita on Helsingin kaupungilla vakiintunut käytännöksi. Rakennushistoriaselvitys on tärkeä ja olennainen osa hankkeen lähtötietoja ja se muodostaa yhdessä kuntotutkimusten, laserkeilausinventoinnin ja lähtötietomallin edellytykset korjaussuunnittelulle. Tämän hankintaprosessin perusteella valitaan ne toimittajat, joiden kanssa solmitaan sopimukset em. palvelujen tuottamisesta (puitesopimus). Puitejärjestelyn piiriin kuuluvien tehtävien tarkempi kuvaus on esitetty tarjouspyynnön liitteenä olevassa palvelukuvauksessa (liite 1) sekä tarjouspyynnön muissa liitteissä. Puitejärjestelyyn valitaan 6-8 toimittajaa. Mikäli vähimmäisvaatimukset täyttäviä tarjoajia ja hyväksyttäviä tarjouksia on saatu vähemmän, kuin edellä esitetyt sopimustoimittajien määrät, tehdään myös sopimuksia vastaavasti vähemmän. Toimeksiannot tilataan ensisijaisesti kokonaistaloudellisen edullisuuden mukaisen prosenttijakauman perusteella. TOIMEKSIANTOJEN JAKAUTUMINEN SOPIMUSKAUDEN AIKANA Toimeksiannot kohdennetaan valittujen konsulttien kesken alla olevan kokonaistaloudellisen edullisuuden mukaisen prosenttijakauman perusteella: Sija 1: 38 - 20 % Sija 2: 28 - 15 % Sija 3: 23 - 10 % Sija 4: 18 - 5 % Sija 5: 15 - 3 % Sija 6: 15 - 3 % Sija 7: 10-0 % Sija 8: 10-0 % Prosenttijakauma mukailee tarjoajien tarjousten paremmuusjärjestystä tässä puitejärjestelyn perustamista koskevassa tarjouskilpailussa. Prosenttiosuus kuvaa tilausten euromääräistä jakaumaa, ei tilausten lukumäärän jakaumaa. Toimeksiannot tilataan kokonaistaloudellisen edullisuuden mukaisen prosenttijakauman perusteella. Hankinnan arvioitu arvo koko hankintakauden aikana (ml. mahdolliset optiokaudet) ilman alv:tä on 4 000 000 euroa ja hankinnan arvioidun kokonaisarvon enimmäismäärä on 6 000 000 euroa.
Internal identifier: HEL 2026-004584
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
Additional classification (cpv): 71200000 Architectural and related services
5. Lot
Lot: LOT-0000