633239-2026 - Competition
Romania – Services incidental to forestry – Acord cadru "Servicii de pregatirea terenului si solului O.S. Ianca
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Acord cadru "Servicii de pregatirea terenului si solului O.S. Ianca
Description: Servicii de "Pregatirea terenului si solului", conform specificatii documentatie de atribuire. Data limita pentru primirea solicitarilor de clarificari / informatii suplimentare de la operatorii economici: a 18- a zi anterior datei limita de depunere a ofertelor.Raspunsul la toate aceste solicitari se va face de catre autoritatea contractanta in a 11-a zi anterior datei limita de depunere a ofertelor. NOTA: autoritatea contractanta nu este obligata sa raspunda solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare care nu au fost adresate in termenul stabilit mai sus sau care nu au fost adresate prin intermediul SEAP. Cantitati contract subsecvent (ha): SANTIER O.S. IANCA - min. 15,42 ha - max. 61,69 ha. Valoare contract subsecvent - min. 267070 lei - max. 1068450 lei;
Internal identifier: 4271 / 01.09.2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 77230000 Services incidental to forestry
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Servicii de Pregatirea terenului si solului, conform specificatii documentatie de atribuire; Cantitati contract subsecvent min. 15,42 ha - max. 61,69 ha; Valoare contract subsecvent min. 267070 lei - max. 1068450 lei;
Internal identifier: 1
Options:
Description of the options: 4.1 Părțile au dreptul, pe durata acordului cadru, de a conveni modificarea clauzelor acestuia, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, cu acordul Părților, fără a afecta caracterul general al acordului-cadru/contractului subsecvent, in următoarele situații: a) Achiziția de cantități adiționale fata de cantitățile maxime estimate ale acordului cadru este posibila prin aplicarea prevederilor prevăzute de art. 221, alin. (1), lit. f) din Legea nr. 98/2016 coroborate cu prevederile referitoare la modificări contractuale din Normele de aplicare a Legii nr. 98/2016, aprobate prin H.G. nr. 395/2016 (art. 164 și 165), atunci când sunt îndeplinite în mod cumulativ următoarele condiții: i) valoarea modificării este mai mică decât pragurile valorice corespunzătoare prevăzute la art. 7 alin. (1) din Legea 96/2018; ii) valoarea modificării este mai mică decât 10% din prețul acordului cadru de achiziție publică inițial, iii) modificarea nu aduce atingere caracterului general al acordului-cadru în baza căruia se atribuie contractul subsecvent respectiv. 13. Modificarea Contractului, Clauze de revizuire 13.1. Pe durata perioadei de valabilitate a Contractului Părțile au dreptul de a conveni modificarea au completarea clauzelor acestuia, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, cu acordul Părților, fără a afecta caracterul general al Contractului, în limitele dispozițiilor prevăzute de dispozițiile art.5 din acordul cadru in baza căruia a fost încheiat si cu actele normative în vigoare. 13.2. Clauzele de modificare a contractului se pot referi, si la: (i) Necesitatea extinderii duratei de prestare a serviciilor. (ii) Necesitatea înlocuirii unor suprafețe contractate cu alte suprafețe/renunțarea la suprafețele contractate In ambele situații, prestatorul este obligat sa informeze achizitorul in termen de 5 zile de la data la care a intervenit motivul pentru care solicita prelungirea/ modificarea/renunțarea suprafețelor contractate. Ulterior se va încheia un proces verbal semnat de achizitor si delegatul ocolului si responsabilul de contract in care se vor menționa in mod detaliat motivele nerespectării Graficului de prestare /modificarea /renunțarea suprafețelor contractate. In cazul unor fenomene meteorologice se va prezenta adresa scrisa de la Administrația Naționala de Meteorologie privind fenomenul înregistrat, durata si efectele acestuia in zona in speța si orice alte înscrisuri necesare atestării fenomenului. înlocuirea unor suprafețe contractate cu alte suprafețe se va efectua fără modificarea valorica a contractului.