633753-2026 - Planning
Finland – IT services: consulting, software development, Internet and support – Tietopyyntö: Välinehuollon RFID-järjestelmä
Prior information notice or a periodic indicative notice used only for information
Services - Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Tietopyyntö: Välinehuollon RFID-järjestelmä
Description: TÄMÄ EI OLE HANKINTAILMOITUS TAI TARJOUSPYYNTÖ VAAN TIETOPYYNTÖ MARKKINAKARTOITUSTA JA TEKNISTÄ VUOROPUHELUA VARTEN. Tämän tietopyynnön avulla kartoitetaan markkinoita ja saadaan hankintaa koskevaa tietoa. Hankintayksikkö ei aloita tietopyynnön julkaisulla tarjouskilpailua, vaan mahdollinen hankintailmoitus ja tarjouspyyntö julkaistaan myöhemmin. Tietopyyntö ei velvoita hankintayksikköä toteuttamaan varsinaista hankintaa. Tietopyyntöön vastaaminen ei ole edellytys myöhempään mahdollisesti järjestettävään tarjouskilpailuun osallistumiselle. Toimittajille ei makseta korvausta tietopyyntöön vastaamisesta tai markkinavuoropuheluun osallistumisesta. Tähän tietopyyntöön annettuja vastauksia käytetään suunniteltaessa välinehuollon RFID-järjestelmän ja siihen liittyvien tarvikkeiden hankintaa HUS-yhtymän tarpeisiin. Hankittavan järjestelmän ja tarvikkeiden tulee soveltua sairaaloiden välinehuollon ympäristöissä käytettäviksi. Tietopyynnön tarkoituksena on kartoittaa markkinoilla olevia toimittajia sekä heidän tuote- ja palveluvalikoimaansa. Tarkoituksena on selvittää teknisiä ratkaisuja, hinnoitteluperiaatteita ja kustannustasoa budjettia varten. HUS-yhtymä pyytää kirjallisia kommenttejanne erityisesti seuraaviin kysymyksiin: 1. Tagien kestävyys ja elinkaari sairaalaympäristössä 1.1. Miten tarjoamanne RFID-tagit kestävät välinehuollon sterilointi- ja pesuprosessit? Ilmoittakaa tagien maksimilämpötilan kesto (esim. autoklaavi +134 °C), paineenkesto sekä kemikaalien (kuten emäksisten pesuaineiden) sietokyky. 1.2. Mikä on tarjoamienne tagien arvioitu elinkaari (toimintavarmuus pesu- ja sterilointisykleissä mitattuna)? Tarjoatteko tagien kestävyydelle takuuta välinehuoltoympäristössä? 2. Yhteensopivuus nykyisen automaation ja standardien kanssa 2.1. Toisessa yksikössämme on jo käytössä RFID-ohjattua automaatiota. Mitä taajuusalueita ja standardeja (esim. UHF / RAIN RFID, HF, ISO 18000-63) järjestelmänne tukee varmistaakseen saumattoman yhteensopivuuden olemassa olevan laitteiston kanssa? 2.2. Tukeeko järjestelmänne ja lukijanne yleisiä globaaleja tunniste- ja tietostandardeja (kuten GS1/EPC)? 2.3. Onko järjestelmänne "toimittajariippumaton" (open standard) tagien suhteen? Voimmeko jatkossa ostaa vaatimukset täyttäviä tageja vapaasti kolmansilta osapuolilta, vai vaatiiko järjestelmä teidän omia tunnisteitanne? 3. Luotettavuus metalliympäristössä (On-Metal) 3.1. Välinehuollossa käsitellään lähes yksinomaan metallia (korit, kontit, instrumentit). Miten järjestelmänne lukijalaitteet ja ns. on-metal-tagit on optimoitu toimimaan tässä ympäristössä ilman katvealueita tai signaalin heijastushäiriöitä? 3.2. Miten luotettavasti järjestelmänne suorittaa massaluvun (esim. tilanne, jossa kokonainen kärryllinen päällekkäisiä teräskoreja työnnetään lukualueen läpi kerralla)? Mikä on testattu virhemarginaali tässä skenaariossa? 4. Ohjelmistointegraatiot ja rajapinnat 4.1. Millaiset valmiit integraatiot tai rajapintaratkaisut (API) järjestelmällänne on? HUS Välinehuollossa on käytössä CGI:n toimittama Gemini-tuotannonohjausjärjestelmä. 4.2. Miten tieto siirtyy RFID-luennasta pääjärjestelmään: tapahtuuko tiedonsiirto reaaliaikaisesti ja vaatiiko se erillisen väliohjelmiston (middleware) ylläpitoa? 5. Kustannusrakenne ja käyttöönotto 5.1. Mikä on ratkaisunne alustava kustannusrakenne (kertaluonteiset laite- ja asennuskustannukset vs. juoksevat lisenssi-, ylläpito- ja tagikustannukset)? 5.2. Järjestelmää ollaan suunnitelman mukaan hankkimassa kahteen välinehuoltokeskukseen (Jorvi ja Meilahti). Mikä on alustava arvionne käyttöönottoprojektin kestosta tämäntyyppisissä yksiköissä? Minkälaisella aikataululla sopimuksen allekirjoittamisen jälkeen olisitte kykenevä aloittamaan/toteuttamaan käyttöönottoprojektin? 6. Muuta 6.1 Haluatteko nostaa esiin joitain muita näkökohtia liittyen hankinnan kohteeseen tai tarjoamaanne ratkaisuun? HUS-yhtymä pyytää edellä kuvatusta hankinnasta kiinnostuneita toimittajia ilmoittamaan kiinnostuksensa hankintayksikölle ja vastaamaan edellä esitettyihin kysymyksiin sekä liittämään vastaukseen yleisluontoisen kuvauksen/esitteen tarjoamistanne ratkaisuista edellä kuvattuun tarpeeseen. Pyydämme huomioimaan, että kaikki materiaali on tarkoitettu ainoastaan tämän markkinavuoropuhelun käymiseen. Hankintayksikkö käsittelee vastauksenne luottamuksellisesti. Tietopyynnön vastausten perusteella saatetaan toimittajalle esittää tarkentavia kysymyksiä ja/tai tarjota mahdollisuus esitellä ratkaisujaan myöhemmin ilmoitettavalla tavalla. Tietopyyntöön vastanneet toimittajat saavat mahdollisesti kommentoitavakseen alustavat tarjouspyyntöasiakirjat. Pyydämme toimittamaan vastaukset tietopyyntöön ja ilmoittamaan kiinnostuksestanne viimeistään 23.9.2026 klo 12:00 mennessä osoitteeseen kilpailutus.ict@hus.fi. Viestin aiheeksi maininta "HUS 578-2025 - Välinehuollon RFID-järjestelmä".
Internal identifier: HUS 578-2025
Purpose
Main nature of the contract: Services
Additional nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 48000000 Software package and information systems