633807-2026 - Competition
Denmark – Radioactive-, toxic-, medical- and hazardous waste services – Håndtering og behandling af trykflasker fra SMOKA, REFA & Norfors’s opland.
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Håndtering og behandling af trykflasker fra SMOKA, REFA & Norfors’s opland.
Description: Udbuddet omfatter håndtering og behandling af kasserede trykflasker, herunder UN1070 Lattergas, UN1075 Flaskegas (LPG), brandslukkere samt øvrige trykflasker og kølemidler. Udbuddet er opdelt i 12 delaftaler fordelt på fire produktkategorier og tre ordregivere: SMOKA I/S, I/S REFA og I/S Norfors. Ydelserne omfatter bl.a. behandling, genbrug og genanvendelse, hvor dette er muligt.
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90520000 Radioactive-, toxic-, medical- and hazardous waste services
Additional classification (cpv): 90500000 Refuse and waste related services, 90514000 Refuse recycling services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: DEL 1 – UN1070 Lattergas SMOKA I/S
Description: Delaftalen omfatter håndtering og behandling af kasserede trykflasker indeholdende eller tidligere indeholdende UN1070 Lattergas fra SMOKA I/S, herunder genbrug eller genanvendelse, hvor dette er muligt.
Main classification (cpv): 90523000 Toxic waste disposal services except radioactive waste and contaminated soil
Additional classification (cpv): 90500000 Refuse and waste related services, 90510000 Refuse disposal and treatment, 90514000 Refuse recycling services
Quantity: 30 000 kilograms
Lot: LOT-0002
Title: DEL 1 – UN1070 Lattergas I/S REFA
Description: Delaftalen omfatter håndtering og behandling af kasserede trykflasker indeholdende eller tidligere indeholdende UN1070 Lattergas fra I/S REFA, herunder genbrug eller genanvendelse, hvor dette er muligt.
Quantity: 700 kilograms
Lot: LOT-0003
Title: DEL 1 – UN1070 Lattergas I/S Norfors
Description: Delaftalen omfatter håndtering og behandling af kasserede trykflasker indeholdende eller tidligere indeholdende UN1070 Lattergas fra I/S Norfors, herunder genbrug eller genanvendelse, hvor dette er muligt.
Quantity: 2 000
Lot: LOT-0004
Title: DEL 2 – UN1075 Flaskegas (LPG) SMOKA I/S
Description: Delaftalen omfatter håndtering og behandling af kasserede flasker med UN1075 Flaskegas (LPG) fra SMOKA I/S, herunder genbrug eller genanvendelse, hvor dette er muligt.
Quantity: 25 000 kilograms
Lot: LOT-0005
Title: DEL 2 – UN1075 Flaskegas (LPG) I/S REFA
Description: Delaftalen omfatter håndtering og behandling af kasserede flasker med UN1075 Flaskegas (LPG) fra I/S REFA, herunder genbrug eller genanvendelse, hvor dette er muligt.
Quantity: 4 500 kilograms
Lot: LOT-0006
Title: DEL 2 – UN1075 Flaskegas (LPG) I/S Norfors
Description: Delaftalen omfatter håndtering og behandling af kasserede flasker med UN1075 Flaskegas (LPG) fra I/S Norfors, herunder genbrug eller genanvendelse, hvor dette er muligt.
Quantity: 3 000 kilograms
Lot: LOT-0007
Title: DEL 3 – Brandslukkere SMOKA I/S
Description: Delaftalen omfatter håndtering og behandling af Brandslukkere fra SMOKA I/S, herunder genbrug eller genanvendelse, hvor dette er muligt.
Quantity: 44 500 kilograms
Lot: LOT-0008
Title: DEL 3 – Brandslukkere I/S REFA
Description: Delaftalen omfatter håndtering og behandling af Brandslukkere fra I/S REFA, herunder genbrug eller genanvendelse, hvor dette er muligt.
Quantity: 4 300 kilograms
Lot: LOT-0009
Title: DEL 3 – Brandslukkere I/S Norfors
Description: Delaftalen omfatter håndtering og behandling af Brandslukkere fra I/S Norfors, herunder genbrug eller genanvendelse, hvor dette er muligt.
Lot: LOT-0010
Title: DEL 4 – Øvrige trykflasker og kølemidler SMOKA I/S
Description: Delaftalen omfatter håndtering og behandling af øvrige kasserede trykflasker og kølemidler fra SMOKA I/S, herunder genbrug eller genanvendelse, hvor dette er muligt.
Quantity: 59 450 kilograms
Lot: LOT-0011
Title: DEL 4 – Øvrige trykflasker og kølemidler I/S REFA
Description: Delaftalen omfatter håndtering og behandling af øvrige kasserede trykflasker og kølemidler fra I/S REFA, herunder genbrug eller genanvendelse, hvor dette er muligt.
Quantity: 6 500 kilograms
Lot: LOT-0012
Title: DEL 4 – Øvrige trykflasker og kølemidler I/S Norfors
Description: Delaftalen omfatter håndtering og behandling af øvrige kasserede trykflasker og kølemidler fra I/S Norfors, herunder genbrug eller genanvendelse, hvor dette er muligt.
Quantity: 7 450 kilograms