2. Procedure
Procedure
Title: Udbud af totalrådgivning til fremtidssikrende projekt i afd. 62
Description: Ordregiver er Boligforeningen AAB, afdeling 62, herefter benævnt ”AAB”. AAB ønsker at gennemføre en samlet renovering af afdeling 62, beliggende Tovværkgade 5 B, 2300 København S. Ejendommen er opført i 1880 som pakhus og er senere ombygget til ungdomsboliger. Afdelingen består af 32 lejemål fordelt på to opgange. Nærværende udbud omfatter totalrådgivning i forbindelse med renoveringen. Projektet omfatter blandt andet udskiftning af vinduer og altandøre, udskiftning af tag, renovering af facade, modernisering af badeværelser, udskiftning af tekøkkener, etablering/opretning af balanceret ventilation, udskiftning af varmecentral samt vand- og afløbsinstallationer og miljøregistrering og -sanering. Herudover indgår etablering af et nyt tagintegreret PV-system. Totalrådgiveren skal varetage den samlede rådgivning, herunder projektering, tværfaglig koordinering, budgettering og budgetopfølgning, udbud af entreprisearbejderne samt rådgivning i forbindelse med udførelsen. Projektet er faseopdelt. Efter udarbejdelse af byggeprogrammet skal totalrådgiveren udarbejde et opdateret anlægsbudget, som sammenholdes med det af afdelingen godkendte anlægsbudget. Projektets videreførelse til efterfølgende faser er betinget af AAB’s godkendelse, hvis det opdaterede anlægsbudget overstiger den godkendte økonomiske ramme. Tilsvarende skal totalrådgiveren efter licitation vurdere de indkomne entreprisetilbud i forhold til det godkendte anlægsbudget og, hvis nødvendigt, udarbejde forslag til besparelser, prioriteringer eller projektændringer.
Internal identifier: 15614-0054
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter udbudslovens §§ 58-60. Udbudsproceduren gennemføres i to faser. I første fase kan interesserede virksomheder ansøge om prækvalifikation. AAB vil prækvalificere 5 ansøgere på baggrund af de fastsatte krav til egnethed og udvælgelseskriterier. De prækvalificerede ansøgere vil herefter blive opfordret til at afgive tilbud i udbuddets anden fase. Ansøger kan deltage i udbuddet alene eller som en del af et konsortium. Ansøger kan endvidere basere sig på andre enheders økonomiske og finansielle samt tekniske og faglige formåen, f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underrådgiver, uanset den juridiske karakter af relationen mellem ansøger og den pågældende enhed. Ansøger skal som led i ansøgningen indsende det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD) som foreløbig dokumentation for, at ansøger ikke er omfattet af de relevante udelukkelsesgrunde, og at de fastsatte minimumskrav til egnethed er opfyldt. AAB vil udelukke ansøgere, der er omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 134 a, 135 og 136. Herudover finder de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1 og 2, anvendelse. Hvis ansøger deltager som et konsortium, skal der indgives et særskilt ESPD for hver konsortiedeltager. Hvis ansøger baserer sig på andre enheders formåen, skal der ligeledes indgives et særskilt ESPD for hver støttende enhed. Hvis ansøger baserer sig på en anden enheds formåen, skal ansøger på AAB's anmodning fremlægge en støtteerklæring eller anden dokumentation for, at ansøger faktisk råder over den nødvendige økonomiske og finansielle eller tekniske og faglige formåen. Hvis ansøger baserer sig på en anden enheds faglige erfaring til opfyldelse af krav vedrørende konkrete dele af rådgivningsydelsen, skal de pågældende dele udføres af den enhed, hvis erfaring ansøger baserer sig på.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
Additional classification (cpv): 71221000 Architectural services for buildings, 71320000 Engineering design services, 71244000 Calculation of costs, monitoring of costs, 71520000 Construction supervision services, 71541000 Construction project management services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Options:
Description of the options: Ingen optioner.