633832-2026 - Competition
Sweden – Cleaning services – Fönsterputs och höghöjdsstäd
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Fönsterputs och höghöjdsstäd
Description: Uppdraget avser successiva avrop av städuppdrag gällande fönsterputs och höghöjdsstäd för Umeå kommuns verksamheter i enlighet med upphandlingsdokumenten.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Tidigare upphandling genomfördes med öppet förfarande men fick avbrytas på grund av brister i upphandlingsdokumenten vilket ledde till bristande konkurrens. För att säkerställa verksamhetens behov och undvika ytterligare förseningar bedöms det inte vara möjligt att tillämpa ordinarie tidsfrister. Upphandlingen genomförs därför med påskyndat förfarande.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90910000 Cleaning services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:137198:Lot:1
Additional classification (cpv): 90900000 Cleaning and sanitation services, 90919000 Office, school and office equipment cleaning services, 90919200 Office cleaning services, 90919300 School cleaning services, 90911200 Building-cleaning services, 90911000 Accommodation, building and window cleaning services, 90911300 Window-cleaning services
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fönsterputs och höghöjdsstäd
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90910000 Städning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 90900000 Städning och renhållning, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor, 90911200 Städning av byggnader, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911300 Fönsterputsning