633899-2026 - Planning
Finland – Medical equipments, pharmaceuticals and personal care products – Tietopyyntö - UNI CPAP maskit ja niiden kotijakelu
Prior information notice or a periodic indicative notice used only for information
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Tietopyyntö - UNI CPAP maskit ja niiden kotijakelu
Description: TIETOPYYNTÖ Tämä ei ole hankintailmoitus eikä tarjouspyyntö, vaan tietopyyntö mahdollisille tarjoajille, jossa pyydetään toimittajia kommentoimaan tietopyynnössä esitettyihin kysymyksiin. Tällä tietopyynnöllä ei aloiteta tarjouskilpailua. HUS-yhtymä (jäljempänä HUS) suunnittelee unicpap -maskien ja niihin kuuluvan kotijakelun hankintaa loppuvuodesta 2026 - alkuvuodesta 2027. Tämä tietopyyntö koskee pääsääntöisesti sairaalan ulkopuolisessa (kotikäytössä) käytettäviä ja yleisimpien Suomessa käytössä olevien uniapnean hoidossa käytettävien CPAP-laitteiden ja niihin kuuluvien monikäyttöisten letkustojen kanssa yhteensopivia unicpap -maskeja sekä niiden kotijakelua. Mahdollinen hankinta saatetaan tehdä yhdessä muiden tilaajatahojen (Etelä-Karjalan hyvinvointialue, Kymenlaakson hyvinvointialue sekä Päijät-Hämeen hyvinvointialue, Helsingin kaupunki, Itä-Uudenmaan hyvinvointialue, Keski-Uudenmaan hyvinvointialue, Vantaan ja Keravan hyvinvointialue sekä Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue) kanssa. Hankinnan laajuudesta tiedotetaan tarkemmin varsinaisen tarjouspyynnön yhteydessä. Tämän tietopyynnön tavoitteena on tiedottaa tulevasta hankinnasta sekä kerätä tarjouspyynnön valmistelun tueksi riittävästi tietoa Tilaajan tarpeeseen soveltuvista kotikäytön unicpap -maskeista. Jotta tuleva tarjouskilpailu voidaan toteuttaa mahdollisimman tarkoituksenmukaisesti, tietopyynnöllä kartoitetaan markkinoilla olevia toimittajia ja heidän tuotevalikoimaansa sekä tarjolla olevien tuotteiden teknisiä tietoja. Tietopyynnöllä ei pyydetä, eikä siihen anneta, tarjouksia. Hankintayksikkö pyytää alalla toimivia, tietopyynnöstä kiinnostuneita toimittajia kommentoimaan tietopyynnön liitteessä (Liite 1 Tietopyynnon tuotelomake_HUS 321-2026) esitettyihin kysymyksiin. Tietopyynnössä esitetty tieto on hankintayksikön alustavaa arviota kilpailutuksen toteuttamisesta ja tietopyynnössä esitetyt seikat voivat muuttua hankintaa valmisteltaessa. Tietopyynnön avulla saatua tietoa voidaan hyödyntää hankinnan valmistelussa. Tietopyyntöön vastanneille ei makseta korvausta tietopyyntöön vastaamisesta. Tietopyyntöön vastaaminen ei velvoita toimittajaa myöhemmin mahdollisesti järjestettävään tarjouskilpailuun osallistumiseen, eikä se myöskään ole edellytyksenä tarjouskilpailuun osallistumiselle. Tietopyyntöön vastaaminen tai vastaamatta jättäminen eivät vaikuta tarjoajan asemaan varsinaisessa tarjouskilpailussa. Tietopyyntö ei velvoita hankintayksikköä suorittamaan varsinaista hankintaa tai toteuttamaan hankintaa tietopyynnössä kuvatulla tavalla, eikä hankintayksikkö ole velvollinen ottamaan huomioon tietopyyntöön saatuja vastauksia tarjouspyynnön laadinnassa. Hankintayksikkö voi harkintansa mukaan esittää tähän tietopyyntöön vastanneille tarkentavia kysymyksiä ja/tai ehdottaa tarkentavia markkinavuoropuhelukeskusteluja. Toimittajien antamat vastaukset käsitellään luottamuksellisesti.
Internal identifier: HUS 321-2026
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33000000 Medical equipments, pharmaceuticals and personal care products