633962-2026 - Competition
Romania – Overhaul and refurbishment work – Execuție lucrări pentru obiectivul ”Eficientizare energetică, blocul A6, strada Parîngului, Municipiul Lupeni” cod SMIS 348097
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Works
2. Procedure
Procedure
Title: Execuție lucrări pentru obiectivul ”Eficientizare energetică, blocul A6, strada Parîngului, Municipiul Lupeni” cod SMIS 348097
Description: Achiziția presupune atribuirea unui contract de execuție lucrări, al cărui obiect constă în eficientizarea energetică a imobilului cu destinație rezidențială multifamilială, Blocul A6, str. Parângului, Municipiul Lupeni. Lucrările ce fac obiectul prezentei proceduri de achiziție constituie elementul central al proiectului Execuție lucrări pentru obiectivul ”Eficientizare energetică, blocul A6, strada Parîngului, Municipiul Lupeni” cod SMIS 348097, pentru care Municipiul Lupeni a obținut o finanțare nerambursabilă prin Programul Regional Vest 2021-2027, Prioritatea 3: O regiune cu orașe prietenoase cu mediul / Obiectiv specific: RSO2.1_Promovarea măsurilor de eficiență energetică și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, Apelul de proiecte PRV/233/PRV_P3/OP2/RSO2.1/PRV_A21 - PRV/3.1.A/1.6 Eficiență energetică în clădiri rezidențiale – UAT ITI Valea Jiului, în baza Contractului de Finanțare nr. 474/29.05.2026. Obiectivul general al investiției constă în creșterea eficienței energetice a clădirilor rezidențiale multifamiliale, respectiv a blocului de locuințe A6, situat în Municipiul Lupeni, pe strada Parîngului - prin reabilitare/ modernizare energetică urmând ca acesta să înregistreze o reducere a consumului anual specific de energie primară de 70,55% conform raportului de audit energetic anexat prezentului caiet de sarcini. Proiectul contribuie în mod direct la realizarea obiectivului specific al Intervenției Regionale 3.1.A – creșterea eficienței energetice a clădirilor rezidențiale multifamiliale, prin următoarele aspecte esențiale: - Reducerea consumului de energie primară: Proiectul prevede lucrări de reabilitare energetică ce vor conduce la diminuarea consumului de energie primară cu 70,55% față de nivelul actual. - Reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră: proiectul contribuie la scăderea emisiilor de CO₂, aliniindu-se la obiectivele Pactului verde european și la tranziția către neutralitate climatică. Autoritatea contractantă va răspunde tuturor solicitărilor de clarificări/informațiilor suplimentare printr-un "raspuns consolidat" incarcat la sectiunea "LISTA CLARIFICARI, NOTIFICARI SI DECIZII" din cadrul Anuntului de participare în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: 18
Internal identifier: 1
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45453000 Overhaul and refurbishment work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Investiţia propusă a se realiza are scopul de a reduce consumul de energie, de a creşte eficienţa energetică, conducând la o îmbunătățire substanțială a performanței energetice a clădirii în cauză, respectiv creşterea eficienței energetice a sistemelor tehnice, astfel: - reducerea consumului anual specific de energie finală pentru încălzire; - reducerea consumului de energie primară şi a emisiilor de CO2 Blocul A6, situat pe strada Parîngului, Municipiul Lupeni are regim de înălţime S+P+10 Et, Suprafața construită = 693,3 mp, Suprafața desfășurată = 7.904,52 mp. Imobilul a fost edificat în anul 1975. Clădirea este utilizată și este racordată la utilitățile de energie electrică, gaze naturale, alimentare cu apă și canalizare. Proiectul prevede următoarele categorii de lucrări: - Izolare termică fațade - parte vitrată - Izolare termică fațade - parte opacă - Termoizolare terasă și învelitoare balcoane ultimul etaj - Termoizolare planșeu peste subsol - Instalații electice interioare - Reparații elemente construcție fațade - Reparații trotuar - Refacere finisaje interioare în zonele de intervenții - Inlocuire instalații sanitare apă rece în subsol - Instalații electrice exterioare - Demontare – remontare echipamente pe fațade - Modificare instalații gaze natural – presiune joasă / redusă - Montare sistem fotovoltaic - Montaj sistem de încălzire – ventiloconvectoare - Montare ascensoare
Additional classification (cpv): 45300000 Building installation work, 45321000 Thermal insulation work