634329-2026 - Competition
Denmark – Construction work – DIS.Erstatningsnatur
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
Title: DIS.Erstatningsnatur
Description: Vejdirektoratet etablerer et dynamisk indkøbssystem med henblik på løbende indgåelse af entrepriseaftaler vedrørende anlæg og etablering af vandhuller, erstatningsnatur og ledebeplantning. Det dynamiske indkøbssystem anvendes til håndtering af opgaver, hvor behovet opstår løbende og varierer i omfang, karakter og geografisk placering. Det dynamiske indkøbssystem anvendes til gennemførelse af konkrete entrepriseopgaver, der udbydes særskilt i miniudbud. Opgaverne kan blandt andet omfatte jordarbejder, udgravning og etablering af vandhuller, anlæg af erstatningsnatur, herunder naturgenopretning og biodiversitetstiltag, samt etablering af ledebeplantning i form af træer, buske og øvrig beplantning. Arbejderne kan indgå som led i opfyldelse af myndighedskrav, miljøkompensation, infrastrukturanlæg eller andre projekter under Vejdirektoratets ansvarsområde. For hver enkelt entrepriseopgave gennemfører Vejdirektoratet et miniudbud, hvor opgavens indhold, omfang og vilkår fastlægges nærmere. Miniudbuddene tilpasses den konkrete opgave og kan variere i kompleksitet og størrelse afhængigt af projektets karakter og geografiske placering.
Previous notice: 371828-2026
Internal identifier: 738212
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: DIS.Erstatningsnatur - Erstatningsnatur, dynamisk indkøbssystem
Description: Der henvises til afsnit 2.1.
Additional classification (cpv): 45112300 Infill and land-reclamation work, 90722000 Environmental rehabilitation, 45112700 Landscaping work, 45112000 Excavating and earthmoving work
Options:
Description of the options: Det dynamiske indkøbssystem kan forlænges, indtil den anslåede værdi er opbrugt.