634390-2026 - Competition
Romania – Medical equipments – Acord-cadru privind furnizarea de echipamente și dispozitive medicale necesare dotării Spitalului de Obstetrica Ginecologie Buftea,judetul Ilfov,Loturile 1-10
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Acord-cadru privind furnizarea de echipamente și dispozitive medicale necesare dotării Spitalului de Obstetrica Ginecologie Buftea,judetul Ilfov,Loturile 1-10
Description: În contextul procesului continuu de modernizare și dezvoltare a infrastructurii medicale, autoritatea contractantă urmărește încheierea unui acord-cadru având ca obiect furnizarea de echipamente și dispozitive medicale, în vederea creșterii calității serviciilor medicale oferite în cadrul Spitalului de Obstetrica Ginecologie (SPOG) Buftea,Ilfov. Necesitatea realizării prezentei achiziții derivă din obiectivul permanent al unității sanitare de a asigura pacienților acces la servicii medicale moderne, eficiente și sigure, prin utilizarea unor echipamente medicale de ultimă generație, a căror performanță contribuie în mod direct la îmbunătățirea actului medical, la creșterea acurateței diagnosticului, la eficientizarea tratamentului și la diversificarea serviciilor medicale ce pot fi acordate pacienților și viitorilor beneficiari ai serviciilor medicale furnizate de spital. Totodată, având în vedere faptul că unitatea medicală se află într-un amplu proces de modernizare, retehnologizare și dotare progresivă, utilizarea mecanismului de achiziție prin acord-cadru, pe o perioadă de 24 de luni, permite autorității contractante realizarea unor achiziții flexibile și etapizate, corelate cu necesitățile reale ale spitalului și cu sursele de finanțare identificate ulterior. Prin utilizarea acordului-cadru se urmărește, pe de o parte, contractarea unor echipamente și dispozitive medicale aflate în concordanță cu evoluția tehnologică și standardele actuale existente pe piața de profil, evitându-se astfel riscul depășirii morale, tehnice sau tehnologice a produselor achiziționate, iar pe de altă parte, crearea cadrului necesar pentru accesarea și utilizarea eficientă a diferitelor surse de finanțare, respectiv fonduri proprii, fonduri naționale, precum șif onduri externe sau internaționale nerambursabile.Produsele ce urmează a fi achiziționate în baza prezentului acord-cadru sunt structurate pe loturi distincte, conform specificațiilor tehnice prevăzute în caietul de sarcini și anexele aferente acestuia.Operatorii economici, posibil ofertanti pot transmite solicitari de clarificari cu maxim 19 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor iar autoritatea contractanta are obligatia de a raspunde cu cel mult 12 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor
Internal identifier: 001SPOGAC2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33100000 Medical equipments
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: LOT NR 1
Description: SPOG ILFOV in calitate de autoritatea contractanta doreste sa achizitioneze echipamente si/sau dispozitive medicale de inalta tehnologie necesare derularii in conditii optime a activitatii curente a unitatii medicale;detaliile legate de structura , parametrii tehnici si componenta lotului se regasesc in caietul de sarcini,parte integranta a documentatiei de atribuire.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 50421000 Repair and maintenance services of medical equipment, 51410000 Installation services of medical equipment, 79633000 Staff development services
Lot: LOT-0002
Title: LOT NR 2
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: LOT NR 3
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0004
Title: LOT NR 4
Internal identifier: 4
Lot: LOT-0005
Title: LOT NR 5
Internal identifier: 5
Lot: LOT-0006
Title: LOT NR 6
Internal identifier: 6
Lot: LOT-0007
Title: LOT NR 7
Internal identifier: 7
Lot: LOT-0008
Title: LOT NR 8
Internal identifier: 8
Lot: LOT-0009
Title: LOT NR 9
Internal identifier: 9
Lot: LOT-0010
Title: LOT NR 10
Internal identifier: 10