634531-2026 - Competition
Romania – Data-processing machines (hardware) – Pachet hardware compus din: Server de procesare – 4 cpl, Echipament de stocare tip Storage – 1 cpl pentru realizarea soluțiilor informatice - Pact Migrație Azil - Eurodac și Dublinet
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Pachet hardware compus din: Server de procesare – 4 cpl, Echipament de stocare tip Storage – 1 cpl pentru realizarea soluțiilor informatice - Pact Migrație Azil - Eurodac și Dublinet
Description: Pachet hardware compus din: Server de procesare – 4 cpl, Echipament de stocare tip Storage – 1 cpl pentru realizarea soluțiilor informatice - Pact Migrație Azil - Eurodac și Dublinet. Prin implementarea acestui proiect cu finanțare din Fondul pentru Azil Migrație și Integrare se urmărește modernizarea sistemelor informatice ale IGI pentru a îmbunătăți și eficientiza procesele interne, reducerea timpilor de operare și automatizarea sarcinilor. Totodată, se va asigura creșterea transparenței prin îmbunătățirea accesului la informații, integrarea mai bună a diferitelor aplicații existente la nivelul IGI, securizarea datelor și îmbunătățirea capacității naționale în materie de returnare. Achiziționarea infrastructurii hardware ce va fi livrată, instalată și configurată conform cerințelor tehnice stabilite prin caietul de sarcini și specificațiile tehnice atașate, în scopul atingerii obiectivului privind dezvoltarea celor doua sisteme informatice Eurodac și Dublinet. Aceste echipamente, vor susține, împreună cu pachetul software achiziționat, funcționarea noilor sisteme informatice Eurodac și Dublinet. Operatorii economici vor putea solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire până la 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor, astfel încât autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informațiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor.
Internal identifier: 22084517_2026_PAAPD1637936
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 30210000 Data-processing machines (hardware)
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Pachet hardware compus din: Server de procesare – 4 cpl, Echipament de stocare tip Storage – 1 cpl pentru realizarea soluțiilor informatice - Pact Migrație Azil - Eurodac și Dublinet. Prin implementarea acestui proiect cu finanțare din Fondul pentru Azil Migrație și Integrare se urmărește modernizarea sistemelor informatice ale IGI pentru a îmbunătăți și eficientiza procesele interne, reducerea timpilor de operare și automatizarea sarcinilor. Totodată, se va asigura creșterea transparenței prin îmbunătățirea accesului la informații, integrarea mai bună a diferitelor aplicații existente la nivelul IGI, securizarea datelor și îmbunătățirea capacității naționale în materie de returnare. Achiziționarea infrastructurii hardware ce va fi livrată, instalată și configurată conform cerințelor tehnice stabilite prin caietul de sarcini și specificațiile tehnice atașate, în scopul atingerii obiectivului privind dezvoltarea celor doua sisteme informatice Eurodac și Dublinet. Aceste echipamente, vor susține, împreună cu pachetul software achiziționat, funcționarea noilor sisteme informatice Eurodac și Dublinet.
Internal identifier: 1