See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Udbud af kontrakt vedr. morskørsel til dansk politi
Description: Dansk Politi udbyder kontrakt vedr. morskørsel. Delt op i fem (5) delaftaler: Delaftale 1: Morskørsel til Nordjyllands- og Midt- og Vestjyllands Politi Delaftale 2: Morskørsel til Østjyllands-, Sydøstjyllands- og Syd- og Sønderjyllands Politi Delaftale 3: Morskørsel til Fyns, Midt- og Vestsjællands og Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi Delaftale 4: Morskørsel til Nordsjællands-, Københavns Vestegns- og Københavns Politi Delaftale 5: Morskørsel til Bornholms Politi Dansk politi har behov for kørsel af afdøde personer, der er erklæret for døde, og hvor dødsfaldet er omfattet af indberetningspligten jf. Sundhedslovens § 179, og hvor afdøde ikke ligger til offentligt skue. Kørslen omfatter to typer af kørsler, der skal udføres døgnet- og året rundt: 1. Almindelig morskørsel o Kørsel af afdøde fra opsamlingssted til et af politiets nærmere angivne steder. Dette kan eksempelvis være et kapel, et sygehus eller et retsmedicinsk institut, hvor der skal udføres et retslægeligt ligsyn. 2. Intern kørsel Udgangspunktet for Intern morskørsel er, at de kan planlægges mellem kunden og leverandøren. Intern kørsel bliver relevant i de situationer: o Hvor afdøde forud for dødens konstatering har været indbragt med ambulance til sygehus. Denne kørsel kan foregå mellem sygehus og kapel o Hvor der ved det retslægelige tilsyn vurderes, at der skal foretages obduktion. Denne kørsel består af to kørsler hhv. til retsmedicinsk institut og retur til udgangspunktet.
Previous notice: 449777-2026
Internal identifier: 2026-205656
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60140000 Non-scheduled passenger transport
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Delaftale 1: Nordjyllands og Midt- og Vestjyllands Politi
Description: Dansk Politi har behov for kørsel af afdøde personer, der er erklæret for døde, og hvor dødsfaldet er omfattet af indberetningspligten jf. Sundhedslovens § 179, og hvor afdøde ikke ligger til offentligt skue. Kørslen omfatter to typer af kørsler, der skal udføres døgnet- og året rundt: 1. Almindelig morskørsel o Kørsel af afdøde fra opsamlingssted til et af politiets nærmere angivne steder. Dette kan eksempelvis være et kapel, et sygehus eller et retsmedicinsk institut, hvor der skal udføres et retslægeligt ligsyn. 2. Intern kørsel Udgangspunktet for Intern morskørsel er, at de kan planlægges mellem kunden og leverandøren. Intern kørsel bliver relevant i de situationer: o Hvor afdøde forud for dødens konstatering har været indbragt med ambulance til sygehus. Denne kørsel kan foregå mellem sygehus og kapel o Hvor der ved det retslægelige tilsyn vurderes, at der skal foretages obduktion. Denne kørsel består af to kørsler hhv. til retsmedicinsk institut og retur til udgangspunktet.
Internal identifier: 1-0
Quantity: 5 243
Lot: LOT-0002
Title: Delaftale 2: Østjyllands-, Sydøstjyllands- og Syd og Sønderjyllands Politi
Internal identifier: 2-1
Quantity: 10 829
Lot: LOT-0003
Title: Delaftale 3: Fyns-, Midt- og Vestsjællands og Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi
Internal identifier: 3-2
Quantity: 6 258
Lot: LOT-0004
Title: Delaftale 4: Nordsjællands-, Københavns Vestegns og Københavns Politi
Internal identifier: 4-3
Quantity: 11 802
Lot: LOT-0005
Title: Delaftale 5: Bornholms Politi
Internal identifier: 5-4
Quantity: 175