634684-2026 - Competition
Finland – Dental practice and related services – Uniapneakiskot keskivaikean ja vaikean uniapnean hoitoon
Contract notice – light regime
Services - Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Uniapneakiskot keskivaikean ja vaikean uniapnean hoitoon
Description: Etelä-Savon hyvinvointialue Eloisa pyytää tarjouksia uniapneakiskoista keskivaikean ja vaikean uniapnean hoitoon tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Internal identifier: 5497/02.08.00.00.01/2026
Type of procedure: Open
Main features of the procedure: Palveluntuottajaluettelo, johon ei liity uudelleen kilpailuttamista: Kyseessä on hankintalain (1397/2016) luvun 11 ja liitteen E mukainen sosiaali- ja terveyspalveluhankinta. Hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n mukainen avoin menettely sovellettuna hankintalain 11 luvun mukaiseen sosiaali- ja terveyspalveluhankintaan. Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, joiden perusteella kaikki halukkaat tarjoajat voivat tehdä tarjouksen. Avoimella menettelyllä perustetaan palveluntuottajaluettelo. Palveluntuottajaluettelo on sosiaali- ja terveyspalveluhankinnalle luotu oma menettely, jossa noudatetaan hankintalain luvun 11 säännöksiä. Tarjousten määräajan päättymisen jälkeen hankintayksikkö avaa tarjoukset ja ennen tarjousten valintaa hankintayksikkö tarkistaa, että seuraavat edellytykset täyttyvät: 1) tarjous on hankintailmoituksessa ja hankinta-asiakirjoissa asetettujen vaatimusten, ehtojen ja perusteiden mukainen; 2) tarjouksen on antanut tarjoaja, jota ei ole suljettu menettelyn ulkopuolelle 80 tai 81 §:n nojalla, ja joka täyttää hankintayksikön asettamat soveltuvuusvaatimukset. Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö voi tarkistaa tarjousten vaatimustenmukaisuuden ja vertailla tarjoukset ennen yllä mainittua 2) kohdassa tarkoitettua tarkistamista. Hankintasopimusta ei kuitenkaan voida tehdä sellaisen tarjoajan kanssa, joka olisi tullut sulkea menettelystä 80 §:n nojalla tai joka ei täytä hankintayksikön asettamia soveltuvuusvaatimuksia. Hankintayksikkö voi myös milloin tahansa hankintamenettelyn aikana pyytää tarjoajia toimittamaan kaikki tai osan selvityksistä sen tutkimiseksi, koskeeko tarjoajaa 80 §:ssä tarkoitettu pakollinen poissulkemisperuste tai 81 §:ssä tarkoitettu harkinnanvarainen poissulkemisperuste ja täyttyvätkö hankintayksikön asettamat soveltuvuusvaatimukset, jos se on tarpeen menettelyn asianmukaisen kulun varmistamiseksi. Palveluntuottajaluetteloon valitaan kolme (3) halvimman tarjouksen tehnyttä palveluntuottajaa ellei soveltuvuusvaatimukset täyttäviä ja tarjouspyynnön mukaisia tarjouksia ole vähemmän. Palveluntuottajaluettelon etusijajärjestys muodostetaan hinnan perusteella siten, että halvimman kokonaishinnan tarjonnut tarjoaja saa etusijajärjestyksen 1. ja toiseksi halvimman hinnan tarjonnut tarjoaja etusijajärjestyksen 2. ja kolmanneksi halvimman hinnan tarjonnut tarjoaja etusijajärjestyksen 3. Palveluntuottajaluetteloon perustuvat hankinnat tehdään ilman kilpailuttamista. Palvelu tilataan näiden tuotteiden osalta tarjousvertailun perusteella syntyneen etusijajärjestyksen mukaisesti. Palvelun tilaukset sopimuskaudella tehdään tarjouspyynnön liitteenä olevassa hankintasopimusluonnoksessa kuvatun mukaisesti.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Additional nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 85130000 Dental practice and related services
Additional classification (cpv): 33100000 Medical equipments
5. Lot
Lot: LOT-0000