634871-2022 - ResultRomania-București: Evaluation consultancy services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Achiziție servicii de evaluare a principalelor intervenții prevăzute în cadrul axelor prioritare ale POCA
Reference number: 26369185/2S/2022/SIPOCA 39
II.1.2.
Main CPV code
79419000 Evaluation consultancy services
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului este dat de necesitatea achiziţionării serviciilor de evaluare a principalelor interventii prevazute in cadrul axelor prioritate ale AM POCA, conform specificatiilor caietului de sarcini.
Termenul limita pana la care se pot solicita clarificari privitoare la documentatia de atribuire: cu 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. In conformitate cu prevederile art.161 din Legea 98/2016, autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet solicitarilor de clarificare/informtiilor suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire in a 11 a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor in anuntul de participare.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
79311200 Survey conduction services
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectivul acestei evaluări este de a evalua eficiența, eficacitatea, impactul și sustenabilitatea utilizării resurselor FSE în cadrul axelor prioritare 1 și 2 ale Programului Operațional Capacitate Administrativă (2014-2020). De asemenea, evaluarea trebuie să evidențieze factorii care contribuie la succesul sau eșecul implementării, precum și la sustenabilitatea acțiunilor finanțate. Evaluarea va viza performanța și progresul POCA pentru perioada cuprinsă între anii 2021-2022 şi se va concentra asupra sprijinului destinat domeniilor vizate în cadrul obiectivelor specifice, după cum urmează:
Tema 1: Evaluarea măsurilor întreprinse pentru abordarea unitară a planificării strategice și bugetării pe programe (evaluarea procedurilor și mecanismelor implementate în acest sens) - OS 1.1
Tema 2: Evaluarea sistemelor de management al calității și performanței (evaluarea modului de implementare a acestor mecanisme și analiză a impactului acestora) - OS 1.1
Tema 3: Evaluarea măsurilor luate pentru îmbunătățirea cadrului legislativ (evaluarea tuturor măsurilor luate pentru a aduce o schimbare în acest domeniu) -OS 1.1
Tema 4: Evaluarea sprijinului acordat pentru susținerea ONG-urilor și a partenerilor sociali (evaluarea mecanismelor, instrumentelor și acțiunilor menite să îmbunătățească monitorizarea și evaluarea ulterioară a politicilor publice, precum și inițiativele de reformă, sesiunile de formare pentru a dezvolta capacitățile acestor instituții, networking-ul etc.) - OS 1.1
Tema 5: Evaluarea măsurilor întreprinse pentru reforma managementului resurselor umane - OS 1.2
Tema 6: Evaluarea măsurilor întreprinse pentru îmbunătățirea calității sistemului judiciar - OS 1.3 și OS 2.3
Tema 7: Evaluarea măsurilor întreprinse pentru îmbunătățirea sistemului de achiziții publice - OS 1.4
Tema 8: Evaluarea măsurilor care vizează optimizarea proceselor la nivelul administrației publice locale - OS 2.1
Tema 9: Evaluarea măsurilor întreprinse pentru creșterea transparenței, eticii și integrității în cadrul autorităților și instituțiilor publice - OS 2.2
Tema 10: Analiza categoriilor de instrumente inovatoare la provocările sociale în contextul reformei administrației publice, raportat la soluțiile/serviciile oferite în prezent (inovare socială) - evaluare orizontală la nivelul obiectivelor specifice relevante.
Conform cerintelor caietului de sarcini.