635234-2026 - Competition
Finland – Pharmacy services – Lääkkeiden koneellinen annosjakelu 2026: Korjattu avaus
Contract notice – light regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Lääkkeiden koneellinen annosjakelu 2026: Korjattu avaus
Description: Tällä tarjouspyynnöllä Vantaan ja Keravan hyvinvointialue (jäljempänä Tilaaja) pyytää tarjousta lääkkeiden koneellisen annosjakelun hankinnasta. Hankinnan kohteena on Tilaajan lääkkeiden koneellinen annosjakelu. Kyseinen palvelu on terveydenhuoltolaissa (1326/2010) määriteltyä sairaanhoitopalvelua. Lääkkeiden koneellista annosjakelua hankitaan Tilaajan kotihoidon ja asumispalvelujen asiakkaille. Tilaajan kotihoidon ja asumispalvelun asiakkaista lääkkeiden koneellisen annosjakelun piirissä oli toukokuussa 2026 yhteensä 2050 asiakasta. Tilaaja määrittelee aina asiakkaat, jotka kuuluvat tämän hankinnan piiriin. Palvelun piiriin kuuluvien asiakkaiden määrä voi vaihdella sopimuskauden aikana. Mikäli annosjakelua tarvitsevien asiakkaiden määrä kasvaa sopimuskauden aikana, tulevat he kuulumaan tämän hankinnan piiriin. Toimittaja vastaa kokonaisuudessaan lääkkeiden koneellisesta annosjakelusta sekä annospusseihin pakattujen lääke-erien jakelusta Tilaajan toimintayksiköihin valitulla alueella. Tarkemmat toimintayksikköjen tiedot ovat tarjouspyynnön liitteessä. Tilaaja voi tarvittaessa lisätä uusia toimintayksiköitä hankinnan piiriin tai poistaa vanhoja toimintayksiköitä hankinnan piiristä. Tilaaja on jakanut hankinnan kohteen kolmeen (3) osioon. Tarjoaja voi tarjota yhteen tai useampaan osioon. Osiot on jaettu maantieteellisesti toimintayksiköiden rajojen mukaan: • Alue 1: Länsi-Vantaa • Alue 2: Keski-Vantaa • Alue 3: Kerava ja Pohjois-Vantaa Annosjakelu on toimintaa, jossa apteekki toimittaa asiakkaalle reseptillä määrätyt annosjakelukelpoiset lääkkeet toimintayksiköihin erissä valmiiksi kerta-annoksiksi annosjakelupusseihin jaeltuina. Palveluun liittyy olennaisena osana asiakkaan kokonaislääkityksen kartoitus yhteistyössä hoitavan lääkärin kanssa sekä Tilaajan edustajalle säännöllisesti annosjakelulääkkeiden yhteydessä toimitettava, ajan tasalla pidettävä annostuskortti. Toimittaja toimittaa asiakkaiden tilaamat annosjakeluun kuulumattomat lääkkeet ja muut apteekkituotteet annosjakelutoimituksen yhteydessä Tilaajan toimintayksiköihin. Muut asiakkaiden tilaamat annosjakeluun kuulumattomat lääkkeet ja muut apteekkituotteet pakataan asiakaskohtaisesti. Lääkkeiden koneellisen annosjakelun tulee käsittää kaikki asiakkaan lääkkeiden koneelliseen annosjakeluun soveltuvat lääkkeet. Lääkkeiden koneellinen annosjakelu tulee ajankohtaiseksi yleensä silloin, kun asiakkaan jatkuva lääkehoito käsittää useita eri lääkkeitä tai lääkehoidon toteuttamisessa tarvitaan apua. Koneellinen annosjakelu helpottaa asiakkaan lääkehoidon onnistumista, seurantaa ja parantaa lääketurvallisuutta. Hankittava palvelu myös vapauttaa henkilökunnan aikaa muuhun tarvittavaan hoitotyöhön. Koneellisen annosjakelun tavoitteena on turvallisen lääkehoidon varmistaminen ja toteutuminen ja asiakkaiden tarpeettomien lääkehoidon kustannuksien vähentäminen. Ennen annosjakelun käynnistämistä tarkistetaan asiakkaan lääkkeiden yhteis- ja haittavaikutukset. Annosjakelulääkkeet valitaan edullisista, vaihtokelpoisista lääkkeistä, jolloin hintavaikutukset koituvat asiakkaan eduksi. Annosjakelupalvelussa tulee olla mahdollisuus annostella myös puolikkaita tabletteja, jos lääkkeen annos alittaa pienimmän saatavilla olevan tablettivahvuuden ja puolitus voidaan suorittaa luotettavasti jakouurretta hyödyntäen. Annosjakelupalvelussa olevien asiakkaiden lääkitys tarkistetaan tarpeettomien, keskenään yhteen sopimattomien ja päällekkäisten lääkitysten poistamiseksi. Asiakkaalle toimitetaan kerralla enintään kahden viikon lääke-erä, mikäli ei erikseen muuta sovita. Näin voidaan vähentää esimerkiksi asiakkaan lääkitysmuutoksista aiheutuvaa lääkehävikkiä eikä hänen kotiinsa kerry tarpeettomia lääkkeitä. Sopimuskausi on 1.1.2027–31.12.2028. Sopimuskauden jälkeen sopimusta voidaan jatkaa kahdella (2) optiovuodella vuosi kerrallaan. Option käyttämisestä ilmoitetaan kolme (3) kuukautta ennen sopimuskauden tai optiovuoden päättymistä. Hankinnasta tehdään kirjallinen sopimus Tilaajan ja valitun toimittajan kesken. Hankintasopimuksen allekirjoittaa Tilaajan toimivaltainen viranhaltija. Tarjouskilpailun perusteella valitaan yksi (1) palveluntuottaja kullekin alueelle. Kilpailutuksen perusteella valitaan myös kullekin alueelle yksi (1) varapalveluntuottaja, jonka kanssa sopimus allekirjoitetaan vain siinä tapauksessa, että varsinainen toimittaja ei pysty tuottamaan sopimuksen mukaisesti palvelua. Tarjousten vertailuvaiheeseen pääsevät tarjoukset, jotka täyttävät tarjoajalle (ja hänen alihankkijalleen), tarjottavalle palvelulle ja tarjouksen muodolle asetetut kelpoisuusehdot. Tilaaja varaa oikeuden auditoida tai muuten todentaa palveluntuottajien sopivuus Tilaajan tarpeisiin. Emme tule tekemään sopimusta, jos kaikki ehdottomat vähimmäisvaatimukset eivät täyty. Tarjoajan tulee tarjouksessaan ilmoittaa prioriteettijärjestys tarjoamilleen alueille. Tarjoaja toteuttaa tämän numeroimalla tarjoamansa alueet alkaen numerosta 1, jonka tarjoaja antaa sille alueelle, johon ensisijaisesti toivoisi tulevansa valituksi. Numerointi toteutetaan niin, että jokaista numeroa saa käyttää vain kerran. Mikäli päädytään kahden tai useamman tarjoajan kohdalla tasatilanteeseen annosjakelualueella, otetaan prioriteettinumero käyttöön. Tällöin se tarjoaja, jonka prioriteettinumero on pienempi, valitaan alueeseen, eli mikäli tarjoaja A on antanut alueelle prioriteettinumeron 2 ja tarjoaja B prioriteettinumeron 4, niin tarjoaja A valitaan. Mikäli kahdella tai useammalla tarjoajalla on sama pienin prioriteettinumero, niin alueen voittaja arvotaan heidän kesken. Kyseessä on liitteen E mukainen sosiaali- ja terveyspalveluiden hankinta. Hankinnasta on julkaistu hankintailmoitus julkisten hankintojen sähköisellä kanavalla (HILMA) www.hankintailmoitukset.fi. Hankinnassa käytetään avointa menettelyä, joten kaikki halukkaat voivat tehdä tarjouksen.
Internal identifier: VAKEDno-2026-4335
Type of procedure: Open
Main features of the procedure: Katso tarjouspyyntöasiakirjat
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85149000 Pharmacy services
Additional classification (cpv): 85000000 Health and social work services, 85100000 Health services, 85300000 Social work and related services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Alue 1: Länsi-Vantaa
Description: Katso tarjouspyyntöasiakirjat
Internal identifier: 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Alue 2: Keski-Vantaa
Internal identifier: 2-1
Lot: LOT-0003
Title: Alue 3: Kerava ja Pohjois-Vantaa
Internal identifier: 3-2