635321-2026 - Competition
Finland – Advertising and marketing services – Sosiaalisen median sisällöntuotanto- ja sisältömarkkinointipalveluiden kilpailutus
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Sosiaalisen median sisällöntuotanto- ja sisältömarkkinointipalveluiden kilpailutus
Description: Hankinnan kohteena ovat Helsingin tapahtumasäätiön (jäljempänä Tilaaja) suurtapahtumien sosiaalisen median strategiseen ja taktiseen suunnitteluun, sisällöntuotantoon sekä reaaliaikaiseen tapahtumaviestintään ja -päivystykseen sosiaalisen median kanavissa liittyvät palvelut. Hankinnan tarkoituksena on löytää kumppanit, jotka kykenevät ottamaan kokonaisvaltaisesti haltuun Tilaajan eri suurtapahtumien (kuten Tuomaan Markkinat, Lux Helsinki ja Helsingin juhlaviikot) somemarkkinoinnin ja -viestinnän. Kumppanilta vaaditaan kykyä luoda yleisöä sitouttavia sosiaalisen median konsepteja, vahvaa visuaalista ja videotuotannollista rutiinia sekä kyvykkyyttä toimia operatiivisesti ja vakuuttavasti intensiivisissä kenttäolosuhteissa tapahtumien aikana. Hankittavan palvelun sisältö, keskeiset osa-alueet, yleiset ja laadulliset vaatimukset sekä työn edistäminen ja laadunvalvonta on kuvattu liitteessä 1 Palvelukuvaus.
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinta toteutetaan hankintalain 33 §:n mukaisella rajoitetulla menettelyllä, jossa Tilaaja karsii ensin osallistumishakemusten perusteella tarjousvaiheeseen kutsuttavat ehdokkaat. Tarjousvaiheeseen valitut ehdokkaat jättävät tarjouksen osallistumispyynnön mukana olleen tarjouspyynnön mukaisesti. Tarjouksen perusteella valitaan viisi (5) tarjoajaa, jotka valitaan puitejärjestelyyn mukaan. Sopimus palveluista tehdään viiden (5) tarjoajan kanssa. Sopimuskausi on kestoltaan 01/2027-12/2030.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79340000 Advertising and marketing services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Internal identifier: 2026-056949-LOT-0001