2. Procedure
Procedure
Title: VMware-ohjelmistolisenssien hankinta
Description: Fintraffic Tie Oy on aiemmin 21.4.2026 julkaistavaksi lähetetyllä ilmoituksella kilpailuttanut VMware-ohjelmistolisenssien hankinnan. Kilpailutuksen jälkeen on ilmennyt seikkoja, jotka edellyttävät hankinnan kilpailuttamista uudelleen. Tällä ilmoituksella kilpailutetaan uudelleen VMware-ohjelmistolisenssien hankinta. Hankinnan kohteena ovat Fintraffic Tie Oy:n (jäljempänä myös "Hankintayksikkö" ja "Tilaaja") nykyisen tienvarsiteknologian kapasiteettialustapalvelun päällä ajettavan palvelinvirtualisaatiojärjestelmän tarvitsemat VMware-lisenssit. Virtualisaatiojärjestelmä hankitaan liikenteenhallinnan työkuormien virtualisoituun ajoon. Lisenssejä käytetään Hankintayksikön itse hallinnoimassa ympäristössä Hankintayksikön omissa konesaleissa. Hankinnan tarve johtuu siitä, että Hankintayksikön koko palvelinvirtualisoinnit perustuvat VMwaren tekniikkaan. Tilaajan palvelimista on virtualisoitu noin 95 %. Hankintayksikön nykyinen lisensiointi VMware Cloud Foundationista (VCF) on päättynyt 02/2026 hankintakanavan umpeutuessa. Hankinnan ehtona on, että Hankintayksikkö hallitsee VMware-ympäristönsä itse omista konesaleistaan käsin. Hankintayksiköllä tulee olla myös mahdollisuus avata tukipyyntöjä suoraan Broadcomille sekä käyttää Broadcomin tarjoamia teknisiä verkkokursseja ja koulutusmateriaaleja asiantuntijoidensa osaamisen ylläpitämiseksi. Hankinnan tavoitteena on hankkia kumppani lisenssien välittämiseen. Tilattavien lisenssien coremäärät on ilmoitettu liitteessä 3 Hintalomake. Hankinnan kohde ja niiden vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteissä. Hankintayksikkö valitsee kilpailutuksen perusteella kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen tehneen tarjoajan, jolta tilaukset tehdään. Kokonaistaloudellisesti edullisimpana pidetään tarjousta, joka on vertailuhinnaltaan halvin. Vertailuhinnan muodostuminen on kuvattu tarkemmin jäljempänä tarjouspyynnössä liitteineen. Sopimuskausi on määräaikainen kolmen (3) tai viiden (5) vuoden ajan, jonka jälkeen se jatkuu toistaiseksi voimassa olevana. Sopimuksen enimmäisarvo on 4.000.000 euroa. Määräaikaisen sopimuskauden kesto määräytyy sen mukaan, minkä lisenssipaketin Hankintayksikkö päättää valita. Ks. tarkemmin tarjouspyynnön osio "Muut tiedot - Päätöksenteon perusteet". Hankintaan sisältyy lisähankintamahdollisuutena Hankintayksikön oikeus hankkia tarpeen vaatiessa lisää lisenssipaketeissa mainittuja lisenssejä sekä muita Broadcomin tuotteisiin liittyviä lisenssejä sopimuskauden aikana ns. päivän hinnalla. Hankintayksikkö ei sitoudu mihinkään hankintamääriin. Hankintayksiköllä on oikeus muuttaa hankittavien lisenssien määrää sopimuskauden aikana.
Internal identifier: TIE-001113
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Hankinta järjestetään hankintalain 57 §:n mukaisella nopeutetulla menettelyllä. Nopeutettua menettelyä voidaan käyttää, jos hankintalain 56 §:n 2 momentissa säädettyjen määräaikojen noudattaminen on hankintayksikön asianmukaisesti perusteleman kiireen vuoksi käytännössä mahdotonta. Nyt hankittavilla lisensseillä on olennainen merkitys Hankintayksikön toiminnan kannalta. Hankintayksikkö on jo kertaalleen järjestänyt kilpailutuksen, mutta osapuolista riippumattomista syistä ja kilpailutuksen jälkeen ilmi tulleista seikoista johtuen kilpailutus joudutaan nyt järjestämään uudelleen. Hankintayksiköllä ei näin ollen ole tällä hetkellä todellista hankintakanavaa lisensseille, mikä aiheuttaa merkittävän riskin Hankintayksikön palveluntuotannon jatkuvuudelle. Hankintayksikkö voi hankkia konesali-infrastruktuurin huolto-, korjaus- ja tukipalvelut sekä VMware-tuotteiden tukipalvelut vasta, kun VMware-lisenssit on saatu voimaan. Turvatakseen palveluntuotantonsa, Hankintayksikön on saatava jälleenmyyntikanava lisensseille kiireellisesti. Hankintalain 56 §:ssä säädettyjen määräaikojen noudattaminen on tässä tapauksessa käytännössä mahdotonta.
Main features of the procedure: Hankintaan sovelletaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1397/2016, ”hankintalaki”). Hankinnassa on kyse 26 §:n EU-kynnysarvon ylittävästä hankinnasta. Hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n mukainen avoin menettely. Avoimessa menettelyssä kaikki halukkaat voivat jättää tarjouksen. HUOMIO TARJOAJILLE Hankinta järjestetään hankintalain 57 §:n mukaisella nopeutetulla menettelyllä. Nopeutettua menettelyä voidaan käyttää, jos hankintalain 56 §:n 2 momentissa säädettyjen määräaikojen noudattaminen on hankintayksikön asianmukaisesti perusteleman kiireen vuoksi käytännössä mahdotonta. Nyt hankittavilla lisensseillä on olennainen merkitys Hankintayksikön toiminnan kannalta. Hankintayksikkö on jo kertaalleen järjestänyt kilpailutuksen, mutta osapuolista riippumattomista syistä ja kilpailutuksen jälkeen ilmi tulleista seikoista johtuen kilpailutus joudutaan nyt järjestämään uudelleen. Hankintayksiköllä ei näin ollen ole tällä hetkellä todellista hankintakanavaa lisensseille, mikä aiheuttaa merkittävän riskin Hankintayksikön palveluntuotannon jatkuvuudelle. Hankintayksikkö voi hankkia konesali-infrastruktuurin huolto-, korjaus- ja tukipalvelut sekä VMware-tuotteiden tukipalvelut vasta, kun VMware-lisenssit on saatu voimaan. Turvatakseen palveluntuotantonsa, Hankintayksikön on saatava jälleenmyyntikanava lisensseille kiireellisesti. Hankintalain 56 §:ssä säädettyjen määräaikojen noudattaminen on tässä tapauksessa käytännössä mahdotonta.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 48000000 Software package and information systems
Additional classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options:
Description of the options: Hankintaan sisältyy lisähankintamahdollisuutena Hankintayksikön oikeus hankkia tarpeen vaatiessa lisää lisenssipaketeissa mainittuja lisenssejä sekä muita Broadcomin tuotteisiin liittyviä lisenssejä ns. päivän hinnalla.