635990-2026 - Competition
Denmark – Transport services (excl. Waste transport) – Transportstøtte til Forsvarets indsættelser
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Transportstøtte til Forsvarets indsættelser
Description: Nærværende udbud omhandler Transportstøtte til Forsvarets indsættelser globalt, herunder genforsyning. Aftalen skal dække alle transportmodaliteter dvs. vejtransport, lufttransport, søtransport og i mindre grad også jernbanetransport og kurertransport, samt multimodaltransport. Forsvaret har egne transportmidler, men ikke nok til at dække behovet. Aftalen er således et supplement til Forsvarets egne og Allieredes transportkapaciteter. Transporterne omhandler bl.a. (ej udtømmende): Transport af enhver form for militært og ikke-militært materiel, herunder klassificeret materiel (op til og med klassifikationsgraden ”HEMMELIGT” (HEM)), sensitivt materiel og farligt gods, herunder ITAR-regulerede transporter (”International Traffic in Arms Regulations”) m.v., samt transport af personel. Det vil være et krav, at leverandøren skal kunne varetage enhver nødvendig opgave forbundet med transporten samt tilhørende serviceydelser. Typen af opgaver der skal gennemføres er typisk transport til og fra nationale og internationale missioner, øvelser, transport for allierede nationer, samt transporter til katastrofeområder, nødhjælpsområder mv. Transportopgaver kan således inkludere transport i højrisikoområder f.eks. områder med krig eller krigslignende tilstande, områder med høj kriminalitet, områder påvirket af naturkatastrofer eller ekstreme vejrbetingelser. Transportbehovene varierer i størrelse og antal fra sendinger på enkelte småpakker til part og/eller full-loads, hvoraf en stor del er direkte leveringer ofte med specifikke krav til bl.a. tidspunkt, krav om stempling af dokumenter ved grænsepassage o.m.a. Forsvaret opererer globalt 24/7/365 og har behov for transportkapaciteter der understøtter dette. For at øge forsyningssikkerheden ønsker Forsvaret at indgå i et strategisk partnerskab med op til 3 leverandører i en kaskademodel. Strategisk partnerskab her forstået som et tæt samarbejde i forhold til planlægning, optimering og gennemførsel af transportløsninger inklusiv efterfølgende erfaringsopfølgning. Aktiv deltagelse forventes, primært fra den primære leverandør i kaskaden, også med kort varsel, i bl.a. (ej udtømmende): Forsvarets interne stabsmøder og arbejde med udveksling af viden omkring specifikke destinationer, transportmåder og transportløsninger inklusiv efterfølgende erfaringsopfølgning til brug for udvikling af fremtidige transportløsninger, vidensindhentning på installationer både i og udenfor Danmark, trusselsvurderinger, beredskabsplanlægning mv. Aftalen indeholder derfor krav om at leverandøren stiller med et dedikeret team, og at både deltagere i teamet og leverandørens lokation, hvorfra teamet arbejder, kan sikkerhedsgodkendes. Øvrige leverandører i kaskaden skal også kunne agere strategisk partner i det omfang det skønnes nødvendigt. Den praktiske dag til dag håndtering, administration og kontakt til leverandøren, forventes at blive varetaget af Joint Movement and Transportation Organization (JMTO), der er ansvarlig for planlægning, organisering og gennemførsel af transport for det danske Forsvar. Det må forventes at en medarbejder fra det dedikerede team, som udgangspunkt, skal have en arbejdsdag om ugen hos JMTO. Udbuddet omfatter transporter globalt, men rent historisk har følgende områder haft, eller må forventes at få, en betydelig aktivitet under aftalens løbetid: Europa, Nordatlanten (især Grønland, Island og Færøerne - herunder krav til levering af transport med STOL-fly (Short Take Off and Landing)), Mellemøsten, USA og Afrika. Indenfor regionerne er der specifikke krav til transportydelserne, som vil fremgå af det senere udbudsmateriale. Udbuddet omfatter også alle nødvendige transportrelaterede services, f.eks. (ej udtømmende): Alle former for håndteringsservices, generel rådgivning og support, tillægsydelser der relaterer til de ovenfor nævnte transportområder, adgang til håndteringsudstyr til lastning/losning, assistance med toldbehandling og andre områder indenfor told, 24/7/365 hotline til det dedikerede team, om-pakning og dokumentering af farligt gods, logistiske tillægsløsninger f.eks. fremskaffelse af faciliteter såsom kontor, midlertidig lagre, korttidsleje af container osv. Det danske Forsvar er en aktiv del af ”Movement Coordination Center Europe” (MCCE), og Danmark tilbyder derigennem at udføre transportløsninger for allierede nationer. Disse transporter skal ligeledes kunne gennemføres under denne aftale. Danmark har også en international forpligtigelse til at understøtte allierede nationer under deres ophold i og/eller i transit gennem Danmark (Host Nation Support (HNS)). Under denne aftale skal leverandøren kunne understøtte det danske Forsvar med ydelser og materiel til at opfylde denne forpligtigelse. Der vil kunne opstå behov for transporter fra alle divisioner under det danske forsvarsministerium, Beredskabsstyrelsen, Rigspolitiet, FN og andre allierede m.fl. Aftalen forventes som nævnt indgået med op til 3 leverandører i en kaskade. Princippet for kaskaden forventes at være som følger: Leverandøren med det økonomisk mest fordelagtige tilbud (Leverandør nr. 1) vil, som udgangspunkt, få muligheden for at udføre alle ordrer under denne aftale før en ordre eventuelt bliver videregivet til Leverandør nr. 2 og alternativt Leverandør nr. 3. Det er forventeligt, at Leverandør nr. 1 kan løse 100% af opgaverne. I særlige tilfælde, f.eks. ved et markant øget behov for tung transport og/eller en aktivering af en større beredskabsplan, skal alle leverandører i kaskaden (under ledelse af JMTO) kunne samarbejde, såfremt dette vurderes nødvendigt, om at fremskaffe det nødvendige kapacitetsbehov. Henset til udviklingen i den geopolitiske situation mv., må det forventes at der gennem aftalens løbetid vil opstå behov for nye ydelser (f.eks. nye fokusområder, ruter, services mm.). Sådanne ydelser skal anses for omfattet af dette udbud i det omfang der er tale om ydelser i relation til understøttelse af Forsvarets behov for civil global transportstøtte.
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Bemærk, at hver ansøger kun kan indgive én ansøgning om deltagelse. FMI har udarbejdet et prækvalifikationsspørgeskema (herefter ”PQQ”), som ansøgerne opfordres til at anvende ved ansøgning om deltagelse. PQQ’en indeholder formularer og skabeloner til afgivelse af oplysninger mv. i overensstemmelse med kravene i udbudsbekendtgørelsen. Det understreges dog, at det alene er ansøgers eget ansvar at sørge for, at de afgivne oplysninger overholder kravene. PQQ’en er tilgængelig via det elektroniske udbudssystem. Ved afgivelse af tilbud (men ikke ansøgning om deltagelse) skal tilbudsgiver afgive en erklæring på, at tilbudsgiver 1) ikke er omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i forsvars- og sikkerhedsdirektivets artikel 39, stk. 1, samt 2) hvorvidt tilbudsgiver har ubetalt forfalden gæld vedrørende skatter og afgifter eller ydelser til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor tilbudsgiver er etableret. Der vil i udbudsmaterialet vedlægges en skabelon til dette formål, som tilbudsgiver kan anvende. Hvis tilbudsgiver består af en sammenslutning af enheder (f.eks. et konsortium), herunder midlertidige joint ventures, skal hver enhed i sammenslutningen afgive en erklæring. Selvom en ansøger eller tilbudsgiver måtte være omfattet af en udelukkelsesgrund, vil FMI ikke udelukke den pågældende, hvis denne har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig. Hvorvidt dokumentationen er tilstrækkelig, afgør FMI. FMI’s vurdering vil ske som ud fra retningslinjerne i udbudslovens § 138, stk. 1-4. FMI forbeholder sig ret til at tildele aftalen på grundlag af det indledende tilbud (INDO 1) uden gennemførelse af forhandling eller indhentelse af eventuelle efterfølgende indledende tilbud. Ligeledes forbeholder FMI sig retten til at slå til på et hvert af de efterfølgende indledende tilbud (INDO'er) uden at indhente et endeligt tilbud (BAFO). Ifølge forsvars- og sikkerhedsdirektivet kan en ansøger basere sig på andre enheders økonomiske og finansielle kapacitet og/eller tekniske og/eller faglige kapacitet uanset den juridiske karakter af relationen til enhederne. Hvis en ansøger ønsker at basere sig på andre enheders kapacitet og ønsker, at disse andre enheders kapacitet skal tages i betragtning ved FMI's vurdering af ansøgers egnethed, skal ansøger dokumentere, at disse andre enheder vil og er forpligtet til at stille de relevante ressourcer til ansøgers rådighed. En skabelon til en erklæring herom fra den støttende enhed er vedlagt den ovenfor nævnte PQQ.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60000000 Transport services (excl. Waste transport)
Additional classification (cpv): 60100000 Road transport services, 60200000 Railway transport services, 60400000 Air transport services, 60600000 Water transport services, 63100000 Cargo handling and storage services, 63110000 Cargo handling services, 63111000 Container handling services, 63120000 Storage and warehousing services, 63521000 Freight transport agency services, 63522000 Ship brokerage services, 63523000 Port and forwarding agency services, 63524000 Transport document preparation services, 63700000 Support services for land, water and air transport, 79223000 Custom broker services
5. Lot
Lot: LOT-0000