2. Procedure
Procedure
Title: Genudbud - Projekter vedrørende sameksistens mellem havvind og havnatur
Description: Ændringer i genudbuddetVi har lavet forskellige rettelser i udbudsbetingelserne. Men kravspec og kontrakt er identiske med den første version. I udbudsbetingelserne er der lavet følgende rettelser:-Vi har fjernet den del af priskriteriet, som vedrørte medfinansiering. Nu er eneste delkriterie "Budget". Vi ser stadig gerne at man oplyser om medfinansiering, men det vægter ikke i evalueringen.-Vi har desuden fjernet opsætningen i delaftaler, som var forvirrende. Vi har fået oplyst af Mercell-support, at der kan oploades flere tilbud, da der er åbnet for sideordnede tilbud. Vi opfordrer til at uploade tilbud i ekstra god tid, så evt. tekniske udfordringer med at oploade flere tilbud kan løses. Tag gerne fat i udbudsplatformens support, hvis det tekniske driller.-Vi har præciseret i afsnittet om sideordnede tilbud, at man kan afgive og være med i flere tilbud.-Vi har præciseret, at CVer maks må fylde 2 sider pr. stk._________________________________________________________Beskrivelse af udbuddetProjekterne skal bidrage med videnskabeligt funderet empirisk viden om, hvordan aktiviteter i relation til havvind påvirker havmiljøet, herunder bidrage til en afklaring afom aktivitetens påvirkning(er) kan anses som væsentlige, enten i sig selv eller i kombination med andre presfaktorer;om aktivitetens påvirkninger er entydigt negative eller om den også kan have positive effekter;om aktivitetens påvirkning primært sker lokalt eller om den har en bredere geografisk påvirkning;om eventuelle afværgetiltag for aktivitetens påvirkning på havnaturen har effekt.Projekterne kan udover at indsamle viden også teste afværgetiltag for aktivitetens påvirkning på havnaturen. Med aktiviteter forstås aktiviteter i relation til opførsel, drift og nedtagning af anlæg til havvind.Med afsæt i rapporten ”Offshore Wind and Nature Coexistence” fra DTU Aqua prioriteres projekter, der har fokus på påvirkningerne (se figur 2) fra anlæg, drift og vedligehold af havvindmølleparker, herunder anlæg og drift af tilhørende elkabler, samt dekommissionering af havvindmølleparker.Projektet forventes at være afsluttet senest 30. november 2030.Der er afsat en økonomisk ramme på i alt op til 15,0 mio. kr.Der kan tildeles kontrakter til op til tre projekter.Hvert projekt kan maksimalt få tildelt en kontrakt på 7,5 mio. kr. eks. moms. Se nærmere info i kravspecifikation og udbudsmateriale.
Internal identifier: 2026-37412
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Udbuddet gennemføres som offentligt udbud med en samlet tilbudsfase.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 73112000 Marine research services
Additional classification (cpv): 45244100 Marine installations, 71313420 Environmental standards for construction, 71313430 Environmental indicators analysis for construction, 71313440 Environmental Impact Assessment (EIA) services for construction, 71313450 Environmental monitoring for construction, 90700000 Environmental services
5. Lot
Lot: LOT-0000