2. Procedure
Procedure
Title: OSALLISTUMISPYYNTÖ: Omalääkäripalvelun hankinta
Description: Hankinnan kohteena on väestövastuullisen omalääkäripalvelun hankinta Helsingin kaupungin terveysasemapalveluihin. Hankittavalla omalääkäripalvelulla tuotetaan yleislääkäripalvelut kokonaisvaltaisesti sovitulle vastuuväestölle. Toimittaja nimeää vastuuväestölle Vastuulääkärin, joka on ensisijaisessa hoitovastuussa. Palvelua tuottavan Toimittajan tulee kyetä tarjoamaan vastuuväestölle perusterveydenhuollossa vakiintuneet kokeneen terveyskeskuslääkärin palvelut. Vastuulääkärillä tulee olla vähintään viiden (5) vuoden kokemus perusterveydenhuollon lääkärin työstä. Hankittava palvelu sisältää lääkärin vastaanottokäynnit, etäkontaktit, toimenpiteet, reseptityön, lausunnot, kuntoutussuunnitelmat sekä vastuuväestöä koskeviin muiden ammattilaisten konsultaatioihin vastaamisen. Palveluvalikoiman määrittävät muun muassa terveydenhuollon lainsäädäntö, Käypä Hoito -suositukset sekä paikalliset Helsingin kaupungin ja HUS-yhtymän laatimat hoito-ohjeet ja hoitoprosessit. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin liitteessä Hankinnan kohteen kuvaus sekä muissa tämän osallistumispyynnön liitteissä. Hankinta toteutetaan hankintayksikön itsensä suunnittelemana toimittajarekisterinä, josta käytetään tässä hankinnassa nimitystä Omalääkärirekisteri (myöhemmin myös “rekisteri”). Kyseessä on kaksivaiheinen menettely, joka on kuvattu tarkemmin liitteessä Hankintamenettelyn kuvaus. Kevennettyjen kilpailutusten osalta on suunniteltu seuraavaa aikataulua ja kilpailutettavien vastuulääkäreiden määriä: 1. kevennetty kilpailutus lokakuussa 2026 (2 kpl vastuulääkäriä) 2. kevennetty kilpailutus keväällä 2027 (3kpl vastuulääkäriä) 3. kevennetty kilpailutus syksyllä 2027 (5kpl vastuulääkäriä) Lisätietoa Helsingin kaupungin yrittäjäomalääkäritoiminnasta sekä tähän hankintaan osallistumisesta löytyy osoitteesta hel.fi/yrittajaomalaakareille. Sivusto päivittyy hankinnan edetessä.
Internal identifier: HEL 2026-009720
Type of procedure: Restricted
Main features of the procedure: Tässä hankinnassa on kyse julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, jatkossa hankintalaki) liitteen E mukaisesta sosiaali- ja terveyspalveluhankinnasta. Liitteen E mukaisissa sosiaali- ja terveyspalveluhankinnoissa hankintayksikkö voi valita itse suunnittelemansa, hankintalain periaatteiden mukaisen menettelyn hankinnan kohteena olevien palveluiden hankkimiseen. Hankinnasta järjestetään tarjouskilpailu hankintalain 100 §:n nojalla hankintayksikön itse määrittelemällä hankintamenettelyllä, jossa noudatetaan hankintalain 3 §:n periaatteita. Hankinta toteutetaan hankintayksikön itsensä suunnittelemana toimittajarekisterinä, josta käytetään tässä hankinnassa nimitystä Omalääkärirekisteri (myöhemmin myös “rekisteri”). Kyseessä on kaksivaiheinen menettely, joka on kuvattu tarkemmin liitteessä Hankintamenettelyn kuvaus.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85121000 Medical practice services
5. Lot
Lot: LOT-0000