See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: „Revitalizarea turismului în Galați, prin valorificarea durabilă a elementelor de patrimoniu cultural și natural de pe Faleza Dunării” – proiectare și execuție
Description: Autoritatea contractanta doreste atribuirea contractului de achiziție publică pentru proiectarea si executia obiectivului de investiții „Revitalizarea turismului în Galați, prin valorificarea durabilă a elementelor de patrimoniu cultural și natural de pe Faleza Dunării”. Derularea contractului se va face concomitent cu derularea proiectului de investiții de asigurare a malurilor Dunării împotriva colmatării și eroziunii derulat de C.N.A.P.D.M. Galați și, în acest sens, Antreprenorul va lua în calcul corelarea proiectului tehnic cu soluțiile adoptate prin documentația aferentă pereului, în curs de elaborare de către C.N.A.P.D.M. Galați. Obiectul contractului consta in realizarea următoarelor activități: - proiectare, respectiv Actualizarea PTE, Proiectare PAC, obținere Autorizație de construire în numele și pentru autoritatea contractantă; - execuția lucrărilor, pentru obiectivul de investiții „Revitalizarea turismului în Galați, prin valorificarea durabilă a elementelor de patrimoniu cultural și natural de pe Faleza Dunării”. La elaborarea proiectului se vor respecta prevederile Ordonanței de Urgență nr. 23 din 12 aprilie 2023 și Ghidul Aplicantului pentru Acțiunea 6.1 Dezvoltare integrată (DUI) în zonele urbane prin regenerare urbană, conservarea patrimoniului și dezvoltarea turismului Termenul de realizare a contractului este 27 luni din care 3 luni proiectare și 24 luni execuție (calculate de la data predării amplasamentului). Valoarea estimată este de 165.624.092,75 lei fără TVA din care: 1. Proiectare - 1.070.876,16 lei fără TVA; 2. Execuție - 164.553.216,59 lei fără TVA; 2.1. Cheltuieli pentru obținerea si amenajarea terenului - 23.688.882,98 lei fără TVA; - Amenajarea terenului - 17.626.085,17 lei fără TVA; - Amenajari pentru protectia mediului si aducerea terenului la starea initiala - 5.859.797,81 lei fără TVA; - Cheltuieli pentru relocarea/protectia utilitatior - 203.000,00 lei fără TVA; 2.2. Cheltuieli pentru pentru asigurarea utilitatilor necesare obiectivului de investitii - 7.508.429,58 lei fără TVA; - Retele exterioare in interiorul limitei de proprietate - 7.508.429,58 lei fără TVA; 2.3. Cheltuieli pentru investitia de baza - 130.574.832,04 lei fără TVA; - Constructii si instalatii - 116.513.824,89 lei fără TVA; - Montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale - 703.445,35 lei fără TVA; - Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj - 8.202.221,58 lei fără TVA; - Dotari - 5.155.340,22 lei fără TVA; 2.4. Organizare santier - 2.781.071,99 lei fără TVA; - Lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de santier - 2.658.991,68 lei fără TVA; - Cheltuieli conexe organizarii de santier - 122.080,31 lei fără TVA; Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: - 30 zile înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor in anunțul de participare pentru primul termen - 18 zile înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor in anunțul de participare pentru al doilea termen In conformitate cu prevederile art. 160 și art. 161 din Legea nr. 98/2016, autoritatea contractanta va răspunde în mod clar si complet solicitărilor de clarificare/ informatților suplimentare in legatură cu documentația de atribuire in doua termene, după cum urmează: - primul termen în care autoritatea contractantă va răspunde la clarificări este - a 23 - a zi înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor; - cel de-al doilea termen în care autoritatea contractantă va răspunde la clarificări este - a 11-a zi înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor in anunțul de participare.
Internal identifier: 3814810202592
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45112700 Landscaping work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Autoritatea contractanta doreste atribuirea contractului de achiziție publică pentru proiectarea si executia obiectivului de investiții „Revitalizarea turismului în Galați, prin valorificarea durabilă a elementelor de patrimoniu cultural și natural de pe Faleza Dunării”. Derularea contractului se va face concomitent cu derularea proiectului de investiții de asigurare a malurilor Dunării împotriva colmatării și eroziunii derulat de C.N.A.P.D.M. Galați și, în acest sens, Antreprenorul va lua în calcul corelarea proiectului tehnic cu soluțiile adoptate prin documentația aferentă pereului, în curs de elaborare de către C.N.A.P.D.M. Galați. Obiectul contractului consta in realizarea următoarelor activități: - proiectare, respectiv Actualizarea PTE, Proiectare PAC, obținere Autorizație de construire în numele și pentru autoritatea contractantă; - execuția lucrărilor, pentru obiectivul de investiții „Revitalizarea turismului în Galați, prin valorificarea durabilă a elementelor de patrimoniu cultural și natural de pe Faleza Dunării”. La elaborarea proiectului se vor respecta prevederile Ordonanței de Urgență nr. 23 din 12 aprilie 2023 și Ghidul Aplicantului pentru Acțiunea 6.1 Dezvoltare integrată (DUI) în zonele urbane prin regenerare urbană, conservarea patrimoniului și dezvoltarea turismului Termenul de realizare a contractului este 27 luni din care 3 luni proiectare și 24 luni execuție (calculate de la data predării amplasamentului).
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45231300 Construction work for water and sewage pipelines, 45233120 Road construction works, 45310000 Electrical installation work, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71421000 Landscape gardening services