637201-2026 - Competition
Sweden – Statistical services – Lokala trygghetsundersökningar
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Lokala trygghetsundersökningar
Description: Trygghetsundersökningar är en del av Rikspolischefens förändringsuppdrag där de ska vara ett stöd i arbetet som bedrivs i syfte till ökad trygghet och säkerhet i samhället. Resultatet från trygghetsundersökningarna ger polisen en lokal, aktuell underrättelseinformation som tillsammans med annan information kan omsättas i operativt arbete vad gäller i första hand brottsförebyggande och trygghetsskapande arbete i samverkan med andra. Uppdraget omfattar förberedelser och utskick av den lokala trygghetsundersökningen, insamling och bearbetningar av svar samt leverans av resultatet i presentationsmaterial och visualiseringsverktyg.
Internal identifier: A413.588/2025
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79330000 Statistical services
Additional classification (cpv): 79310000 Market research services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Trygghetsundersökningar är en del av Rikspolischefens förändringsuppdrag där de ska vara ett stöd i arbetet som bedrivs i syfte till ökad trygghet och säkerhet i samhället. Resultatet från trygghetsundersökningarna ger polisen en lokal, aktuell underrättelseinformation som tillsammans med annan information kan omsättas i operativt arbete vad gäller i första hand brottsförebyggande och trygghetsskapande arbete i samverkan med andra.
Internal identifier: Lokala trygghetsundersökningar
637201-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Statistiktjänster – Lokala trygghetsundersökningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLokala trygghetsundersökningar
Intern identifierareA413.588/2025
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79330000 Statistiktjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79310000 Marknadsundersökningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareLokala trygghetsundersökningar