637325-2022 - ResultRomania-Măgurele: Communications control system
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Sistem de criptare al comunicatiilor prin generarea si distributia de chei cuantice
Reference number: D1/03.06.2022
II.1.2.
Main CPV code
32573000 Communications control system
II.1.4.
Short description
Prezentul caiet de sarcini are ca scop achiziția unui sistem pentru criptarea comunicațiilor prin generarea si distribuția de chei cuantice necesar pentru dotarea Centrului National de Referinta in domeniul comunicatiilor cuantice QUANTEC.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
In cadrul proiectului vor fi achiziționate sisteme comerciale QKD (e.g. de tip Cerberis XGR de la ID Quantique) care vor permite realizarea de configurații simple de rețele cuantice de tip point-to-point fie in configurație de quantum channel simplu sau in configurație quantum channel cu nod asigurat/trusted node. Aceste echipamente comerciale QKD pentru laboratorul menționat vor fi de tipul "soluție de test", permițând utilizatorului sa își dezvolte propriile soluții "in-house" QKD pentru managementul cheilor (KMS – Key Management System) dezvoltate "in-house" sau pentru criptarea/decriptarea informației.