637422-2021 - ResultRomania-București: Industrial robots
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Achizitia active corporale Robotic Automated Fiber Placement (AFP) and Tape Laying (ATL) machine (Modulul Tehnologic 1)
Reference number: 434670_2021_09
II.1.2.
Main CPV code
42997300 Industrial robots
II.1.4.
Short description
Mentionăm că achizitia active corporale Robotic Automated Fiber Placement (AFP) and Tape Laying (ATL) machine (Modulul Tehnologic 1) este necesara în vederea realizarii în bune conditii a activitatilor din planul proiectului Platforma de Dezvoltare Tehnologica pentru Tehnologii "Green" în Aviatie si Fabricatie Ecologica cu Valoare Adaugata Superioara; TGA- Technologies for Green Aviation conform specificatiilor si cerintelor acestuia.
Achizitia active corporale Robotic Automated Fiber Placement (AFP) and Tape Laying (ATL) machine (Modulul Tehnologic 1) include urmatoarele:
- sistem robotic integrat, modular, upgradabil și reconfigurabil cu module AFP si ATL (Automated Fiber Placement and Tape Laying):
o pentru repere cu geometrii simple sau complexe (simetrice axial și non-axial simetrice) din preimpregnate termorigide cu fibra de carbon, preimpregnate termorigide cu fibra de sticla, respectiv preimpregnate termoplastice cu fibra de carbon si preimpregnate termoplastice cu fibra de sticla, prin tehnologiile de plasare automata a fibrelor (AFP) si asezarea automata a benzilor (ATL);
o cu echipamentele auxiliare (aferente modulelor AFP si ATL) pentru plasarea mai multor fibre preimpregnate pe o matrita, suport sau pe un ax, folosind un cap de plasare controlat numeric pentru a distribui, strange, taia și reporni fiecare banda in timpul plasarii;
o cu sistem automat de schimb al capului de lucru pentru o productivitate crescută, reducerea timpului de nefuncționare, posibilitate ulterioara de upgradare;
o cu banda orizontală pentru miscarea robotului;
o capul efectuor al robotului sa permita o rotatie de 360 de grade;
o sistem AFP cu posibilitatea utilizarii mai multor tipuri de materiale, cu minim 4 bobine;
o optimizat pentru cercetare-dezvoltare, cat si pentru productia în serie a unei game largi de piese compozite;
o cu sisteme de incalzire a prepregului pentru fiecare modul: sistem IR si sistem laser;
o avand masa plana si suport cilindric de lucru;
o dotat cu un sistem de comanda si control a procesului;
o sistem de monitorizare a zonei de lucru, precum si sistem cu camera termala;
o sistem ATL cu posibilitatea de a utiliza benzi cu latimi variabile de pana la 75 mm;
o PC, laptop sau sistem similar pentru operarea echipamentului furnizat;
- impreuna cu toate accesoriile necesare pentru punerea in functiune si testarea instalatiei, impreuna cu licentele necesare functionarii; livrarea echipamentelor in locatia din Craiova apartinand AC (adresa indicata de AC); instalarea / testarea / punerea in functiune pe pozitia indicata de AC (inclusiv un set piese de schimb si consumabile necesare pentru aceasta etapa); garantie si suport tehnic + mentenanta pe perioada garantiei; instruirea personalului AC privind utilizarea/exploatarea echipamentului si a accesoriilor conexe; software specializat (licenta permanenta) pentru operarea echipamentului ofertat si pregatirea / analiza pieselor; materiale pentru realizarea piesei de test (si parametrii de lucru aferenti) furnizate impreuna cu echipamentele pentru efectuarea testelor privind acceptanta (conform pct. 3 tabel din Capitolul 2.2.2.), precum si toate accesoriile necesare instalarii, punerii in functiune, testarii si utilizarii echipamentelor, chiar daca acestea nu au fost solicitate expres de catre AC.
Mentionăm că Achizitia active corporale Robotic Automated Fiber Placement (AFP) and Tape Laying (ATL) machine (Modulul Tehnologic 1) este necesara în vederea realizarii în bune conditii a activitatilor din planul Proiectului Platforma de Dezvoltare Tehnologica pentru Tehnologii "Green" în Aviatie si Fabricatie Ecologica cu Valoare Adaugata Superioara; TGA- Technologies for Green Aviation.
1. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu d... detalii pe www.e-licitatie.ro
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
50000000 Repair and maintenance services, 51430000 Installation services of laboratory equipment, 79632000 Personnel-training services
II.2.4.
Description of the procurement