2. Procedure
Procedure
Title: Kemiönsaaren ruokohankkeet
Description: HANKINNAN TAUSTA JA KOHDE Tämän dynaamisen hankintajärjestelmän (jäljempänä myös ”DPS”) kohteena ovat Kemiönsaaren kunnan (jäljempänä myös ”hankintayksikkö”) tarvitsemat järviruo’on niitto-, korjuu-, keruu-, kuljetus-, välivarastointi- ja käsittelypalvelut vuosina 2026–2029. Hankintayksikkö perustaa DPS:n, jotta se voi kilpailuttaa järviruo’on niittoon, korjuuseen ja hyödyntämiseen liittyviä palveluja joustavasti eri kohteissa, eri ajankohtina ja kulloinkin tarvittavassa laajuudessa. DPS:n kautta hankittavat palvelut voivat sisältää sekä kesäniittoa että talviniittoa sekä niitetyn ruokomateriaalin keräämistä, kuljettamista, välivarastointia ja jatkokäsittelyä. Tarkemmat työalueet, työn ajankohta, niiton laajuus, toteutustapa, korjatun materiaalin käsittely, kuljetuskohteet sekä muut kohdekohtaiset vaatimukset määritellään DPS:n sisäisissä kilpailutuksissa eli minikilpailutuksissa. Järviruo’on niittämisellä ja korjuulla tavoitellaan ympäristöhyötyjä, erityisesti ravinteiden poistumista vesistöstä ja Saaristomeren rehevöitymisen vähentämistä. Samalla pyritään edistämään ruovikoiden kestävää hoitoa, veden laadun parantumista, biologista monimuotoisuutta sekä järviruo’on hyödyntämistä paikallisena biomassa- ja raaka-aineresurssina. Hankinnat toteutetaan osana Kemiönsaaren kunnan hallinnoimia RuokoResurssi – VassResursen -hanketta (2026–2028) sekä Interreg Central Baltic -ohjelman rahoittamaa ReCreateBioBased-hanketta (2026–2029). TEHTÄVÄN SISÄLTÖ DPS:n kautta voidaan hankkia järviruo’on niittoon, korjuuseen, keruuseen, kuljetukseen, välivarastointiin, käsittelyyn ja hyödyntämiseen liittyviä palveluja. Yksittäinen minikilpailutus voi koskea yhtä tai useampaa edellä mainittua palvelua, palvelukokonaisuutta tai työvaihetta. Järviruo’on niitto toteutetaan Kemiönsaaren alueella tai välittömässä läheisyydessä. Niittosuunnitelmassa sekä yksittäisen minikilpailutuksen tarjouspyynnössä voidaan määritellä tarkemmin kyseiseen hankintaan kuuluvat alueet, työn laajuus, niittoajankohta, niittotapa, työn toteutusjärjestys, materiaalin käsittely, kuljetuskohde ja muut työn toteuttamista koskevat vaatimukset. Tehtävä voi sisältää esimerkiksi: - Järviruo’on kesä- ja/tai talviniitonyksittäisessä minikilpailutuksessa tarkemmin määritellyillä alueilla. - Niitetyn ruokomateriaalin keruun ja kokoamisen kasoille. - Ruokomateriaalin lastauksen ja ensimmäisen vaiheen kuljetuksen hankintayksikön ilmoittamaan varastointi- ja/tai jatkokäsittelypaikkaan. - Ruokomateriaalin välivarastoinnin. - Ruokomateriaalin käsittelyn, kuten kuivauksen, murskauksen, pelletöinnin tai muun tarjouspyynnössä tarkemmin määriteltävän käsittelyn. - Ruokomateriaalin kuljetuksen jatkokäsittelyyn, jatkojalostukseen tai muuhun hankintayksikön ilmoittamaan kohteeseen. - Niittoon, korjuuseen, kuljetukseen tai materiaalin käsittelyyn liittyvät mahdolliset alueen saavutettavuuden edellyttämät valmistelu- ja infrastruktuurityöt, jos niistä määrätään yksittäisen minikilpailutuksen tarjouspyynnössä. - Työn dokumentoinnin, raportoinnin sekä muut kohdekohtaisesti määriteltävät laatu- ja turvallisuustehtävät. Työ toteutetaan yksittäisen minikilpailutuksen tarjouspyynnön, sopimusasiakirjojen sekä mahdollisten viranomaislupien ehtojen mukaisesti. Hankintayksikkö vastaa työn toteuttamiseen tarvittavien lupien hankkimisesta, ellei yksittäisen minikilpailutuksen tarjouspyynnössä nimenomaisesti toisin ilmoiteta. Toimittaja vastaa omasta toiminnastaan, henkilöstöstään, kalustostaan, työturvallisuudestaan sekä siitä, että työ toteutetaan sopimusasiakirjojen ja sovellettavan lainsäädännön mukaisesti. DPS:N KESTO Dynaaminen hankintajärjestelmä on voimassa 31.12.2029 asti. Hankintayksikkö voi muuttaa DPS:n kestoa hankintasäännösten mukaisesti. Mahdollisesta DPS:n voimassaoloajan muuttamisesta ilmoitetaan hankintailmoituksessa tai muulla hankintalainsäädännön edellyttämällä tavalla. DPS:n voimassaolon päättyminen ei vaikuta ennen järjestelmän päättymistä tehtyihin hankintasopimuksiin. Ennen DPS:n päättymistä toteutettuun minikilpailutukseen perustuva sopimus voi olla voimassa sopimusasiakirjoissa määritellyn sopimuskauden mukaisesti myös DPS:n voimassaoloajan päättymisen jälkeen. Hankintayksikkö voi keskeyttää DPS:n, päättää sen ennen ilmoitettua päättymispäivää tai olla tekemättä yksittäiseen minikilpailutukseen perustuvaa hankintasopimusta hankintalainsäädännön mukaisilla perusteilla.
Internal identifier: KK/189/2026
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: DPS:N KUVAUS JA TOIMINTAPERIAATE DPS on sähköinen hankintamenettely, joka on avoin uusille soveltuvuusehdot täyttäville toimittajille koko järjestelmän voimassaoloajan. Hankintayksikkö hyväksyy DPS:ään kaikki osallistumishakemuksen jättäneet ehdokkaat, jotka täyttävät osallistumispyynnössä asetetut soveltuvuusvaatimukset. Kun hankintayksikölle syntyy tarve hankkia DPS:n kohteena olevia palveluja, se toteuttaa DPS:n sisäisen kilpailutuksen eli minikilpailutuksen DPS:ään hyväksyttyjen toimittajien kesken. Yksittäinen minikilpailutus voi koskea yhtä tai useampaa hankinnan kohteeseen kuuluvaa palvelua tai työvaihetta. Minikilpailutuksen tarjouspyynnössä ilmoitetaan kyseiseen hankintaan tarvittavat tiedot, kuten: - Hankittava palvelu tai palvelukokonaisuus. - Kyseessä oleva niittoalue tai niittoalueet viittaamalla liitteeseen 1 tai minikilpailutuksen liitteenä olevaan kartta-aineistoon. - Työtä koskeva niittosuunnitelma tai muut työn toteutusta ohjaavat asiakirjat. - Niiton toteutustapa, kuten kesäniitto, talviniitto tai niiden yhdistelmä, jos hankinta sisältää niittotyötä. - Työn arvioitu määrä, laajuus ja aikataulu. - Ruokomateriaalin keräystä, kasausta, lastausta, kuljetusta, välivarastointia ja/tai käsittelyä koskevat vaatimukset. - Mahdolliset varastointi-, käsittely- ja jatkokäsittelypaikat tai niitä koskevat vaatimukset. - Mahdolliset kohdekohtaiset ympäristö-, lupa-, turvallisuus-, raportointi- ja laatuvaatimukset. - Muut kyseisen hankinnan toteuttamisen kannalta tarpeelliset sopimusehdot. TARJOUSTEN VALINTA JA VERTAILUPERUSTEET DPS:n sisäisissä kilpailutuksissa valitaan hankintayksikön kannalta kokonaistaloudellisesti edullisin tarjous. Hankintayksikkö voi käyttää yksittäisessä minikilpailutuksessa tarjousten valintaperusteena: - parasta hinta-laatusuhdetta; - halvinta hintaa Hankintayksikkö määrittelee kussakin minikilpailutuksessa käytettävän valintaperusteen sekä tarjousten vertailussa sovellettavat vertailuperusteet minikilpailutuksen tarjouspyynnössä. Jos tarjousten valintaperusteena käytetään parasta hinta-laatusuhdetta, hankintayksikkö ilmoittaa minikilpailutuksen tarjouspyynnössä vertailuperusteet, niiden suhteelliset painoarvot tai painoarvojen vaihteluvälin sekä vertailun toteuttamistavan. Hinta-laatusuhteen vertailuperusteet voivat koskea esimerkiksi työn toteutussuunnitelmaa, työn toteuttamistapaa, kaluston soveltuvuutta, henkilöstön ja työnjohdon osaamista, aikataulua ja toimitusvarmuutta, ympäristövaikutusten hallintaa, ruokomateriaalin hyödyntämisratkaisua, raportointia tai muita kyseisen hankinnan kohteeseen liittyviä laadullisia tekijöitä. Jos tarjousten valintaperusteena käytetään halvinta hintaa tai edullisimpia kustannuksia, hankintayksikkö asettaa tarjouspyyntöön hankinnan kohteen toteuttamiselle riittävät vähimmäisvaatimukset, ts. laatutekijät huomioidaan vähimmäisvaatimuksissa. Tällöin tarjousvertailu suoritetaan tarjouspyynnössä ilmoitettujen hinnan vertailuperusteiden mukaisesti. Vertailuperusteet määritellään aina siten, että ne liittyvät hankinnan kohteeseen, ovat syrjimättömiä, mahdollistavat tarjousten puolueettoman arvioinnin ja varmistavat todellisen kilpailun. DPS:N ENIMMÄISARVO Dynaamisen hankintajärjestelmän ennakoitu enimmäisarvo on yhteensä 332.725,00 euroa (alv 0 %) DPS:n koko voimassaoloajalta. Enimmäisarvo sisältää kaikki DPS:n perusteella tehtävät hankinnat. Hankintayksikkö ei sitoudu tilaamaan palveluja enimmäisarvon mukaisella määrällä eikä tiettyyn hankintamäärään, työmäärään, toimeksiantojen lukumäärään tai euromääräiseen vähimmäisarvoon. DPS:n perusteella ei tehdä enää uusia hankintasopimuksia sen jälkeen, kun edellä mainittu enimmäisarvo on täyttynyt, ellei hankintayksikkö hankintalainsäädännön mukaisesti muuta DPS:n enimmäisarvoa.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 77312000 Weed-clearance services
Additional classification (cpv): 90722000 Environmental rehabilitation
5. Lot
Lot: LOT-0000