637794-2023 - ResultRomania-Brăila: Tramway passenger coaches
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Furnizare tramvaie de capacitate medie in cadrul proiectului “Achizitia de vehicule nepoluante (tramvaie) destinate transportului public Braila – Chiscani“
Reference number: 4205670/2023/115
II.1.2.
Main CPV code
34622100 Tramway passenger coaches
II.1.4.
Short description
Contract de furnizare tramvaie noi de capacitate medie finanţate prin Programul Național de Redresare și Reziliență, bugetul local și din alte surse atrase/fonduri nerambursabile, conform cerinţelor caietului de sarcini.
Obiectul achiziţiei îl constituie achiziţionarea a 6 buc. tramvaie noi de capacitate medie a căror valoare estimată este de
48.000.000 lei fără TVA, cu posibilitatea, ca în perioada de derulare a acestuia (34 luni, dar nu mai tarziu de 30.06.2026), autoritatea contractantă să poată achiziţiona în baza acestuia, suplimentar, încă o cantitate de maxim 2 buc. tramvaie noi, la acelasi pret cu cele ofertate, cu aceleasi caracteristici cu cele ofertate sau superioare celor ofertate, in cazul in care furnizorul de tramvaie a lansat in aceasta perioada, produse de ultima generatie superioare celor ofertate.
Achiziţionarea cantităţilor suplimentare (maxim 2 buc.) se vor realiza în durata contractului (34 luni, dar nu mai tarziu de 30.06.2026), prin încheierea unui act adiţional, autoritatea contractantă stabilind în acest sens în propunerea de contract o clauză de revizuire în conformitate cu prevederile art. 221 alin. (1) litera a din Legea 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, fără a organiza o procedură competitivă. Valoarea totală estimata a contractului este de 64.000.000 lei fără TVA, valoare care cuprinde valoarea estimată a tramvaielor care fac obiectul prezentului contract (6 buc.) inclusiv cantităţile suplimentare de tramvaie noi (2 buc.) care vor putea fi achiziţionate în baza clauzei de revizuire specificată în propunerea de contract.
Numărul zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 20 zile
Autoritatea contractantă va răspunde solicitărilor de clarificări transmise în a 11 zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Contract de furnizare tramvaie noi de capacitate medie finanţate prin Programul Național de Redresare și Reziliență, bugetul local și din alte surse atrase/fonduri nerambursabile.