637833-2023 - ResultRomania-Târgu Mureș: Software-related services
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Platforma integrata ADMS (platforma de managementul avansat al distribuției automate)
Reference number: RO10976687/4006/2021
II.1.2.
Main CPV code
72260000 Software-related services
II.1.4.
Short description
Achizitia ce are ca obiect Platforma integrata ADMS (platforma de managementul avansat al distribuției automate) se realizează în cadrul Proiectului IMPLEMENTAREA UNUI SISTEM DE CONTROL INTELIGENT AL REȚELEI DE DISTRIBUȚIE DE ENERGIE ELECTRICA (ADMS), ÎNTR-O ZONA OMOGENA CU CONSUMATORI PREPONDERENT CASNICI, ÎN MUN. SUCEAVA, JUDEȚ SUCEAVA, finantat prin Programul Operational Infrastructura Mare, Obiectivul strategic 6.3., cod SMIS 136409.
Scopul prezentei proceduri este achiziția de servicii si produse aferente pentru implementarea Platformei integrate ADMS (platforma de managementul avansat al distribuției automate) in conformitate cu Caietul de sarcini nr. 44588/27.07.2021 si Anexele acestuia.
Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub).
Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20 zile.
Raspunsul entitatii contractante la aceste solicitari va fi transmis in a 11-a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor in conformitate cu art. 173 din Legea 99/ 2016.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
48330000 Scheduling and productivity software package, 71356000 Technical services
II.2.4.
Description of the procurement
Solicitarea este conform cu Planul Anual de Achizitii/2021 poz 4006 FUE.
Articolele componente ale obiectului achizitiei Platformei integrate ADMS (platforma de managementul avansat al distribuției automate), pe tipuri și cantități, sunt conform Caietul de sarcini nr. 44588/27.07.2021 si anexelor la acesta, si includ:
1. ADMS
1.1. APLICAŢII ADMS (Platforma Integrata)
1.1.1. Aplicații ADMS, software OTB, inclusiv licențele necesare pentru capacitatea de procesare și performanțele descrise în Specificația Tehnică anexată. Interfață și integrare intre Aplicatii (Platformă).
1.1.2. Servicii de implementare care includ:
a. Implementare propriu-zisă, inclusiv proiectare, dezvoltare, furnizare, instalare, configurare, customizare, migrare / transfer date, soluții back-up și recuperare, documentație.
b. Interfață și integrare cu SAP, MDMS.
c. Interfață și integrare cu alte Sisteme Operaționale, conform ST anexate (de ex. FSMS, AMS, etc).
d. Interfața și integrare cu GIS pentru transfer de topologie energizată.
1.1.3. Cereri de modificare / schimbare in perioada de implementare si garantie, conform cerintelor tehnice detaliate in Caiet de sarcini; Se va lua in calcul un volum estimat de 200 OM x ZILE (MAN x DAYS). Beneficiarul considera acest volum ca fiind volumul maxim care va putea fi accesat la Pretul unitar mentionat in oferta financiara. Beneficiarul va deconta acest tarif indiferent de tipul de specialist folosit pentru implementarea acestor modificari / schimbari.
1.1.4. ALTE ADMS (vezi 4.1.1 și 4.1.2 din CS)
1.2. "Software pentru baza de date ADMS, inclusiv licențele necesare și licențele de virtualizare a DB.
Software pentru sistem de operare, inclusiv licențele necesare şi licențele de virtualizare pentru OS
Alte software-uri licențiate necesare funcționării Aplicațiilor ADMS, diferite de cele puse la dispoziție de Entitatea Contractantă (vezi nota 6 - CS)"
1.3. Probe tehnologice și teste, inclusiv punerea în funcțiune și transferul în operațional
1.4. Pregătirea personalului de exploatare
1.5. SERVICII DATA CLEANSING, conf. cerintelor cap. 4 - Anexa 1 – ST ADMS Tehnică
1.5.1. Servicii verificare acuratețe, completare date
1.5.2. Standardizare înregistrări baza date, conform model CIM
1.5.3. Completare date și înregistrare, topologie energizata
2. SERVICII RECURENTE – POST GARANŢIE
Servicii recurente Aplicații ADMS, pentru 36 de luni, după expirarea perioadei de garanţie care include:
a. Suport, mentenanță, conform cerințelor de la 11.3, din CS ADMS, și software updates, care rezolvă bugs-uri identificate de Prestator / Beneficiar în procesul de mentenanță;
b. Software upgrades, conform 3.2.2 din CS ADMS;
c. Licențe necesare pentru DB, și orice software de virtualizare pentru DB updates prevăzute în Tabel 4-1 (la 1.1.2), conform 3.2.2 din CS ADMS.
Durata Contractului: min. 80 luni si se defineşte pe Obiecte, respectiv:
a) Pentru Obiectul principal, ”ADMS”, durata contractului va fi de min. 44 luni (Etapa de implementare) formata din:
• Fazele de implementare: 20 luni
• Faza de Exploatare, Garanție (suport și mentenanță): min. 24 luni de la semnarea contractului (dependent de oferta castigatoare).
b) Pentru Obiectul secundar, ”Servicii recurente -post-garantie” (suport și mentenanță) pentru platforma integrata ADMS, pentru perioada de post-garanţie (Etapa de Exploatare, Post-Garanție (suport și mentenanță))”: 36 de luni de la finalizarea perioadei de garanţie şi finalizarea acceptanţei finale (şi definitive).
In cazul in care durata contractului se va extinde functie de perioada de garantie suplimentara ofertata, durata finala a contractului va fi calculata astfel:
• Faza de Implementare: 20 luni
• Faza de Exploatare, Garanție (suport și mentenanță): - garantia ofertata
• Etapa de Exploatare, Post-Garanție (suport și mentenanță): 36 luni.
In cazul in care, in documentatia de atribuire sunt mentionate specificatii tehnice care fac trimitere la standarde nationale care transpun standarde europene, evaluari tehnice europene, specificatii tehnice comune, standarde internationale, alte sisteme de referinta tehnice instituite de catre organismele de standardizare europene sau, in lipsa oricarora dintre acestea, la standarde nationale, la agremente tehnice nationale sau specificatii tehnice nationale referitoare la proiectarea, calcularea in executia lucrarilor si la utilizarea produselor etc., sunt insotite de mentiunea "sau echivalent".
Toate specificatiile si cerintele mentionate si solicitate in cadrul documentatiei de atribuire (inclusiv caiet de sarcini) sunt insotite de mensiunea „sau echivalent”.