See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Lasten yksilölliset ortoosit
Description: Hankinnan kohteena ovat lasten ja nuorten ortopediset jalkineet ja tukipohjalliset, jalkineiden muutostyöt, yksilölliset ortoosit ja tankokengät. Hankinta sisältää sekä tavara- että palveluhankintaa. Palvelun lopputuloksena asiakas (potilas/käyttäjä) saa käyttöönsä yksilöllisesti mitatun ja sovitetun ortopedisen jalkineen, tukipohjallisen, ortoosin tai tankokengät (valmiin tuotteen). Hankintaan sisältyy lisäksi jalkineiden muutostöitä, joihin sisältyy yksilöllistä palvelua. Lasten ja nuorten ortopediset jalkineet, tukipohjalliset, ortoosit, tankokengät ja jalkineiden muutostyöt myönnetään lääkinnällisen kuntoutuksen apuvälineenä ja ovat siten saajalleen/asiakkaalle maksuttomia. Maksusitoumus myönnetään ennen jalkineen, tukipohjallisen, ortoosin, tankokenkien tai jalkineen muutostyön hankintaa ja sen tulee olla potilaalla mukana tuotetta hankittaessa. Hankinta on jaettu kolmeen (3) maantieteelliseen alueeseen, jotka muodostavat seuraavat hankinnan osat: Osa 1: HUS-alue Osa 2: Kymenlaakson hyvinvointialue Osa 3: Etelä-Karjalan hyvinvointialue Tarjoaja voi osallistua kaikkiin tai valitsemiinsa osiin. Hankintaan sisältyvät seuraavat osa-alueet / tuoteryhmät: Tuoteryhmä 1. Yksilölliset ortopediset jalkineet Tuoteryhmä 2. Ortopediset jalkineet Tuoteryhmä 3. Jalkineiden muutostyöt Tuoteryhmä 4. Tukipohjalliset Tuoteryhmä 5. Yksilölliset nilkka- ja jalkateräortoosit Tuoteryhmä 6. Sääriortoosit Tuoteryhmä 7. Pitkät alaraajaortoosit Tuoteryhmä 8. Lantio- tai vartalo-osalliset ortoosit Tuoteryhmä 9. Tankokengät Tuoteryhmä 10. Vetoketjulliset yksilöllisesti muokattavat ortoosit Tuoteryhmä 11. Yksilöllisesti muokattavat puolivalmiit ortoosit Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Sopimus on voimassa määräaikaisena kolme (3) vuotta, minkä jälkeen sopimus on voimassa toistaiseksi. Kyseessä on useamman hankintayksikön yhteishankinta, joka toteutetaan hankintarenkaana. Tässä tarjouspyynnössä pyydettyjä tuotteita tulevat käyttämään: HUS-yhtymä, Etelä-Karjalan hyvinvointialue ja Kymenlaakson hyvinvointialue. Hankinnan ennakoitu kokonaisarvo (alv 0 %) on yhteensä noin 2 000 000 euroa (48 kuukautta). Näistä Kymenlaakson hyvinvointialueen ennakoitu kokonaisarvo on n. 20 % ja Etelä-Karjalan hyvinvointialueen ennakoitu kokonaisarvo on n. 15 %. Kyse on arviosta, eikä hankintayksikkö sitoudu ilmoitettuihin euro- tai kappalemääriin ja tarjouspyynnössä ja sen liitteissä ilmoitettuihin kulutusmääräarvioihin. Hankinnan kohteeseen sisältyvät myös tarjottuihin tuotteisiin liittyvät lisätuotteet, kuten lisätarvikkeet, jotka ilmoitetaan tarjouspyynnön liitteenä olevilla Tuoteliitteillä (Liitteet 2.1, 2.2 ja 2.3). Tilaaja voi tilata Tuoteliitteen ulkopuolisia tuotteita tilanteessa, jossa sopimuskauden aikana ilmenee, että tyhjentävänä luettelona kilpailutetusta Tuoteliitteestä on puuttunut yksittäinen Tilaajan tarvitsema tuote. Kyse on poikkeuksesta, joka voisi tulla kyseeseen esimerkiksi potilaan yksilöllisestä erityisestä tarpeesta. Tällainen Tuoteliitteen ulkopuolisia tuotteita koskeva lisätilaus tulee kyseeseen vain satunnaisissa tapauksissa. Sopimuskaudella satunnaisesti tilattavien Tuoteliitteen ulkopuolisten tuotteiden arvo on huomioitu hankinnan arvonlisäverottomassa kokonaisarvossa. Kuten edellä on esitetty, on Tilaajan tavoitteena, ettei tällaisia tilauksia ole tarpeen tehdä sopimuskauden aikana lainkaan. Mikäli Tilaaja tilaa Tuoteliitteen ulkopuolisia tuotteita, voi tällaisten tilausten yhteenlaskettu osuus olla enintään 10 prosenttia hankinnan ennakoidusta arvonlisäverottomasta kokonaisarvosta koko sopimuskauden ajan. Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu yksityiskohtaisesti tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Internal identifier: HUS 660-2024
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta, ja hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n tarkoittama avoin menettely. TARJOUSTEN KÄSITTELY Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset 5. Pyytää ja tarkastaa kilpailun voittajan/voittajien soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset 6. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 7. Solmii sopimuksen valitun/valittujen tarjoajien kanssa. TARJOUSKILPAILUSSA KÄYTETTÄVÄ KIELI Hankinta-asiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Mikäli tarjoaja tarvitsee dokumentit muulla kielellä, tarjoaja vastaa itse käännättämisestä ja sen kustannuksista. Tarjoukset on laadittava muilta osin suomen kielellä, paitsi tuotteisiin sekä niiden valmistukseen ja jakeluun liittyvät kuvaukset, tuote-esitteet, sertifikaatit, todistukset ja vastaavat hyväksytään myös englanninkielisinä. RINNAKKAISET TARJOUKSET Rinnakkaiset tarjoukset ovat sallittuja. Mikäli tarjoaja antaa rinnakkaisen tarjouksen, niin tarjoajan tulee tehdä rinnakkainen tarjous siten, että se täyttää tarjouspyynnön kaikki vaatimukset ja tarjouksen mukana vaaditut liitteet. Rinnakkainen tarjous on aina erillinen oma tarjouksensa. Rinnakkaisia tarjouksia saa antaa enintään yhden (1) kappaleen.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33000000 Medical equipments, pharmaceuticals and personal care products
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Yksilölliset ortopediset jalkineet
Description: Osa-aluetta koskevat vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarjouspyynnön liitteissä Hinta- ja tuotelomake.
Internal identifier: 1.-0
Main classification (cpv): 33141740 Orthopaedic footwear
Lot: LOT-0002
Title: Ortopediset valmisjalkineet
Internal identifier: 2.-1
Main classification (cpv): 33183000 Orthopaedic support devices
Additional classification (cpv): 33141740 Orthopaedic footwear
Lot: LOT-0003
Title: Jalkineiden muutostyöt
Internal identifier: 3.-2
Lot: LOT-0004
Title: Tukipohjalliset
Internal identifier: 4.-3
Lot: LOT-0005
Title: Yksilölliset nilkka- ja jalkateräortoosit
Internal identifier: 5.-4
Lot: LOT-0006
Title: Sääriortoosit
Internal identifier: 6.-5
Lot: LOT-0007
Title: Yksilölliset pitkät alaraajaortoosit
Internal identifier: 7.-6
Lot: LOT-0008
Title: Lantio- tai vartalo-osalliset ortoosit
Internal identifier: 8.-7
Lot: LOT-0009
Title: Tankokengät
Internal identifier: 9.-8
Lot: LOT-0010
Title: Vetoketjulliset yksilöllisesti muokattavat ortoosit
Internal identifier: 10.-9
Lot: LOT-0011
Title: Yksilöllisesti muokattavat puolivalmiit/valmiit ortoosit
Internal identifier: 11.-10