2. Procedure
Procedure
Title: Leasing zwrotny finansowy środków trwałych
Description: 1. Zakres przedmiotu zamówienia: Przedmiotem zamówienia jest leasing zwrotny finansowy środków trwałych Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 1 do SWZ. 2. Miejsce świadczenia usługi: MPO Sp. z o.o. ul. Nowohucka 1, 31-580 Kraków 3. Termin wykonania przedmiotu zamówienia: 72 miesiące od daty zawarcia umowy
Internal identifier: FZ/PF/1/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Justification for the accelerated procedure: Zamawiający wyznaczył termin składania ofert na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp, gdyż zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia. Zamawiający, działając na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (zwanej dalej „ustawą Pzp”), podjął decyzję o skróceniu wyznaczonego terminu składania ofert w przedmiotowym postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest „Leasing finansowy zwrotny”. Zgodnie z przywołanym przepisem ustawy Pzp, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i ewentualne zastosowanie terminów podstawowych jest niemożliwe, zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert nie krótszy niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. Przesłanka „pilnej potrzeby udzielenia zamówienia” została w niniejszym postępowaniu w pełni wyczerpana z uwagi na następujące okoliczności faktyczne i prawne: 1. Zobowiązania statutowe i powierzenie zadań własnych Gminy: Zamawiający realizuje kluczowe zadania o charakterze użyteczności publicznej, które zostały mu formalnie powierzone przez Gminę. Prawidłowe i nieprzerwane wykonywanie tych zadań jest obowiązkiem Zamawiającego, a jakiekolwiek opóźnienia lub zatory w ich realizacji bezpośrednio przekładają się na interes publiczny oraz sprawne funkcjonowanie społeczności lokalnej. 2. Konieczność pilnego pozyskania środków finansowych: Do skutecznej i terminowej realizacji powierzonych zadań niezbędne jest przeprowadzenie kolejnych, zaplanowanych zakupów inwestycyjnych oraz operacyjnych. Narzędziem służącym do uwolnienia zamrożonego w majątku kapitału i pozyskania płynności finansowej na ten cel jest właśnie przedmiotowy leasing finansowy zwrotny. Brak natychmiastowego dostępu do środków finansowych uniemożliwi sfinalizowanie zakupów, co wprost zagraża ciągłości wykonywania zadań powierzonych przez Gminę. Zawarcie Umowy Generalnej zapewni Zamawiającemu wiążące zobowiązanie Wykonawcy do finansowania środków trwałych na określonych w niej zasadach. Możliwie szybkie uzyskanie tego zobowiązania ma znaczenie dla podejmowania kolejnych decyzji zakupowych z uwzględnieniem zapewnionego finansowania oraz warunków jego wykorzystania. Pilna potrzeba dotyczy zatem już samego zakontraktowania usługi, która umożliwi sukcesywne odzyskiwanie środków zaangażowanych w zakup wyposażenia służącego realizacji powierzonych zadań. 3. Niemożliwość dotrzymania terminów podstawowych: Zastosowanie standardowego, 35-dniowego terminu składania ofert spowodowałoby znaczne przesunięcie w czasie momentu zawarcia umowy, a w konsekwencji – odłożenie w czasie wypłaty środków z tytułu leasingu zwrotnego. Taka zwłoka uniemożliwiłaby Zamawiającemu terminowe wywiązanie się ze zobowiązań wobec Gminy i mieszkańców, generując ryzyko strat oraz paraliżu części zadań operacyjnych. Z tego względu zachodzi obiektywna konieczność przyspieszenia procedury. Mając na uwadze powyższe, zaistniała sytuacja w pełni uzasadnia wniosek, że w przedmiotowym stanie faktycznym występuje pilna potrzeba udzielenia zamówienia, która nie wynika z opieszałości Zamawiającego, lecz z obiektywnej dynamiki realizacji powierzonych mu zadań publicznych. Przyspieszenie wyboru Wykonawcy i zawarcia Umowy Generalnej pozwoli wcześniej uruchomić przewidziany w niej mechanizm leasingu zwrotnego, skracając okres zaangażowania środków Zamawiającego w nabycie poszczególnych składników majątku. Środki uzyskiwane z tego tytułu będą mogły być sukcesywnie wykorzystywane na pokrycie kolejnych wydatków związanych z wykonywaniem powierzonych zadań. Wydłużenie procedury opóźnia dostępność tego źródła finansowania, a tym samym ogranicza możliwość ponownego wykorzystania środków na dalsze zakupy i bieżącą działalność Zamawiającego. W związku z tym skrócenie terminu składania ofert do minimum 15 dni jest w pełni uzasadnione, celowe i legalne w świetle art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 66114000 Financial leasing services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: 1. Zakres przedmiotu zamówienia: Przedmiotem zamówienia jest leasing zwrotny finansowy środków trwałych Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 1 do SWZ. 2. Miejsce świadczenia usługi: MPO Sp. z o.o. ul. Nowohucka 1, 31-580 Kraków 3. Termin wykonania przedmiotu zamówienia :72 miesiące od daty zawarcia umowy