2. Procedure
Procedure
Title: DP - Gibraltarvallen - Generalprojektör
Description: Uppdraget avser projektering av allmän plats inom detaljplan för Gibraltarvallen i Göteborg. Planområdet är beläget inom Chalmersområdet i Johanneberg och Krokslätt och omfattar kommunala gator, parkytor och övriga offentliga rum. Detaljplanen, laga kraftvunnen 2023, möjliggör en långsiktig utveckling av området med nya bostäder, verksamheter och förstärkta stadsrum, vilket medför ombyggnad av gatustruktur, nya hållplatslägen, omdisponering av parkering samt utveckling av park- och torgytor.
Internal identifier: N200U26-545
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: DP - Gibraltarvallen - Generalprojektör