See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: DIS utbildningar Tomelilla ESF-projekt
Description: Härmed bjuder Tomelilla kommun in till att komma in med ansökning till DIS Utbildningar som är ett Eu finansierat tillväxt projekt.
Internal identifier: 26-223
Type of procedure: Other multiple stage procedure
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 80500000 Training services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Gemensamma krav
Description: Gemensamma krav för alla som lämnar anbud. Anbudsgivare besvarar också separat de delar man vill vara med och lämna offert på vid kommande beställningar av uppdrag via det dynamiska inköpssystemet.
Internal identifier: 1947117-0
Lot: LOT-0002
Title: Organisation & ledarskap
Description: Utbildning inom organisation, ledarskap och verksamhetsutveckling med fokus på ledarskapsutveckling, arbetsmiljö, förändringsledning och strategisk kompetensförsörjning. Området omfattar utveckling för medarbetare och ledare inom medarbetarskap, hållbart ledarskap, verksamhetsstyrning, organisations- och kulturutveckling samt metoder för att skapa strukturer för kontinuerligt lärande och teamutveckling.
Internal identifier: 1951971-1
Lot: LOT-0003
Title: AI & Digitalisering
Description: Utbildningen kunna stödja företag i att utveckla sin synlighet, kundrelationer och försäljnings-strategier. Detta kan omfatta arbete med digital marknadsföring, sociala medier, kundresor, serviceutveckling och försäljningsprocesser. Utbildningarna kan inrikta sig mot presentations-, förhandlings- och försäljningsteknik inom olika branscher. Utbildningarna ska öka förmågan att möta framtida hållbarhetskrav och teknologisk utveckling.
Internal identifier: 1947127-2
Lot: LOT-0004
Title: Hållbar affärsutveckling & tillväxt
Description: Utbildning inom affärsutveckling och tillväxt med fokus på att identifiera affärsmöjligheter, utveckla konkurrenskraftiga erbjudanden och skapa hållbara tillväxtstrategier. Området omfattar även marknadsföring, försäljning, kundrelationer, målgruppsanalys, affärsmodeller och marknadspositionering. Utbildningen inkluderar även hållbarhet och miljöperspektiv i verksamheten samt verktyg och metoder för nytänkande och innovation, med syfte att stärka företagens utveckling, konkurrenskraft och förmåga att möta framtidens krav och utmaningar.
Internal identifier: 1947129-3
Lot: LOT-0005
Title: Försäljning & Marknad
Internal identifier: 1947130-4
Lot: LOT-0006
Title: Ekonomi & lönsamhet
Description: Utbildning inom ekonomi, ekonomistyrning och affärsutveckling med fokus på budgetering, nyckeltal, lönsamhetsanalys, investeringar och ekonomiska beslutsunderlag. Området omfattar även administrativa processer, ekonomistyrning och utveckling av ekonomiska modeller anpassade för små och medelstora företag. Utbildningarna ska ge stöttning i grundläggande ekonomiska och administrativa processer samt utveckling av handeln för ökad lönsamhet.
Internal identifier: 1947132-5
Lot: LOT-0007
Title: Blocköverskridande utbildningar
Description: Utbildningar som avropas inom detta område avser flera områden och Beställaren gör bedömningen att det finns en uppenbar nytta för målgruppen eller kvalitén i den samlade leveransen med att ett utbildningspaket genomförs av samma leverantör på ett sammanhållet sätt.
Internal identifier: 1951975-6