2. Procedure
Procedure
Title: Kaivokselan koulu korjaus ja tilamuutokset
Description: Korjausilmoituksella 15.9.2026 hankintayksikkö on tarkentanut yritysreferenssien soveltuvuusvaatimuksia. Muita muutoksia hankintailmoitukseen ei korjausilmoituksella tehty. Hankinta käsittää Kaivokselan koulun perusparannus –hankkeen rakennusurakan / pääurakan työt urakkalaskenta-asiakirjojen mukaisesti. Työt tehdään tilaajan laadituttamien suunnitelmien mukaan. Rakennusurakoitsija toimii pääurakoitsijana. Tilaaja hankkii pääurakkaan alistettavina sivu-urakoina: putki-, ilmanvaihto-, sähkö- ja rakennusautomaatiourakat. Rakennusurakoitsija toimii myös urakan ajan kohteen päätoteuttajana sekä työmaan johtovelvollisuuksista ja työmaapalveluista vastaavana urakoitsijana. Urakkakilpailu toteutetaan avoimella menettelyllä. Tilaaja on tarjouspyynnössä määrittänyt tarjoajalta vaadittavat kelpoisuus- /soveltuvuusehdot. Halvimman (vertailuhinta) tarjouksen antanut kelpoisuusehdot täyttävä urakoitsija valitaan pääurakoitsijaksi. Vuonna 1966 valmistuneeseen koulurakennukseen tehdään sisäpuolinen peruskorjaus ja kohteen piha-alueelle tehdään muutoksia. Isoimpina muutoksia pintarakenteiden uusimisien lisäksi ovat mm. ruokasalin ja keittiön uusiminen toiseen sijaintiin rakennuksessa, kahden hissin rakentaminen, katolla olevien IV-konehuoneiden laajennukset koneineen sekä alapohjarakenteiden uusimiset suunnitelmien mukaan ja purunpoistotilan laajennus. Koulu ei ole käytössä rakentamisen aikana. Rakennuskohteen nimi: Kaivokselan koulu korjaus ja tilamuutokset Kaivosvoudintie 10 01610 Vantaa
Internal identifier: VD/6085/02.08.00.00/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Urakkakilpailu toteutetaan avoimella menettelyllä. Tilaaja on tarjouspyynnössä määrittänyt tarjoajalta vaadittavat kelpoisuus-/soveltuvuusehdot. Halvimman (vertailuhinta) tarjouksen antanut kelpoisuusehdot täyttävä urakoitsija valitaan rakennus- / pääurakoitsijaksi.
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
Additional classification (cpv): 45214200 Construction work for school buildings
5. Lot
Lot: LOT-0000