2. Procedure
Procedure
Title: Ramavtal avseende tekniska konsulttjänster - arkitekttjänster för ombyggnad
Description: Beställaren avser att upphandla ramavtal för löpande behov av arkitekttjänster avseende ombyggnation av bostäder och lokaler inom beställarens bestånd. Uppdragen kan innebära att konsult bistår med exempelvis rådgivning, inventering, utredning samt granskning och kontroll. Den uppskattade volymen, under hela avtalsperioden, uppgår till 7 200 000 SEK exkl. moms. Beställaren avser att teckna ramavtal med tre (3) konsulter, under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Internal identifier: SI 2026/18
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
5. Lot
Lot: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: SI 2026/18
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000