2. Procedure
Procedure
Title: Mätningstjänster för infrastrukturprojekt i landskapet Åland
Description: Infrastrukturavdelningen inom Ålands Landskapsregering ansvarar för drift och underhåll av det åländska trafiksystemet bestående av vägar, broar, bryggor, hamnar och färjelägen samt att genomföra ny- och reinvesteringar i vägar, broar, bryggor, hamnar och färjelägen mm. I verksamheten finns ett behov av konsulttjänster inom fält-, detalj- och kontrollmätning samt UAV-kartläggning, som är nödvändiga för att Ålands landskapsregering ska kunna genomföra olika väg-, bro- och hamnprojekt samt enskilda mindre infrastrukturprojekt. Anbud lämnas för uppdraget som en helhet. Ålands landskapsregering avser teckna ramavtal med maximalt tre (3) konsulter.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71355000 Surveying services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:136604:Lot:1
Additional classification (cpv): 71311220 Highways engineering services, 71315300 Building surveying services, 71351210 Geophysical consultancy services, 71353000 Surface surveying services