640954-2026 - Competition
Sweden – Catering services – Cateringtjänster
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Cateringtjänster
Description: Upphandlingen avser att tillgodose Uppsala universitets behov av fikabröd, smörgåsar, sallader, mingelmat, större och mindre bufféer samt á la carte luncher och á la carte middagar till möten, konferenser, akademiska arrangemang och högtider m.m. Upphandlingen är indelad i tre områden, Fika och konditorivaror, Sallader och smörgåsar samt Bufféer och á la carte. Leveranser kommer huvudsakligen att ske till universitetets campusområden och övriga lokaler i Uppsala.
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 55520000 Catering services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Fika och konditorivaror
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121245:Lot:1
Options:
Description of the options: Förlängning av avtal med ett år vid två tillfällen.
Lot: LOT-0002
Title: Sallader och smörgåsar
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121245:Lot:2
Lot: LOT-0003
Title: Bufféer och á la carte
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121245:Lot:3
See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Cateringtjänster
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 55520000 Catering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Fika och konditorivaror
Optioner:
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Sallader och smörgåsar
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Bufféer och á la carte