641109-2026 - Competition
Finland – Health services – Hammasteknisten töiden hankinta
Contract notice – light regime
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Hammasteknisten töiden hankinta
Description: Hankinnan kohteena ovat perusterveydenhuollon ja erikoissairaanhoidon hammastekniset työt Pohteen alueella. Hankinta on jaettu seuraaviin osiin: • Osa 1 Oikomiskojeet • Osa 2 Kiinteä protetiikka • Osa 3 Irtoprotetiikka • Osa 4 Purentakiskot • Osa 5 Uniapneakojeet • Osa 6 Muut uniapneakojeet • Osa 7 Erikoishammasteknikon palvelut Palveluntuottajan tulee tarjouksellaan ilmoittaa mihin alueelle (alueet 1–5) tarjous kohdentuu. Palveluntuottaja voi nimetä yhden tai useamman alueen, jolle tuottaa palvelua. Ilmoitus on sitova, eikä sitä voi muuttaa kesken sopimuskauden. 1. Oulu Dentopolis (suun erikoishoidonyksikkö, opetusklinikka, oikomishoito, Kontinkankaan hammashoitola, kiirehoito ja päivystys) Kaakkuri ja Tuira 2. Oulun lähialueet (Hailuoto, Ii, Kempele, Haukipudas, Liminka, Lumijoki, Muhos, Tyrnävä, Utajärvi, Vaala, Kiiminki, Oulunsalo) 3. Koillismaa (Kuusamo, Pudasjärvi, Taivalkoski) 4. Rannikko (Kalajoki, Merijärvi, Pyhäjoki, Raahe, Siikajoki) 5. Pohde Eteläinen (Alavieska, Haapajärvi, Haapavesi, Kärsämäki, Nivala, Oulainen, Sievi, Reisjärvi, Pyhäntä, Pyhäjärvi, Siikalatva, Ylivieska) Varsinainen sopimuskausi on ajalle 1.1.2027- 31.12.2028. Varsinaisen sopimuskauden lisäksi hankinnassa on kaksi optiota ajalle 1.1.2029–31.12.2029 ja 1.1.2030–31.12.2030. TEKNINEN NEUVONTATILAISUUS Hankinnassa käytetään menettelynä osallistavaa tarjouskilpailua (hankintalaissa § 44-48). Hankintayksikkö järjestää teknisen neuvontatilaisuuden keskiviikkona 7.10.2026 klo 14.00 - 14.30. Teknisessä neuvontatilaisuudessa ei vastata hankinnan sisällöllisiin kysymyksiin vaan kerrotaan ainoastaan hankintamenettelyn kulku. Tilaisuuteen pääsee osallistumaan tästä linkistä: https://teams.microsoft.com/meet/382817708244953?p=uRdDpsE16EEH7lT7zv
Internal identifier: PPHVADno-2026-6661
Type of procedure: Open
Main features of the procedure: Hankinta toteutetaan hankintalain liitteen E mukaisena sosiaali- ja terveyspalveluhankintana. Hankintaan sovelletaan hankintalain 12 luvun säännöksiä ja 3 §:n mukaisia hankintojen yleisiä periaatteita. Tarjousvertailun perusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus siten, että tarjottua hintaa vertaillaan 100 %:lla. Tarjousvertailuun ei ole otettu mukaan lisälaatupisteytystä, koska hankinnan kohteena olevan palvelun vähimmäislaatu on kuvattu tarkasti tarjouspyynnön liitteenä olevalla palvelukuvauksella eikä lisälaatu vertailussa tuo vähimmäisvaatimusten ylittävää lisäarvoa palvelun sisältöön. Tilaaja käsittelee tarjoukset seuraavasti: - alustavien tarjousten vähimmäisvaatimusten täyttymisen ja tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastus, - osallistavan tarjouskilpailun kutsun lähettäminen mukaan hyväksytyille palveluntuottajille, - tarjoajien valinta ja tarjousvertailuun perustuva hankintapäätös ja sen tiedoksi antaminen sekä - sopimusten tekeminen odotusajan jälkeen tai kun Markkinaoikeus on antanut täytäntöönpanoluvan. Tarjoaja vastaa siitä, että tarjous on tarjouspyynnön ja siinä esitettyjen vaatimusten mukainen. Hankintayksikön on suljettava tarjouspyyntöä tai tarjousmenettelyn ehtoja vastaamattomat tarjoukset tarjouskilpailusta. Myöhästynyttä tarjousta ei oteta huomioon. Hankinta toteutetaan osallistavana tarjouskilpailuna, joka on kuvattu liitteessä Osallistavan tarjouskilpailun kuvaus.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85100000 Health services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Osa 1 Oikomiskojeet
Description: Osa 1 Oikomiskojeet
Internal identifier: 1-0
Lot: LOT-0002
Title: Osa 2 Kiinteä protetiikka
Description: Osa 2 Kiinteä protetiikka
Internal identifier: 2-1
Lot: LOT-0003
Title: Osa 3 Irtoprotetiikka
Description: Osa 3 Irtoprotetiikka
Internal identifier: 3-2
Lot: LOT-0004
Title: Osa 4 Purentakiskot
Description: Osa 4 Purentakiskot
Internal identifier: 4-3
Lot: LOT-0005
Title: Osa 5 Uniapneakojeet
Description: Osa 5 Uniapneakojeet
Internal identifier: 5-4
Lot: LOT-0006
Title: Osa 7 Erikoishammasteknikon palvelut
Description: Osa 7 Erikoishammasteknikon palvelut
Internal identifier: 7-5
Lot: LOT-0007
Title: Osa 6 Muut uniapneakojeet
Description: Osa 6 Muut uniapneakojeet
Internal identifier: 6