641228-2026 - Competition
Greece – IT services: consulting, software development, Internet and support – «Αναδιαμόρφωση του Προγράμματος ΔΙΑΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΥΓΕΙΑ ΙΙΙ»
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services - Supplies
2. Procedure
Procedure
Title«Αναδιαμόρφωση του Προγράμματος ΔΙΑΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΥΓΕΙΑ ΙΙΙ»
DescriptionΣτόχος του έργου είναι η υλοποίηση της νέας Δι@ύγειας λαμβάνοντας υπόψη τις σύγχρονες θεσμικές, επιχειρησιακές και τεχνολογικές εξελίξεις, την ορθότερη εφαρμογή του θεσμικού πλαισίου με έμφαση στον Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων (GDPR) και τη βέλτιστη αξιοποίηση της πληροφορίας του Δι@ύγεια με μία αρχιτεκτονική βασισμένη στα δεδομένα και δευτερευόντως εγγράφων.Το έργο επιδιώκει να αυξήσει την αποδοτικότητα και παραγωγικότητα των δημοσίων υπηρεσιών εμπλουτίζοντας τις εφαρμογές του Προγράμματος Δι@ύγεια, συμπληρώνοντας λειτουργικότητα συνεργατικής σύνταξης και διαχείρισης των προς ανάρτηση εγγράφων με βάση προτυποποιημένα έγγραφα και δομές δεδομένων αλλά και να αποδώσει προστιθέμενη αξία στο Πρόγραμμα αξιοποιώντας και εμπλουτίζοντας την πληροφορία που συγκεντρώνεται σε αυτό με αξιοποίηση και άλλων πηγών πληροφορίας με σκοπό την δημιουργία ενός συστήματος σύνθετων αναφορών (reporting) και άλλων συμπληρωματικών υποσυστημάτων εφαρμογών και λύσεων. Το νέο σύστημα θα επιτρέπει την παρακολούθηση της λειτουργίας και οργανωτικής δομής της δημόσιας διοίκησης σε συνδυασμό με πληροφορίες που σχετίζονται με τις αρμοδιότητες των φορέων στο πλαίσιο της πολυεπίπεδης διακυβέρνησης αλλά και του προσωπικού όπως αυτό καταγράφεται στο Μητρώο Ανθρώπινου Δυναμικού του Ελληνικού Δημοσίου. Στόχος είναι να παρέχονται αντικειμενικά στοιχεία για την εφαρμογή της Εθνικής Πολιτικής Διοικητικών Διαδικασιών και την προτεραιοποίηση των δράσεων του Εθνικού Προγράμματος Απλούστευσης Διαδικασιών. Για το σκοπό αυτό έχει ληφθεί μέριμνα ώστε να ενισχυθεί σημαντικά η διαλειτουργικότητά του με τρίτα συστήματα του Δημόσιου τομέα για την διάχυση της πληροφορίας χωρίς απαραίτητα παρέμβαση του τελικού χρήστη. Επιπρόσθετα μέσω της διεύρυνσης της πληροφορίας που θα κρατείται δομημένα (set μεταδεδομένων) θα είναι δυνατή η αποτύπωση ομάδων δεδομένων με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που ενισχύουν την διαφάνεια σε επίπεδο παρακολούθησης/ αξιολόγησης από το ευρύ κοινό δεικτών που σχετίζονται με πχ της λειτουργία και τη δομή της Δημόσιας διοίκησης ή/ και οικονομικών μεγεθών (public spending).Για το σκοπό αυτό θα αξιοποιούνται και από άλλες πηγές και δημόσια διαθέσιμα δεδομένα με σκοπό την υποστήριξη παρακολούθησης της λειτουργίας και δράσης των φορέων και την υποστήριξη της λήψης αποφάσεων. Η λύση θα περιλαμβάνει τη δημιουργία συστήματος ορθής (και όσο το δυνατόν πλήρους ανά τομέα) δομημένης συγκέντρωσης και επεξεργασίας δεδομένων από διάφορες πηγές δεδομένων του δημοσίου και στη συνέχεια διάθεσης αυτών προς το ευρύ κοινό. Ενδεικτικά παραδείγματα πηγών είναι τα δεδομένα των υπό ανάπτυξη συστημάτων για το GOV ERP, το HRMS, το Μητρώο Οργανώσεων της Κοινωνίας των Πολιτών, ΕΣΗΔΗΣ, ΚΗΜΔΗΣ. Θα αναπτυχθεί διακριτό υποσύστημα για περαιτέρω αξιοποίηση και εξαγωγή εξειδικευμένων αναφορών με σκοπό την παρακολούθηση της δομής, λειτουργίας και δράσης της δημόσιας διοίκησης καθώς και της παρακολούθησης των δαπανών και των προμηθειών και την υποστήριξη της διαδικασίας λήψης αποφάσεων. Το σύστημα θα είναι επεκτάσιμο για προσθήκη και νέων πηγών που θα προκύπτουν από άλλες δράσεις.Επίσης στο πλαίσιο της δράσης θα γίνουν βελτιώσεις σε σχέση με εντοπισμένα προβλήματα που σχετίζονται με τη διαχείριση του πολύ μεγάλου όγκου εγγράφων που συγκεντρώνει το Δι@ύγεια με έντονα αυξητικό ρυθμό ο οποίος οδήγησε και στην αναγκαία μετάπτωση της υποδομής σε υπηρεσίες δημόσιου υπολογιστικού νέφους. Στο πλαίσιο αυτό θα αξιοποιηθούν καλύτερα οι προηγμένες υπηρεσίες που παρέχονται από δημόσια υπολογιστικά νέφη προκειμένου να διασφαλίζεται η αδιάλειπτη παροχή των υπηρεσιών και η παρακολούθηση της παροχής αυτών με το μικρότερο δυνατό κόστος. Η δράση λαμβάνοντας υπόψη τον κύκλο ζωής των διοικητικών εγγράφων που αναρτώνται θα απαντήσει σε προκλήσεις όπως ο καθαρισμός πολλαπλών αντιγράφων των ίδιων εγγράφων, η εξαγωγή όλης της πληροφορίας σε μορφή δεδομένων και η βελτιστοποίηση της ποιότητας των μεταδεδομένων του Δι@ύγεια καθώς και η αυτόματη δημοσίευση σημαντικών συνόλων δεδομένων στο κεντρικό αποθετήριο ανοικτών δημόσιων δεδομένων www.data.gov.gr. Το έργο στοχεύει επίσης στην υιοθέτηση νέας αρχιτεκτονικής που θα επιτρέπει την δραστική μείωση, τουλάχιστον κατά 65%, του απαιτούμενου αποθηκευτικού χώρου και των υπολογιστικών πόρων διασφαλίζοντας παράλληλα την ορθή λειτουργία του συστήματος. Για την επίτευξη του ανωτέρω στόχου θα αξιοποιηθούν τόσο αναδυόμενες τεχνολογίες τεχνητής νοημοσύνης και γλωσσικών μοντέλων όσο και τεχνικές για την ορθή εισαγωγή μεταδεδομένων στις σχετικές πληροφορίες που θα διευκολύνουν την αναζήτηση, κατηγοριοποίηση και αξιοποίηση αυτών. Η παρούσα σύμβαση αφορά σε ένα ενιαίο αντικείμενο και δεν υποδιαιρείται σε τμήματα λόγω της αρχιτεκτονικής του έργου, των ισχυρών αλληλεξαρτήσεων και της συμπληρωματικότητας των επιμέρους υπηρεσιών που το συνθέτουν καθώς και των υψηλών απαιτήσεων διαλειτουργικότητας που είναι αναγκαίο να εξασφαλίζονται αφενός μεταξύ των λειτουργικών ενοτήτων (υποσυστημάτων) που θα αναπτυχθούν στο πλαίσιο του παρόντος έργου και αφετέρου με τρίτα συστήματα φορέων του Ελληνικού Δημοσίου. Η μη υποδιαίρεση της σύμβασης ενισχύει την ποιότητα και την ασφάλεια του έργου, αφού ενιαία διαχείριση μειώνει τις πιθανότητες εμφάνισης κενών ασφαλείας ή ασυμβατότητας μεταξύ των διαφορετικών συστημάτων και διευκολύνει τον συντονισμό της υλοποίησής της. Η διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε τριάντα δύο (32) μήνες συμπεριλαμβανομένης της διαδικασίας ελέγχου και παραλαβής παραδοτέων. Η σύμβαση θα ανατεθεί με το κριτήριο της πλέον συμφέρουσας από οικονομική άποψη προσφοράς, βάσει της βέλτιστης σχέσης ποιότητας – τιμής. [παρ. 1.3. & ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ I της Διακήρυξης]
Internal identifier«Αναδιαμόρφωση του Προγράμματος ΔΙΑΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΥΓΕΙΑ ΙΙΙ»
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractServices
Additional nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
Additional classification (cpv): 80533100 Computer training services, 48000000 Software package and information systems
5. Lot
LotLOT-0001
Options
Description of the optionsΗ συνολική διάρκεια της σύμβασης μπορεί να παρατείνεται μετά από αιτιολογημένη απόφαση της αναθέτουσας αρχής μέχρι το 50% αυτής ύστερα από σχετικό αίτημα του αναδόχου που υποβάλλεται πριν από τη λήξη της διάρκειάς της, σε αντικειμενικά δικαιολογημένες περιπτώσεις που δεν οφείλονται σε υπαιτιότητα του αναδόχου. Εάν λήξει η συνολική διάρκεια της σύμβασης, χωρίς να υποβληθεί εγκαίρως αίτημα παράτασης ή, εάν λήξει η παραταθείσα, κατά τα ανωτέρω, διάρκεια, χωρίς να υποβληθούν στην αναθέτουσα αρχή τα παραδοτέα της σύμβασης, ο ανάδοχος κηρύσσεται έκπτωτος. Εάν οι υπηρεσίες παρασχεθούν από υπαιτιότητα του αναδόχου μετά τη λήξη της διάρκειας της σύμβασης, και μέχρι τη λήξη του χρόνου της παράτασης που χορηγήθηκε επιβάλλονται εις βάρος του ποινικές ρήτρες, σύμφωνα με το άρθρο 218 του ν. 4412/2016 και την παρ. 5.2 της παρούσας [παρ. 6.2.2. της Διακήρυξης].