641860-2026 - Competition
Finland – Medical equipments, pharmaceuticals and personal care products – Solunsalpaaja-annosten käyttökuntoon saattamisen turvajärjestelmä (CSTD) 2027-2032
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Solunsalpaaja-annosten käyttökuntoon saattamisen turvajärjestelmä (CSTD) 2027-2032
Description: Hankinnan kohteena on solunsalpaaja-annosten käyttökuntoon saattamisen turvajärjestelmät (CSTD). Turvajärjestelmä kattaa solunsalpaaja-annosten ja monoklonaalisten vasta-aineannosten valmistuksen apteekissa ja annostelun potilaalle asti. Järjestelmä estää henkilökunnan ja potilaan altistumista terveydelle haitallisille solunsalpaajaroiskeille, -aerosoleille, -höyryille ja pistotapaturmille. Hankinnan kohteeseen eivät kuulu hoitotarvikkeita, kuten esim. infuusioletkustoja tai nesteensiirtokanyyleita. Hankinta koostuu yhdestä osa-alueesta: Solunsalpaaja-annosten käyttökuntoon saattamisen turvajärjestelmä (CSTD) ja siinä tehdään osa-aluekohtainen päätös. Määräaikaisen sopimuskauden pituus on kaksi (2) vuotta. Määräaikaisen sopimuskauden jälkeen sopimus jatkuu toistaiseksi voimassa olevana. Hankinta tullaan kilpailuttamaan uudelleen neljän - viiden vuoden sisällä. Sopimuksen arvioitu alkamisajankohta on Tammikuu 2027.
Internal identifier: HYVAEP/1888/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä. Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §). Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33000000 Medical equipments, pharmaceuticals and personal care products
5. Lot
Lot: LOT-0000